מגזין

I'm the alpha

אלפה בלונדי מגיע להופעה בישראל ומספר על בוב מארלי, דוד בן גוריון, שלום, תקווה מוזיקה, אלוהים והומור. יש לו גם נוסחה לשלום באזור. יוסי חלילי פגש שגריר של רצון טוב

מאת יוסי חלילי. 21-08-2012

תגיות: alpha blondy, אלפה בלונדי, Zion Reggae Fest

 

ההשראה שייכת לאל. אלפה בלונדיההשראה שייכת לאל. אלפה בלונדי

כבר 30 שנה, קרוב למחצית מחייו, אלפא בלונדי עושה רגאיי. כשהקליט ב-1982 את אלבומו הראשון Jah Glory, רק מעטים הכירו את הכוכב מחוף השנהב. שנה אחר כך עם יציאת האלבום, היה כבר ברור לכל שמשהו חדש קורה בסצינת הרגאיי ושבלונדי הגיע בכדי לשים את הבעיות של אפריקה אל מול עיני ואוזניי העולם. עם סגנון השירה המיוחד שלו, ששילב אנגלית, צרפתית, דיולה (ניב אפריקאי מחוף השנהב), ערבית ואפילו עברית ועם השפעות אפריקאיות מובהקות שגלשו אל המוזיקה, הוא הפך עד מהרה לשם דבר באפריקה ובעולם כולו. יחד עם נושאי השירים שעסקו בפוליטיקה, צדק חברתי ועוולות שונות הפך בלונדי לקול המוביל של אנשי היבשת השחורה וקיבל מעמד של דמות רוחנית, בדומה לאחד, בוב מארלי, שהיה שם כמה שנים לפניו. בשנת 2005 הוא אף זכה לתואר "שגריר של שלום" מטעם האומות המאוחדות בשל פעילותו הרבה לקידום השלום והצדק בארץ מולדתו והוא ממשיך לעסוק בכך גם היום באמצעות הקרן שהקים, שנקראת על שם אלבומו הראשון. במסגרת פסטיבל הרגאיי Zion Reggae Fest שיתקיים בשבוע הבא בירושלים, יגיע אלפא בלונדי לביקור חוזר בישראל, יחד עם אגדת רגאיי נוספת בשם בארינגטון לוי. השניים יופיעו בנוסף לרכבת של אמנים מקומיים וביניהם שבק ס', זבולון דאב סיסטם, נייג'ל האדמור ועוד. לכבוד המאורע, תפסנו את בלונדי לראיון טראנס-אטלנטי שישפוך קצת אור על הפעילות שלו מאז ועד היום. 

» לכל הפרטים על פסטיבל הרגאיי בירושלים   

 

מתחילים מהתחלה – עם השם "אלפא בלונדי". מאיפה הוא הגיע ומה הוא מסמל?

השם "אלפא" מגיע מאחד המשפטים המפורסמים ביותר בברית החדשה: I'm the alpha and the omega… ("אני התו הראשון והאחרון..."). "בלונדי" משמעו שובב, וכך סבתי נהגה לקרוא לי כשהייתי צעיר.

בצעירותך יצא לך להחליף מגורים בין מספר ארצות שונות. איך זה השפיע עליך כאדם וכמוזיקאי?

לפגוש מגוון של אנשים שונים ממקומות שונים בעולם בהחלט מספק חוויות שונות ומשונות, כך שזה אכן תרם לחזון הרב תרבותי שהתגבש אצלי. אולי בגלל זה אני מסוגל גם היום לראות את העולם כמקום מגוון ועשיר ולא כמשהו בעל פרשנות אחת.

מתי והיכן קרה המפגש הראשון שלך עם מוזיקת הרגאיי?

הפעם הראשונה שזה קרה היתה ב-1973 בליבריה, כששמעתי לראשונה את בוב מארלי שר. מאוחר יותר כשגרתי בניו יורק גם נכחתי בהופעת הרגאיי הראשונה שלי בסנטרל פארק, כשברנינג ספיר היה על הבמה.

אגב בוב מארלי – איך אתה מתייחס לכינוי שהוצמד לך במהלך השנים: "בוב מארלי של אפריקה"?

זה באמת כבוד גדול בשבילי, אבל בסופו של דבר ולמרות שאני מעריץ גדול של בוב, אני "אלפא בלונדי".

ובכל זאת אפשר לומר שהכינוי לא הגיע משום מקום. הצלחה המוקדמת עם האלבום הראשון הפכה אותך להיות הקול המוביל של סצינת הרגאיי האפריקאית ושל האנשים מהיבשת השחורה. איך זה השפיע על הקריירה שלך?

אפשר לומר שזו היתה תחילתה של הקריירה שלי, שהשתלבה יחד עם ההתחלה של הרגאיי האפריקאי בכלל. בזכות השילוב הזה הרבה אנשים נוכחו לדעת שאפשר בהחלט לעשות ולשיר רגאיי גם בשפת האם שלהם. אני פשוט המשכתי לעשות את זה כמו שאני חושב שצריך.

לכל אורך הדרך מתעסקת המוזיקה שלך בנושאים כמו פוליטיקה, חברה, גזענות ועוד. למה?

אני מתעסק בנושאים הללו במשך כל השנים האלה בעיקר בגלל שבתור אדם צעיר שהגיע מה"גטו" של האזור הכפרי באפריקה ראיתי והרגשתי כל כך הרבה אי צדק. כל הדברים והחוויות שנקלטו אצלי חזרו ויצאו החוצה מאוחר יותר דרך המוזיקה.  

אז איך זה מרגיש למעשה להיות שליח של צדק ואנושיות מסביב לעולם?

זו בהחלט משימה גדולה ומשמעותית עבור מישהו כמוני, שהוא אינו פוליטיקאי או משהו דומה. אני יכול לומר שיש סוג של קדושה ביכולת להעניק תקווה ואהבה לאנשים באמצעות המוזיקה.

ומהעולם הגדול למזרח התיכון – כמי שמתעסק בנושא, מה דעתך על המאבק המתמשך באיזור? נראה לך שמתישהו שלושת הדתות יוכלו להשתלב ולחיות זו לצד זו כמו שקורה בשירה שלך?

אני חושב שכן וביום מן הימים זה בהחלט יקרה. למעשה אני מאוד אופטימי בקשר לכך. הפתרון טמון באנשים המתונים. כשאלה ישכילו סוף כל סוף לדבר אחד עם השני, גם השלום המיוחל יגיע.

נראה שהקשר שלך עם האיזור ועם ישראל וירושלים בפרט הוא מאוד מיוחד. מהיכן הגיעה ההשראה לאלבום שנקרא על שם העיר?

האהבה שלי לאלוהים היא זו שמנחה אותי לעבר ישראל. בזמן שבן גוריון היה ראש הממשלה שלכם הגיע אחד מהדודים שלי לעבוד במדינה. כשחזר, הוא הביא איתו את ספר התנ"ך ונתן לי אותו במתנה. זו היתה הפעם הראשונה בה נחשפתי לספר הספרים וזה החדיר בי את הרעיון ואת הרצון לבקר בישראל. עשיתי את זה לראשונה ב-1985. מבחינתי, ישראל הקדושה היא סמל לאחדות רוחנית שכן כל דבר שנעשה בחתימתו של אלוהים לא יוכל להיכשל.   

יחד עם כל הנושאים הרציניים לעיל, תמיד שילבת הרבה הומור במילות השירים. איך זה משתלב?

הומור הוא חלק מהחיים שלי ובכלל. אנחנו חייבים להשתמש בהומור כדי למנוע מהדברים להפוך למשעממים מדי. זה משהו שתמיד עוזר ולמעשה הומור משמש לי ולעוד המון אנשים בעולם כסוג מוצלח מאוד של תרפיה.

אתה עושה ומקליט מוזיקה כבר המון שנים. עם קרוב ל-20 אלבומים בארסנל – איך שומרים על הקצב ויחד עם זאת על היכולת לחדש?

ההשראה שייכת לאל הכל יכול וכל עוד הוא ייתן לי אותה אני אמשיך לשדר ולהעביר זאת לאנשים. החידוש במוזיקה נעשה כל הזמן כי זהו כוחה ואני תמיד מנסה לעשות זאת דרך ערבוב של השפעות שונות שפועלות עלי, בין אם זה בלוז, רוק, מוזיקה אפריקאית ושימוש בכלי נגינה שונים ומשונים שאליהם אני מתוודע במהלך הדרך.    

הביקור הקרוב לא יהיה הראשון שלך בארץ כאמור. אילו חוויות זכורות לך מהביקורים הקודמים ולמה אתה מצפה הפעם?

אני בר מזל כי בכל פעם שהייתי בישראל נהניתי מאוד ויצא לי לפגוש המון אנשים טובים ונחמדים. בביקור הקרוב אני רוצה לקחת את ילדיי לביקור בירושלים ובתל אביב ולהראות להם את הארץ ככל שניתן. מלבד זה אני מתכנן לעלות ולהניח פרחים על קברה של ד"ר תמר גולן (שהקימה בין היתר את המרכז ללימודי אפריקה והיתה שגרירת ישראל באנגולה – י.ח.). באופן כללי אני מאוד מקווה ליהנות כאן שוב ולגרום הנאה לכל מי שיבוא להקשיב למוזיקה שלי.

» לכל הפרטים על פסטיבל הרגאיי בירושלים

תגובות