מגזין

איך הוא שר!

רגע לפני שהוא נוחת בארץ, ליאור שיינברגר מכין אתכם להופעתו הקרובה של כריס קורנל

מאת ליאור שיינברגר. 15-07-2012

תגיות: רוק, ליאור שיינברגר, מדברים אל הקיר, כריס קורנל, גראנג

 

אחד הקולות הגדולים. קורנלאחד הקולות הגדולים. קורנל

בפעם הקודמת שכריס קורנל נחת בישראל לא התרגשתי, אפילו לא קצת. קורנל הגיע לכאן בזמנו כדי לקדם את אלבום הסולו השלישי שלו ולטעמי, אחד האלבומים הגרועים שנוצרו אי פעם: SCREAM.

האלבום שהופק על ידי טימבלנד, היה תמהיל לא ברור של פופ דביק לצלילי ביטים מעולם ההיפהופ שכל כך מוכר לטימבלנד ונחשב לסוג של בגידה יצירתית מצידו של קורנל בגרעין המעריצים הקשה של הגראנג' ואני ביניהם. בסופו של דבר הצטערתי שלא הגעתי לאותה הופעה. לדברי אלו שהעזו ורכשו כרטיסים, הבין קורנל במהלך ההופעה שהקהל, צמא לחומרים הישנים והמשובחים שלו והחליט לספק את הסחורה.

 

בעוד כמה ימים צפוי קורנל להגיע לארץ ל-2 הופעות במסגרת סיבוב ההופעות לאלבומו האחרון והמשובח: Song Book והפעם, אני בהחלט מתרגש. אז רגע לפני שהוא מגיע לקרוע למעריצים את הלב בעזרת הקול המיוחד שלו, הגיע הזמן לסקירה קצרה על פועלו של אחד האבות המייסדים של הגראנג':


כריסטופר ג'ון בוייל – כריס קורנל, הוא יליד סיאטל אמיתי. לפני 48 שנים הוא נולד לאם יהודיה ואב קתולי. ב-1984 הוא תפס את הגיטרה הראשונה שלו בתפקיד סולנה של סאונדגארדן המיתולוגית לצידם של מאט קמרון מפרל ג'אם על התופים, קים טייל בתור גיטריסט ראשי והירו יאמאטו שבשלב מאוחר יותר הוחלף ע"י בן שפרד, על הבאס.


סאונדגארדן היו להקת הגראנג' הראשונה מסיאטל שהוחתמה ע"י לייבל גדול (A&M רקורדס), אסור לשכוח שאנחנו מדברים על החבר'ה שהסתובבו באותן זירות עם נירוואנה ומאדר לאב בון (פרל ג'אם בגלגולה המוקדם לפני אדי ודר). 


מאדר לאב בון, הלהקה שלימים הפכה לפרל ג'אם. בימים של תחילת סצינת הגראנג' בסיאטל, סוף האייטיז תחילת הניינטיז, היה כריס קורנל, שותפו לדירה של סולן מאדר לאב בון,  אנדרו (אנדי) ווד. בסרטו של קמרון קרואו, PJ20 (טוסו לצפות בו), מספרים מכריו של ווד וקורנל ביניהם, על החלל הגדול שנוצר בסצינה בעקבות אותו אירוע טראגי. באותה התקופה, חבר זמר אלמוני בשם אדי וודר אל ג'ף אמנט וסטון גוסארד, יחד עם מייק מקרידי ודייב קראוזן ויחד הם הפכו לפרל ג'אם. 


בין כריס קורנל לאדי וודר נוצר קשר מיוחד במינו,נסו לדמיין את פרל ג'אם בגרסה משודרגת עם כריס קורנל ותקבלו את Temple Of The Dog ששחררו את אלבומם היחידי ב-1991: 

 


מאז הקמתם ב-1984 ועד ההתפרקות ב-1997 (והאיחוד ב-2010), הספיקו סאונדגארדן לשחרר 5 אלבומים.

ב-87 שחררו סאונדגארדן את האי.פי הראשון שלהם – Screaming Life וב-88 הם שחררו אי.פי נוסף בשם FOPP מה שהוביל בשלב מאוחר יותר לאיחוד המתבקש בין שני האי.פי'ז ב-1990 לאלבום תחת השם Screaming Life-Fopp. 

 

ב-1988 שוחרר אלבום הבכורה של סאונדגארדן Ultramega OK, אלבום שניתן להתייחס אליו כאל סוג של תיעוד לסצינת הגראנג' המוקדמת, חלקו הוקלט אמנם בסיאטל אבל מרביתו באורגון. למה אבל אתם שואלים? כי מפיק האלבום, שהתגורר באורגון, לא הכיר מספיק טוב את הסצינה המקומית מסיאטל והתוצאה הייתה מאכזבת יחסית בעיני קורנל ושאר חברי הלהקה. האלבום עבר מיקס מחודש על ידי מפיק מקומי וכך גם הקטע הבא, ששוחרר שוב ב-2010: 

 


החדירה למיינסטרים הגיעה ב-1994 כשיצא Superunknown אלבומה הרביעי של הלהקה שהכיל בין היתר גם את הקטע הבא שהקליפ שלו הטריד אותי יותר מפעם אחת:


לאחר התפרקות סאונדגארדן, השקיע קורנל את זמנו בטיפוח קריירת סולו וב-1999 הוא שחרר את אלבומו הראשון Euphoria Morning האלבום, שלטעמי היה מצוין, לא זכה להצלחה מסחרית מסחררת למרות ש- Can't Change Me שגם היה הסינגל הראשון מתוכו, זכה לאינספור השמעות.


ב-2001,  אחרי שזאק דה לה רושה עזב את רייג' אגיינסט דה מאשין, חבר קורנל אל חברי הלהקה הנותרים ויחד עם טום מורלו, טים קומרפורד ובראד ווילק  - ייסד את אודיו סלייב שפעלו בתור סופרגרופ עד 2007 ושחררו 3 אלבומים כשהראשון מביניהם יצא ב-2002 והכיל את הקטע הבא:

 


ב-2006 שחררו אודיו סלייב את אלבומם השלישי Revelations ובו הופיע הקטע המעולה Wide Awake שהוקדש לנפגעי הוריקן קטרינה:

 


אי שם בין סוף 2006 תחילת 2007, משוחרר לרשת באופן חינמי אלבום לא רשמי מתוך הופעה קטנה ואקוסטית שקיים קורנל בפאב קטן בשטוקהולם שבשבדיה. האלבום הופך מייד לפריט חובה בין מעריצים ומכיל אינספור קטעים משובחים בביצועים בלתי נשכחים, ביניהם גם הקאבר הזה לאלביס קוסטלו:

 


ב-2007 הקרקע כבר הבשילה לאלבום הסולו השני של קורנל - Carry On – שגם הוא, בדומה לאלבום הסולו הראשון, הכיל בלדות שקטות, גיטרות בועטות ושירה קורעת לב מצידו של קורנל ממש כמו בקטע הבא:

 


ואז, ב-2009 חלה תפנית מצערת,קורנל פנה למפיק ההיפהופ טימבלנד והתוצאה, כפי שקראתם בתחילת הסקירה הזו - הייתה אלבום הסולו השלישי והבאמת מזעזע SCREAM שפרט לשיר אחד,  היה אלבום פופ, מופק מידי ומלוקק מידי. כאמור, קטע אחד בלבד באלבום הזה, הזכיר את קורנל של פעם:

 


ב-2011 כיפר כריס קורנל על המחדל מ-2009 ושחרר את songbook אלבום אקוסטי שסביבו נבנה סיבוב ההופעות הנוכחי ואותו אמור לבצע קורנל בהופעה הקרובה כאן בארץ, באלבום הזה שפך קורנל את הלב והשאיר את המאזינים מרוצים כשהוא קורע להם את הנשמה בעזרת הקול המיוחד שלו, באלבום הזה תוכלו למצוא אפילו קאבר מצוין לג'ון לנון, מה שהיה נחשב במקרים רבים לחילול קודש, אבל במקרה של קורנל, מדובר בביצוע לא פחות ממעולה, נתראה בהופעה.

 

 

כריס קורנל יופיע ב-16.7 באמפי שוני בבנימינה וב-17.7 בהיכל נוקיה בת"א

תגובות