מגזין

הצב משיקגו

לקראת הופעתה של להקת טורטס, אגדת הפוסט-רוק משיקגו, בשבוע הבא בתל אביב אנו מביאים לכם סקירה קצרה על פועלה וייחודה בסצנת המוזיקה העולמית

מאת אמיר עטר. 25-05-2012

תגיות: הופעה, פוסט-רוק, בארבי, Tortoise

 

הנה הם באים. צילום: Brad Millerהנה הם באים. צילום: Brad Miller

טוֹרטֶס (צב יבשה באנגלית) הוקמה בשיקגו בתחילת שנות התשעים ומאז ומעולם התמקדה בסגנון מוסיקלי שכלתני, מהורהר ומורכב. לאורך השנים הם שילבו אלמנטים של ג'אז ומוסיקה אלקטרונית בתוך קלחת הרוק שלהם והיו למבשרי גל הפוסט-רוק שהשפיע והיה לחזון של הרבה להקות בהמשך לבוא.

 

 

 

בשנת 1994 יצא אלבום הבכורה של ההרכב בלייבל Thrill Jockey (שבו הם עדיין מוציאים את אלבומיהם עד היום) וזכה לביקורות אוהדות.

 

ללהקה מצטרף הבאסיסט דיוויד פאחו (שהיה בלהקת Slint ולאחר מכן פעל תחת השם Papa M.) וב-1996 הם מוציאים את אלבומם השני "Millions Now Living Will Never Die". האלבום זוכה להצלחה רבה משני צידי האוקיינוס האטלנטי ופורץ את הדרך לקהלים חדשים ברחבי העולם.

 

קצת לאחר סיום ההקלטות של אלבומם השלישי TNT פאחו עוזב את הלהקה כדי להתמקד בפרויקטים האישיים שלו. TNT יוצא בתחילת 98 ומסמן כיוון יותר ג'אזי ואקספרימנטלי ללהקה.

 

אחרי שהות ממושכת באולפן הלהקה משחררת ב-2001 את האלבום Standards בו היא משכללת את הסאונד שלה בעזרת לופים וסיקוונסים אך עדיין שומרת על גרוב ג'אזי חם ברוב הקטעים.

 

It's All Around You, שיצא ב-2004, הציג סאונד יותר נקי וחד מאשר זה שהיה אפשר לשמוע ב-Standards, לעיתים אף נקי מדי. האלבום הזה הותיר תחושה יותר של פסקול מתוזמר לסרט מאשר אלבום ג'אזי שבנוי על אלתורים.

 

ב-2006 הלהקה חברה למוזיקאי הפולק וויל אולדהם, הידוע יותר כבוני פרינס בילי, והוציאה איתו אלבום קאברים בשם The Brave and the Bold. הוא כלל ביצועים מחודשים לשירים של ברוס ספרינגסטין, אלטון ג'ון, דיווֹ ועוד.

 

ב-2009 יצא אלבומם האחרון של הלהקה עד כה, Beacons Of Ancestorship, שבעקבותיו הלהקה מגיע לארץ. האלבום המשיך את הקו שהחל It's All Around You בסאונד הנקי וכלל כמה קטעים טעים קצרים וקליטים לצד הקטעים הארוכים והמורכבים יותר.

 

להקת טורטס תגיע להופעה אחת בתל-אביב, במועדון הבארבי ב-31 למאי. יום קודם לכן, יתארחו חברי הלהקה באולפני קול הקמפוס בשעה 20:00.

לפניכם טיזר מומלץ, הופעה מלאה של הלהקה שהוקלטה ב-2010.

 

תגובות