מגזין

דבר המערכת

טור מערכתי שבועי, והפעם: החיוניות של גיוס חרדים לצבא ,שעשועון תפל בעטיפה של תכנית ידע, ולמה לעזאזל קותי עדיין על מרקע הטלוויזיה שלנו?

מאת קול הקמפוס. 18-05-2012

תגיות: דבר המערכת, טור שישי

 

למה צריך לגייס אותם? צילום: פלאש 90למה צריך לגייס אותם? צילום: פלאש 90

אנחנו צרכנים כבדים במיוחד של כל הקשור לעולם התקשורת. מודים. בכדי להפוך את ההתעסקות הבלתי פוסקת הזו לתוצאה חיובית, החלטנו לשתף אתכם בכל מה שעניין/ריגש/הצחיק או הכעיס אותנו במהלך השבוע.

 

אל תתנו להם רובים

התרגיל (מבריק או מסריח, תחליטו אתם) שעשו נתניהו ומופז, כוסה באיצטלה של חוק טל: הקואליציה הרחבה ביותר בתולדות מדינת ישראל נולדה מתוך הצורך הקיומי לחוקק חלופה לחוק טל. פתאום למיינסטרים שלנו העניין נעשה דחוף. גיוס בחורי הישיבות הפך להיות העניין הבהול ביותר בחברה הישראלית, כזה שמצדיק זגזוג פוליטי מהסוג המכוער ביותר. ואני אומר, למה בכלל צריך לגייס אותם?

שירות בצה"ל לא מתאים לתלמידי ישיבות. המגע עם חיילות, הכשרות שלא תמיד נשמרת בקפידה, התחום האפור של פיקוח נפש מול שמירת שבת וכו'. המערכת הזו לא נועדה להכיל אותם. יתרה מכך, היא בכלל לא צריכה להכיל אותם, למרות מה שמנסים לספר לנו. מספר המתגייסים לצה"ל עונה על כל דרישות כוח האדם של צבאנו הנערץ. הוא אפילו גבוה מדי, אם לוקחים בחשבון את חוסר הסדר והיעילות שבהם מתנהל הקרקס הזה. כל חייל עולה למדינה לא מעט כסף – הכשרה, ציוד, ביגוד, משכורת ועוד. במקום להעמיס על גבו המפורק של מעמד הביניים עוד הוצאות, אפשר להקל עליו – להוציא אותם לעבוד, להרוויח ביושר את הלחם שלהם, לשלם מיסים ולא לחיות על חשבון משלם המיסים. ככה הם יוכלו לתרום באמת ולהקל ולו במעט על הנטל. כל אחד מהם שיכניס שקל לקופת המדינה במקום לקחת ממנה שקל, יקרב את כולנו אל הגאולה. (סער גמזו)

 

 

 

ידע להמונים

התוכנית "50 דברים שחייבים לדעת" ששודרה השבוע בקשת, נפתחה בדבריהם של כמה מהמרצים הבכירים במוסדות אקדמיים בארץ, אשר קבעו מה הם הדברים שחובה עלינו לדעת. בהחלט עושה רושם שמדובר במשהו רציני; הרי זוהי תכנית שאותם אנשי אקדמיה בכירים שדיברו קודם לכן כתבו.

גם מצפייה בפרומו של התוכנית היה נראה כאילו מדובר בהפקה רצינית שבאמת חשוב לשבת ולצפות בה, ושבאמת יש חמישים דברים שחובה לדעת- בחלק הראשון של התכנית התחרו חמישה זוגות זה מול זה, כשנתבקשו לענות על שאלות מתחומי ידע שונים, שעל פי ההפקה הם הנושאים החשובים ביותר. לאחר מכן המנצחים עולים לשלב הגמר. כל זה נעשה כאשר הצופים בבית מתמודדים מול המתחרים באולפן באמצעות אפליקציה שהוכנה במיוחד למכשירים החכמים. הכול נעשה על מנת לתת לתכנית גוון רציני ולהפוך אותה מעוד שעשועון רגיל למשהו שעוד לא נראה בטלוויזיה, אך ללא הצלחה.

עידו רוזנבלום, מנחה התכנית, עוטה על עצמו ארשת פנים רצינית שלא הולמת אותו, וחיים אתגר שידר מחדר "מיוחד", שממנו דיווח נתונים בזמן אמת על מצב הידע של המשתתפים בבית. המוזיקה הדרמטית והאריזה הגרפית גרמו בשניות הראשונות לחשוב שאכן זה לא עוד שעשועון רגיל, אך בהמשך, ועם כל מה שסבב לזה, הדבר העלה גיחוך, ואם הם רצו שיתייחסו לתכנית ברצינות, המטרה הזו לא הושגה. גם השאלות שנשאלו לא הפתיעו במיוחד, ולא היה מדובר בשאלות שלא שמענו קודם באיזה שעשועון כמו "מי רוצה להיות מיליונר", "משאבת הכסף", "הכספת", והרשימה עוד ארוכה, שמטרתם היחידה היא רייטינג וכסף.

מה שכן, עצוב לי על אותם האנשים שהתכנית כן גרמה להם לחשוב שבאמת יש חמישים דברים שחובה לדעת, ושאם הם לא יודעים אותם, הם כנראה לא חכמים מספיק. (ניר חסון)

 

 

לשבור את הטלוויזיה

זה נהיה כבר עניין נדוש בימינו לבקר את ערוץ 24 – אותו ערוץ שלפני תשע שנים היה מוצב בחזונו של יואב קוטנר להיות במה למוזיקה וליצירה ישראלית מקורית, הפך בשנים האחרונות למגרש המשחקים הפרטי של קשת. כלומר הצפה של פליטי ריאליטי שונים ומשונים, פרסום אינטנסיבי של תכני קשת ומאקו, פמפום המוזיקה הים-תיכונית ותוכנית הריאליטי של אייל גולן, והזניית המרקע שלנו במשדרים שעושים שם רע מאוד לענף הטלוויזיה.

אז ניחא, הרי אין דבר שיכול לפתור נרגנות על עוד חמש שעות שידור של חפלה באשקלון, מאשר לזפזפ לערוץ אחר. אבל יש משהו בתוכנית החדשה של קותי סבג "קותי בחדר האחות", שפשוט מוציאה אותי משלוותי. לעזאזל, יש בה משהו שגורם אפילו לטעם הרע לזעוק "חדל! חדל! אפילו לי יש את הגבולות שלי!".

אז מה הפורמט? זוכה האח הגדול, שסלל את דרכו לתהילה אחרי שגרבץ, עישן, ופלט אמרות חסרות פואנטה/הגהה בווילה במשך שלושה חודשים, מגיע לעיר הגדולה, ובא לו להיות בטלוויזיה.שוב.  אין לו ערך מוסף, אין לו כריזמה, אין לו כישורי ריאיון, אין לו יכולת להישיר מבט למצלמה יותר מחמש שניות, או לשמור על קו מחשבה אחיד. אבל הוא טאלנט, וזה כל מה שצריך בשביל לקבל תכנית באולפן קלסטרופובי וקריינית/שמרטפית בדמות "האחות הקטנה", שבעצם מנהלת את כל העסק ומדובבת אותו בכוח. הוא לא צריך לעשות כלום, רק לשתות פטל, לדבר עם נחמיה סטרשלר על האח הגדול ולשלוף הגיגים שיגרמו לאבשלום קור לקחת יד בנפשו. מסלול אקספרס לשריפת תאי מוח.

זוהי לא טלוויזיה גרועה, זוהי טלוויזיה מעליבה; מוצר הפקה מחריד שמזכיר יותר ערוץ קהילתי, או תרגיל כושל בקורס יסודות אולפן והפקה. מביאים מנחה בלי כישורי הנחייה ובלי שום דבר מועיל להגיד, שלא היה מצליח להחזיק תוכנית בכוחות עצמו, אילולא הבייביסיטר שלו, ומצפים מאיתנו לאכול את הדייסה הדוחה הזאת, ללקק את הצלחת, להגיד 'תודה' ונבקש עוד. למה? כי הוא טאלנט, עם טאלנט מאוד מוטל בספק בכל הנוגע לקיום שלו.

 

אז מה פורטיס ושולץ היו אומרים על זה? (בן אליעד)

תגובות