מגזין

מי אתה מארק קוזלק?

רגע לפני שהוא מופיע בישראל, הנה הצצה קטנה לעולם היצירה של האיש שהוליד את הסלואו-קור

מאת סער גמזו. 07-05-2012

תגיות: Mark Kozelek, sun kil moon, red house painters

 

למה אתה כזה עצוב? קוזלקלמה אתה כזה עצוב? קוזלק

אם אתם אוהבים את המוזיקה שלכם קופצנית, גרובית, מרקידה וקצבית, אין לכם סיבה להמשיך לקרוא את השורות הבאות. אם אתם דווקא מאלה שמסוגלים ליהנות ממוזיקה איטית וכבדה, כזו שרק בוחשת בעדינות את האוויר שבחדר, השורות הבאות הן בשבילכן. הסינגר-סונגרייטר מארק קוזלק מגיע להופעה בישראל, ואם אתם עדיין לא מכירים, שווה להציץ לרגע לתוך העולם שלו. המוזיקה של קוזלק וההרכבים בראשם עמד איטית. כל כך איטית שהיא יצרה ז'אנר שנקרא סלואו-קור.

 

» מארק קוזלק בישראל - לכל הפרטים

קוזלק נולד וגדל באוהיו, אבל המסע המוזיקלי התחיל כשעבר דרומה לאטלנטה. שם פגש את המתופף אנטוני קוטסוס ואיתו היגר אל החופים החמימים של סאן פרנסיסקו. שם הם צירפו אליהם את הגיטריסט גורדן מק והבסיסט ג'רי וסל, והקימו את ה-Red House Painters. הלהקה הוחתמה בלייבל 4AD ושחררה בין השנים 1992-1996 חמישה אלבומי אולפן, שהביאו להם הכרה לא מועטה. אחד השירים הטובים של הלהקה, Have You Forgotten, מצא את דרכו כמה שנים אחר כך אל הפסקול של הסרט ונילה סקיי

האלבום האחרון של הרד האוס פיינטרס, Old Ramon, היה מוכן ליציאה ב-1998, אבל מיזוגים וביורוקרטיות בתוך חברות התקליטים מנעו מהלהקה להוציא אותו. קוזלק נאלץ לבסוף לקנות אותו והוא שוחרר רק ב-2001. האלבום, שזכה לציונים מעולים ולשבחים אצל המבקרים, נחשב כאחת מהיצירות הטובות ביותר של קוזלק והלהקה, ומציג גישה מעט חיובית ואופטימית יותר.

קוזלק לא ישב בחיבוק ידיים והמתין לאפשרות להוציא את Old Ramon. בזמן הזה הוא התחיל להזניק קריירת סולו. ה-EP הראשון ששחרר, Rock N Roll Singer, יצא בשנת 2000 והכיל שבעה קטעים. שלושה מקוריים, אחד של ג'ון דנבר ושלושה נוספים של AC/DC. את השירים של AC/DC הוא שינה כמעט לחלוטין ואפילו כתב להם מילים חדשות שיתאימו יותר לסגנון ולהגשה שלו. בעתיד הוא יילך עם הרעיון הזה רחוק יותר, ויקליט אלבום שלם של קאברים ל-AC/DC (What's Next To The Moon).

אחרי קומץ אלבומי סולו, קוזלק שוב חוזר לפעול במסגרת להקה. אל אנטוני קוטסוס (שמלווה אותו עוד מימי ה-Red House Painters) מצטרפים עכשיו גם טים מוני וג'ף סטנפילד. יחד הם נקראים Sun Kil Moon. קוזלק מספר שהוא מחבב במיוחד להקות ששמן מורכב משלוש מילים. להקתו הקודמת נקרה על שם חבורת ציירים אנרכיסטית, ולזו קרא על שם מתאגרף קוריאני. אחרי אלבום ראשון (Ghost Of The Great Highway) שמוכיח שקוזלק עדיין בכושר כתיבה ויצירה מעולה, הם משחררים אלבום שני שכולו פרשנויות שלהם לשירים של להקת Modest Mouse.

Sun Kil Moon שחררו מאז שני אלבומים נוספים. האלבום החמישי, Among The Leaves, ישוחרר בסוף מאי, וצפוי להמשיך את אותו קו עמוק ושקט של קוזלק. חלק מן השירים כבר שוחררו להאזנה באינטרנט וחשפו שגם הפעם קוזלק לא מפספס. כתיבה אוטוביוגרפית, לחנים עדינים ועיבודים רגישים. אם אהבתם אותו עד היום, תאהבו אותו גם בהמשך.

תגובות