מגזין

דבר המערכת

טור מערכתי שבועי חדש. השבוע: ההולוגרמה שמשגעת את כולם, ומחדל יום העצמאות שלא מרפה

מאת קול הקמפוס. 19-04-2012

תגיות: שישי, דעה, סוף שבוע, מערכת

 

טופאק, גרסת הסימסטופאק, גרסת הסימס

אנחנו צרכנים כבדים במיוחד של כל הקשור לעולם התקשורת. מודים. בכדי להפוך את ההתעסקות הבלתי פוסקת הזו לתוצאה חיובית, החלטנו לשתף אתכם בכל מה שעניין/ריגש/הצחיק או הכעיס אותנו במהלך השבוע.

He's Alive! Alive!

טופאק שאקור לא מת, הוא רק הלך הביתה. הוא עישן חשיש, שיחק סנוקר, בילה עם בחורות, שחה שחיית פרפר בתוך בריכה מלאה שטרות מתמלוגים ומכירות האלבומים שיצאו מאז שלכאורה נרצח, ונהנה מחיי הפנסיה המוקדמים. ביום ראשון האחרון, כמעט 16 שנה מאז שנעלם, הוא ניאות לחזור לשטח, ועשה קאמבק בעבור העלות הסמלית של 10 מליון דולר ומיטב הטכנולוגיה המודרנית שמוצעת היום.

קרוב לוודאי שכל מי שצפה בחזרתו של הראפר מן האוב אל פסטיבל קואצ'לה האחרון, לא יכל שלא לקבל התקף של צמרמורת מרוב התרגשות; דמותו הדיגיטלית של אחד מהנפילים הגדולים של ההיפ הופ, מתרוממת אל הבמה לקול תשואות וצעקות וואט דה פאק המוניות, לביצוע חוצה להבות עם ד"ר דרה וסנופ דוג. משהו שנדמה לחלוטין בלתי אפשרי, קרם לפתע עור וגידים (או פיקסלים אם תרצו), ויצר את אחד הרגעים הבלתי נשכחים של הפסטיבל השנה, ובכלל.

מצד שני, אי אפשר היה שלא לנוע טיפה בחוסר נוחות מעצם המראה של אדם מת מתרוצץ על הבמה- האם זה בעצם מוסיף לכבודו ולמורשתו של שאקור, או שכל תחיית המתים הדיגיטלית הזאת בעצם מבזה את מותו? מיוחד ומרגש ככל שיהיה, זו עדיין הולוגרמה מלאכותית, אשליה אופטית, לוקש שמנסה למכור נוכחות של אמן שנפטר.

מילא אם זה היה עניין חד-פעמי, אבל זה היה רק עניין של זמן עד שמישהו ייקח את זה צעד אחד קדימה- עכשיו מדברים על חזונו של ד"ר דרה להוציא לפועל סיבוב הופעות מהחוף המערבי עד המזרחי עם הגרסה הסינתטית של טופאק, כשמהעבר השני זוממים הבנים למשפחת ג'קסון להקים את אחיהם מייקל לתחייה לקראת האיחוד של חמישיית ג'קסון. זה היה יכול להיות מצחיק, אילולא זה היה טיפה מעורר חלחלה. הם יכולים לקרוא לזה מחווה והצדעה, אצלי זה בעיקר מתחיל להריח כמו תאוות בצע.

האם זה באמת הטרנד הבא בעולם המוזיקה? מה עוד? מארק רונסון מארח את איימי ווינהאוס בגרסת HD? פול ורינגו קשישא מבצעים את Let It Be עם ההולוגרמות הצעירות של ג'ון וג'ורג'? דואט של ניק דרייק עם אליוט סמית'? איחוד של אהוד בנאי והפליטים עם ז'אן ז'אק גולדברג ויוסי אלפנט ז"ל? אולי עדיף כבר להרפות סוף סוף מהעבר ולתת למתים לנוח בשקט.

דרך אגב, ראיתם את הליין-אפ של פסטיבל קואצ'לה 2013? (בן אליעד)

Show Me The Money!

יותר משבועיים לפני יום העצמאות התחילו העירייות במסע ההשווצה בליין-אפ ההופעות שיתקיימו בעירן. נדמה שהשנה התחרות מתמקדת ב'מי תהיה העיר שתבזבז הכי הרבה כסף על אמנים שייתנו הופעה של חצי שעה בלבד'. מבין ההופעות שפורסמו, אפשר לראות שכמעט אותם האמנים יופיעו על הבמות השונות, ושלמעשה אין בכלל חידוש משנה לשנה. בשיחה שנערכה השבוע בערוץ 2 עם אלי מויאל, ראש עיריית שדרות לשעבר, הוא אמר, ובצדק, שהעיריות  מבזבזות על אירועי יום העצמאות כספים שאין להן, ונכנסות לגרעונות בעקבות זה. במקום להביא אמנים עממיים, המייצגים את העיר, וליצור תרבות מקומית, הדרישה היא לשמות גדולים, ונדמה שאין באמת חשיבות לאיכות ההופעה.

ביום שכזה, האמנים הכה מבוקשים צריכים להספיק להופיע בכמה במות ברחבי הארץ. הם מגיעים להופעה קצרה, דופקים קופה, נוסעים כמה שעות בפקקים השוררים בכבישים באותו הלילה, וממשיכים לבמה הבאה חסרי אנרגיות. באותם הסכומים שהעיריות מוציאות ביום הזה, אפשר להזמין כמות גדולה יותר של אמנים קצת פחות מוכרים, ולא פחות טובים, שיספקו את הסחורה – הופעה שגם תפנה לכלל האוכלוסייה, וגם תעלה פחות כסף.

אם רק אגפי התרבות בערים יחפשו קצת יותר, הם יוכלו למצוא רשימה לא קטנה של להקות וזמרים שישמחו לחשיפה ההמונית הזאת, והקהל מצידו יזכה לפתוח את הראש לדברים שעוד לא שמע או ראה. (ניר חסון)


תגובות