מגזין

מכשפה בת 41

היום ענבל פרלמוטר היתה צריכה לחגוג יום הולדת 41. במקום חגיגה, הנה כמה רגעים שנשארים בצד בכל פעם שמזכירים אותה

מאת סער גמזו. 15-01-2012

 

אפילו לא הספיקה להכנס למועדון ה-27אפילו לא הספיקה להכנס למועדון ה-27

היא הייתה אחת מהנשים היחידות שהצליחו להשאיר חותם על הרוק הישראלי הגברי. היא הייתה סולנית של להקה שהצליחה בניגוד לכל התחזיות. היא הייתה טיפוס אניגמטי, אינטליגנטי ומוכשר מאד. היא היתה יוצרת מהסוג שאי אפשר להתעלם ממנו. היא היתה חידה גדולה בחייה ונשארה כזו אחרי מותה. היא היתה צריכה לחגוג היום יום הולדת 41, אבל תאונת דרכים לקחה אותה בטרם עת. ענבל פרלמוטר, סולנית המכשפות, פעלה כאן תקופה קצרה יחסית אבל השאירה מטען מסקרן ועשיר של מילים וצלילים. על סוד הקסם שלה אתם יכולים לקרוא כאן, אבל לטור הזה יש כוונה אחרת. בכל שנה, ביום פטירתה שוב מושמעים "קסם על ים כנרת" והלהיטים מאלבום הבכורה של "המכשפות". הנה כמה רגעים שברוב הזמן נשארים בצד, למרות שהם יכולים להסביר נהדר מי ומה היתה ענבל.

 

אנני לנוקס לא בעניין

ב-1996 הוציאו המכשפות מיני אלבום בשם "המכשפות מתכסות" ובו גרסאות כיסוי שלהן לשירים מוכרים. אנני לנוקס, ששמעה את הביצוע שהעניקו המכשפות ללהיט של יוריתמיקס, אסרה עליהן לשלב אותו באלבום. כמחאה, פרלמוטר הפיצה בוטלג של השיר של קסטה פיראטית שעליה כתבה "חרא זכויות"

ענבל הולכת לפוליטיקה

המראה, התכנים והאנרכיסטיות - ישראל של פוסט רצח רבין הייתה על הנקודה שבה היא נפרדה מהרוק כמוזיקה פופולרית. ניסיונות המרד של הרוק והמסרים שלו לא התאימו לחברה השסועה שנותרה כאן בסוף 1995. בנקודה שבה החלו דמדומי הרוק הישראלי, פרלמוטר זומנה לתכנית בשם "שיר פרידה" לזכרו של יצחק רבין, שם ביצעה לראשונה שיר שלא כחלק מהמכשפות. 

ירושה לא רשמית

לכתה ללא עת של פרלמוטר גרם לכך שיצירתה נקטעה באבחה קצרה וכואבת. אחרי מותה התברר שכתבה טקסטים ושירים שלא זכו לחשיפה ועדיין לא שולבו באלבומים. פרט לאלו ששימשו באלבום "הקלטות אחרונות", אפשר למצוא שני שירים בולטים שכתבה ואומצו ע"י מבצעים גדולים אחרים. קורין אלאל לקחה את "גשם של פתאום" לאלבום "תנינענק", וערן צור לקח את "על קו העימות" לאלבומו "חותך בחתך הזהב"

ענבל בקפסולה

ומתוך כל השירים שהיא ביצעה, כתבה והלחינה יש אחד שתמיד בלט. אחד כזה שתמיד היה נראה מאד אישי שלה, שמגיע ממקום פנימי ומסביר המון למרות שהוא מדבר בכלל על סיגריות. קשה להסביר למה דווקא השיר הזה נחרת לי בזיכרון כזה שמייצג את פרלמוטר, אבל די ברור להבין את זה אחרי ששומעים אותו ומכירים את המוזיקה שלה. את הקודרות שבעיניים של ענבל רק החיוך והקריצה שלה יכלו לשבור

 

תגובות