מגזין

סקס, סמים וכליזמרים

נדמה שהמוזיקה היהודית של מזרח אירופה מעולם לא הייתה פופולרית יותר. ככה נשמע כליזמר בשנת 2012

מאת ניר חסון. 02-01-2012

 

בזמן שכל המדינה מתלהמת נגד החרדים, והחרדים נגד החילונים, המוזיקה שבאה מהעולם החסידי צוברת תאוצה בארץ ובעולם. הרכבים חילוניים וצעירים שמושפעים מהסגנון היהודי המרקיד, לצד מוזיקאים מהעולם החרדי. הנה כמה מההרכבים היותר מסקרנים שמתעסקים היום עם העניין הזה שנקרא "מוזיקה יהודית":

 

 הלב והמעיין – שירה חדשה

נאור כרמי, הקונטרה באסיסט שמוביל את להקת התזמורת העממית (וניגן גם עם הברירה הטבעית וברי סחרוף) וחיליק פראנק, נגן הקלרינט ממאה שערים, הוציאו השנה את הפרוייקט המעולה "הלב והמעיין" - שילוב של ניגוני כליזמר מסורתיים עם ג'אז מודרני ומוזיקה מהמזרח (בכל זאת, אריאל אלאייב מנגן באקורדיון). אה, וגם אביתר בנאי מתארח בשני שירים.

רמזיילך - הארדקור כליזמר

הרכב חילוני וכשר שיגרום גם לחרדיות לרקוד. ההרכב שכבש את פסטיבל הכליזמרים בצפת, הוציא השנה אלבום ראשון. הם מגדירים את הסגנון שלהם כ"הארדקור כליזמר", וזה גם נשמע כך. שילוב של כליזמר עם מוזיקה מודרנית ושיגעון.

The Sway Machinery - ארקייד פייר והיה יה יס חזרו בתשובה

בדה סוואי משינרי נשמע את ברייאן צ'ייס מה יה יה יהס על התופים' ג'רמיה לוקווד שמנגן גיטרה עם הבלקן ביט בוקס, נגנים מסיבוב ההופעות של ארקייד פייר, ועל כלי הנשיפה הנשפנים של אנטיבאלאס. ב-2009 ההרכב הוציא את אלבומם הראשון Hidden Melodies Revealed בג'יידאב רקורדס, נתנו יותר מקום למוזיקה היהודית ושילבו טקטסטים מהמקורות. באלבום The House of Friendly Ghosts Vol. 1 שיצא השנה, הם המשיכו עם הקו של האלבום הקודם, אך מושפעים בעיקר  ממוזיקה אפריקאית שספגו בזמן שהופיעו בפסטיבל מוזיקה במאלי, ובו משתפים פעולה עם הזמרת Khaira Arby. שני האלבומים חוצים גבולות ועושים רק טוב לעם היהודי.

Gevolt – Alefbase

הפסקול של המאבק – זאת הלהקה שצריך לשמוע לרקע תמונות מהמאבק. יידיש אנחנו יכולים לשמוע הרבה בשכונות חרדיות ולרובנו זה גם לא ישמע כמו משהו מוזר. אבל להקת מטאל ששרה ביידיש? והם גם לבושים בשחור. אולי הם בכלל התבלבלו. "גאוולט" הוציאו השנה את האלבום השני שלהם "אלףבייס". הם גם אלו שהוציאו את אלבום המטאל הראשון ביידיש ובו גם משלבים נגיעות של כליזמר בעזרת הכינור של אווה יפרמוב. אם אורפנדלנד כבשו את העולם הערבי בזכות השילוב של מטאל עם מוזיקה אתנית, “גוולט" בדרך לכבוש את בית שמש. את האלבום אפשר להוריד בחינם באתר הלהקה

אברהם אינק - פאנקי ג'ואיש

הגרוב, השמחה והצבעוניות שנוטפת מהמוזיקה שלהם היא שתצליח לגרום למאבק להסתיים ואולי הם יביאו לפיוס ושלום בין כולם. רק צריך לגרום להם להגיע לרמקולים של אנשי חב"ד. ענק הכליזמר דיוויד קראקור ביחד עם טרומבוניסט הפ'אנק פרד ווסלי והראפר, מפיק, פסנתרן  "סו קאלד" הוציאו בשנה שעברה את אחד האלבומים הגרוביים והמעניינים "Tweet Tweet”, כל אחד הביא את ההשפעות שלו וככה זה נשמע:

תגובות