מגזין

פופ בדיוני בארץ הקודש

בחלקה השני של הטרילוגיה, ניצן רון פונה לעולם האלקטרו- פופ בכדי לבדוק איך מביימים קליפ מנצח

מאת כתבי חוץ. 05-12-2011

תגיות: קליפים, ניצן רון, TYP, Tiger Love, עומר טובי, רועי רז, אסף מן, גיא בלונדי

 

כתב: ניצן רון

בפרק הקודם סקרנו שלושה קליפים של להקות אינדי ששרות בלעז ומכוונות לחו"ל. הבמאים הישראלים שיצרו אותם, בחרו בז'אנר האימה והמותחן הפסיכולוגי הפופולריים שמתכתבים עם הסאונד האפל של הלהקות בכדי להביא את הקליפים שלהם לקדמת הבמה בערוצי המוזיקה באירופה וארה"ב, ועשו זאת בהצלחה רבה.

בפרק השני בטרילוגית הכתבות נציג ארבעה במאים שלקחו את האסתטיקה הז'אנריסטית והלכו עם זה הכי רחוק שאפשר. הם יצרו עולמות בדיוניים/סוראליסטיים המתכתבים עם מוזיקה אלקטרונית, פופית יותר. המשותף לשלושת הקליפים הוא שהם יסחטו מכם את אותה התגובה: "אין מצב שזה צולם בארץ!" (אחד מהם באמת לא צולם בארץ, נחשו איזה). ועל זה אמר פעם וולט דיסני – "מי שמסוגל לחלום, מסוגל גם לבצע", בפארפרזה לארצנו הקטנה, "מי שמסוגל לחלום, צריך להתעלם ממה שהמפיק אומר שאי אפשר לעשות" – המספרים מדברים בעד עצמם.

TYP- 20 Seconds / במאי – עומר טובי

טובי: "התאמתי את הקליפ לצרכים של הפרויקט – לכבוש פסגות בחו"ל. ההבנה של ההרכב, שכדי לפרוץ לעולם הרחב צריך להתייחס לאסתטיקה של הקליפ באותה יראת כבוד שבה הם מתייחסים לסאונד, אפשרה לחזון שלי להתממש. הקליפ בנוי מדימויים ערביים שאני מרבה לעסוק בהם. מצד אחד, המראה המחויט- חליפות עסקים וסטודיו לבן. מצד שני, נגיעות של אלמנטים ערביים וערבסקות, בדומה למה שהמאזין שומע בשיר. כשנשאלתי על ידי הארט המוכשר (שמואל שלום בן דויד) מה אני מחפש, עניתי – "עזה בחלל". עוד השראה הגיע מהדימויים המדהימים שמופיעים בסרט "The Cell" בכיכובה של ג'ינפר לופז. שבועיים לאחר סיום הקליפ, ישבתי בבר בברלין והקליפ הוקרן שם על המסכים, זאת היתה חוויה מאוד חזקה לדעת שפרצת גבולות והגעת לקהל בחו"ל שמורגל לערכי הפקה גבוהים מאוד. אגב, כל ההוצאות הגיעו מכיסם הפרטי של היוצרים".

שורה תחתונה: כמעט 150,000 צפיות ביו-טיוב, שודר ב-MTV ישראל וערוץ 24. מתקיימים מגעים עם חברה בינלאומית גדולה שהביעה עניין רב בהרכב, אבל עוד אסור לדבר על זה.

Mylène Farmer - Lonely Lisa / במאי – רועי רז

רז: "מאוד רצית לייצר קליפ שמספר סיפור בכמה רבדים, מבלי להצטרך לספר אותו באמת. בחרתי בים המלח כלוקיישן גם על מנת להביא את היוצרת לפה. התקציב הגיע מיוניברסל רקורדס צרפת שממש רצו אותי כבמאי, ותוך שבועיים מאישור התסריט מיילין וצוותה הגיעו לארץ לכמה ימים. את הפוסט פרודקשן עשינו בצרפת. מכל הקליפים שביימתי, זה אחד האהובים עליי, ללא ספק".

שורה תחתונה: כמעט חצי מליון צפיות ביו-טיוב, שודר בכל הערוצים בצרפת, כל מילה מיותרת.

 Tiger Love – Gio Gio / במאים – אסף מן, גיא בולנדי

מן: "טייגר פנו אלינו וביקשו מאוד בפשטות קליפ שימקסם את כמות הצפיות ביו-טיוב. לאחר שהרעיון לקליפ שעוסק בדת בצורה מאוד "משוחררת" נפל בגלל חברת ההפקה בלונדון, עלה הרעיון של פטיט (מטרי פויזן – ששרה בקליפ) למשחק סקווש יחד עם הסינים. איכשהו זה התחבר לנו לטקס אינדיאני עם ביצים שחבר סיפר לנו עליו ולרצון שלנו לעשות משהו בסלאו מושן שיעמוד בניגוד לקצב המהיר של השיר. הלהקה מאוד אהבה את הרעיון וישר התחברה לזה. גיא ואני באים מעולמות מאוד אסתטיים (גיא – במאי פוסט, אסף – אדריכל) ושנינו דמיינו מרחב – שדה של ביצים שבמרכזו שרה הלהקה, הקהל שרץ לעברה נתקל בשדה הזה, מה שהופך במהרה לאורגיית ביצים דביקה. התקציב הגיע מהלהקה ורוב ההפקה עבדה בהתנדבות והתלהבות מהקונספט".

שורה תחתונה: מעל 116,000 צפיות ביו-טיוב. הקליפ משמש ככרטיס ביקור ללהקה שמאז הפקתו מוזמנת להרבה הופעות באירופה וארה"ב.

על הכתב: ניצן רון, במאי ותסריטאי מתל-אביב. הקליפ Nothing I've Said שביים השנה עבור דן פונדק הגיע לגמר תחרות הקליפים "קליפיטישן" שנערכה ביולי בסינמטק תל אביב. 

 

תגובות