מגזין

מופע האימים של אינדי

כתבה ראשונה בטרילוגיה מיוחדת שתחשוף בפניכם את מיטב הכשרונות המקומיים בסצנת הוידאו קליפים. והשבוע: חלומות על הניכר

מאת כתבי חוץ. 28-11-2011

תגיות: קליפים, Monti Fiori, ניצן רון, This Means You, תום גני, בן גלעדי, Sunny Side Up, CONDeNSE, אסף בילט

כתב: ניצן רון

איתן פוקס, ערן ריקליס, יוסף סידר וארי פולמן. כולם במאים מקומיים הנתפסים כנציגים של הקולנוע הישראלי בעולם, בעיקר בשל הישגיהם בפסטיבלים בינלאומיים נחשבים כמו פסטיבל קאן והאוסקר האמריקאי. לצידם, ישנם מספר במאים ישראלים שעשרות ואף מאות אלפים צופים ביצירה הקולנועית שלהם ברחבי העולם, ועם זאת, בישראל, כמעט אף אחד לא שמע עליהם. 

אז מי אלו אותם שגרירים נעלמים של התרבות האודיו ויזואלית הישראלית? התשובה היא - במאי הקליפים. בד בבד עם המגמה ההולכת וגדלה של להקות ישראליות המייצאות את המוזיקה שלהן לחו"ל, כגון אטליז, אלקטרה ואומללה, החלה בארץ התעוררות בקרב במאים שהבינו שסאונד בינלאומי הוא גם הפתח אל שוק הקליפים הבינלאומיים, ואולי אפילו כרטיס יציאה מהביצה המדשדשת של קליפים "ישראליים" (על אף שגם שם יש התעוררות). בקליפים של עומר טובי לצמד TYP, אנחנו רואים סטים מורכבים ותנועות מצלמה מוקפדות שלא היו מביישות אף פרסומת בפריים טיים, ב-Summer Shade של איזבו, גלידה עם שפם מפזמת את מילות השיר, ו- A Paris המדהים והלא מתאמץ של ריף כהן משופע לוקיישנים ואנשים צבעוניים מפריז אחרת. אלו הם בהחלט לא הקליפים שהיינו רגילים להם עד כה, וניתן להעז ולומר שגם בקולנוע הישראלי עוד לא נראו מראות כמותם.

מכיוון שהיריעה קצרה מלתאר את יבול הקליפים המעולים שיוצאו לחו"ל השנה, החלטתי לסקור את הנושא בכתבה בת שלושה חלקים (יש לי חולשה לטרילוגיות) כאשר בכל חלק יוצגו שלושה קליפים מאותו הז'אנר, יחד עם הצצה מיוחדת לתהליך עשייתם.

פרק ראשון – מופע האימים של אינדי:

שלוש להקות אינדי ושלושה במאים ישראלים בתחילת דרכם שהתמודדו עם הפקות דלות אמצעים (בעצם מי לא מתמודד איתם בארץ) ובכל זאת הוציאו קליפ מצמרר:

This Means You - The Act \ במאי: תום גני

גני: "הלהקה פנתה אליי וביקשה קליפ שבלוק ובקונספט שלו "יהיה חו"ל". הם גייסו תקציב מינימלי יחסית ויצאנו לדרך. ההרכב תמך בחזון הקריאטיבי והביצועי שלי, כך שהיתה לי יד דיי חופשית. השילוב של הרכב שנותן בבמאי אמון, יחד עם צוות שמתמסר לסט מייצר לרוב תוצאות שאפשר להיות גאה בהם. בקליפ יש ניסיון לשילוב סליזי בין "עיניים עצומות לרווחה" לז'אנר מותחן האימה הטינאייג'רי. במקביל, היה לי חשוב להראות את ההרכב מופיע כי יש להם המון אנרגיה ושואו מוצלח. החלטנו לנסוע לערד, לאמצע המדבר עם ואן מלא ציוד וצילמנו שם לילה שלם. בסוף, הכי חשוב שהייתה הפקה כיפית מאוד, במיוחד כשמדובר באמן ש"מכוון גבוה" ונותן בך את האמון שתעשה את אותו דבר".

שורה תחתונה: מעל 6,000 צפיות ביו-טיוב. הקליפ שודר בגרמניה, אנגליה וארצות הברית במסגרת ערוצי המוזיקה האלטרנטיביים:

Monti Fiori - Bella \ במאי: בן גלעדי (הקולקטיב Sunny Side Up)

גלעדי: "אחת המשימות הקשות ביותר בהפקת קליפ שנועד להפצה מחוץ לגבולות ישראל היא יצירת לוק בינלאומי. נורא קשה לצלם בארץ ולהצליח לתלוש את הלוקיישן מההקשר הלוקאלי. לא שיש משהו פסול בקונטקסט הארצישראלי, אך לעיתים קרובות הוא מתקשר לצופים בחו"ל כתכנים שאינם מתאימים לכל סינגל או הרכב. מונטי פיורי היא להקה שמבוססת על זהות בדויה, לכן היה לנו חשוב להכניס אותה למציאות כזו. לייצר אשליה שההרכב הוא חלק מסרט אימה אירופאי שצולם בשנות ה- 50-60. סינגל ישראלי שנועד להפצה בחו"ל שואף להתאים את עצמו לשוק הבינלאומי, לכן גם היצירה הוויזואלית שנלוות אליו צריכה להגשים את אותה מטרה".

שורה תחתונה: מעל 5,700 צפיות ב-Vimeo. הקליפ התקבל באהדה רבה בקרב בלוגים בינלאומיים:

MONTI FIORI - BELLA from EGG on Vimeo.

CONDeNSE - In The Streets Of Baghdad \ במאי: אסף בילט

בילט: "האלבום של קונדנס יצא בלייבל Rough Trade הגרמני, שם מצעד הפזמונים הוא קליפ-אוריינטד - הלוואי עלינו. קובי מקונדנס שלח לי את השיר ולי התחשק לעשות משהו קולנועי. הפקתי את הקליפ בטורונטו, עם צוות מקומי. אין ספק שהידע שאתה צובר בשוחות בישראל עוזר מאד- איך לעשות בתקציב של סנדוויץ' משהו יפה באמת. המפיקה ששכרתי לא האמינה שהצלחתי לדחוס את כל הלוקיישנים ושחקן מ"ניקיטה" לתוך שני ימי צילום.

אחד הדברים שהכי "מכרו" לי את הדירה בה אני גר היה "כמה דברים יהיה אפשר לצלם פה". המרתף המטונף והאפלולי הפך לחדר עינויים בבגדד, והפארק מול הבית הפך יחד עם החלוק הלבן למדשאה של בית-משוגעים. הלוקיישן של עירק לא היה במזרח התיכון, כפי שצופים רבים סברו, אלא במטווח פיינטבול ליד שדה התעופה".

שורה תחתונה: הקליפ הגיע למקום הראשון בתכנית מטאל ב-MTV גרמניה:

                      

על הכתב: ניצן רון, במאי ותסריטאי מתל-אביב. הקליפ Nothing I've Said שביים השנה עבור דן פונדק הגיע לגמר תחרות הקליפים "קליפיטישן" שנערכה ביולי בסינמטק תל אביב. 

תגובות

  • נונטיפיורי

    מונטיפיורי שילבו קטעים מסרטים בקליפ שלהם. מעניין אם הם קיבלו אישור...

    ג'ניה, 29-11-2011 22:52

  • טרילוגיות

    אהבתי.. מחכה להמשך הטרילוגיה. :)

    אסף זהבי, 30-11-2011 00:52