מגזין

?Tu Paris

לאחר ציפיה רבה, דניאל קיסלוק הלך למופע השקת הסינגל של ריף כהן ומצא דיווה בינלאומית בפוטנציה

מאת דניאל דוני קיסלוק. 26-11-2011

תגיות: ריף כהן, Riff, A Paris, רביד כחלני, משפחת אלייב

 

צילום: RAN B, יחצילום: RAN B, יח"צ

נתקלתי לראשונה בריף כהן לפני מספר חודשים. מהרגע בו היא נכנסה לחדר הבנתי שמדובר באדם מיוחד ומהפנט שקשה שלא ליפול שבי במוזרות המתוקה שלו. באותה נקודת זמן עדיין לא יצא לי לראות אותה מופיעה, אך קשה היה להתעלם מקליפ הבכורה שלה "A Paris" שהדהד בכל רחבי אוטוסטרדת המידע. המבטא הצרפתי הקליל בקולה, נתן לחינניות שלה מאפיין אקזוטי א-לה-פריסאי.

מרגע פרסום הופעת השקת הסינגל שלה, ההופעה הראשונה בה היא מופיעה לבד מול קהל גדול, השתוקקתי להיות נוכח לרגע בו הקסם שלה יזלוג מהבמה.

ליל חמישי, מועדון הבארבי מלא באנשי מוזיקה צעירים ומבוגרים יחדיו, מעריצים מתחילים ומובילי דעה בסצנת התרבות הגלוקאלית- כולם ממתינים לרגע בו ריף תעלה לבמה.

לבסוף היא עלתה אל שלישית נגני הליווי הצעירים שלה, שפתחו בג'אם רוק-פיוז'ן כדי לחמם עבורה את הבמה. הציפייה גואה. ריף הייתה נרגשת מהמעמד הרם שזכתה לו, ולקח לה לא מעט זמן להיכנס לנעליים הגדולות של הדיווה שעומדת על במה גבוהה מול קהל של מאות צרכני מוזיקה איכותיים. אכן אתגר לא פשוט.

השירים הראשונים היוו סוג של היכרות מביכה במידה מסוימת. נראה שהיה חשוב לריף שהקהל יבין את מילות השירים שלה, ויכנס אל ראשה המלא בסיפורי ילדות ובמנגינות אוונגרדיות. אותן מנגינות שמתארות הרפתקאות רבות תלאות וחיוכים בצרפתית. עניין לא פשוט עבור ריף, כשהיא פונה לקהל שמכיר רק שיר אחד שלה וממתין למקצב המוכר והרקיד.

למרות כל ההתרגשות, אי אפשר היה שלא לתת צ'אנס לבחורה היפייפיה הזאת, והקהל ידע לפרגן ולאגור סבלנות. ואז זה הגיע- מר רביד כחלני, תגלית מקומית נהדרת שחורש את כל סצנת מוזיקת העולם בארץ, עלה לבצע איתה את השיר שכולם ציפו לו.

רביד, פרפומר מנוסה וזמר עם נוכחות ווקאלית מרשימה התעלה עם עוצמותיו על ריף השברירית, ומבלי לשים לב הפכה ריף לזמרת ליווי של "אחיה הגדול". מאותו הרגע הדברים החלו להראות אחרת. לשירים הבאים ריף הגיעה שונה, וככל שעבר הזמן, כך הביטחון שלה עלה. קולה השברירי שעד לפני רגע הבליח זיופים קלים מדיי פעם, החל לקבל את אהדת הקהל, וברגע שהצטרפו אליה האחים הצעירים מבית משפחת אלייב הבוכרית, הקצב, אופי השירים והנוכחות של ריף עלו פאזה לרמת הופעה של דיווה אמיתית שלשמה כולם הגיעו.

החלק הראשון ברפטואר ההופעה היווה גם סוג של היכרות אישית עם עברה המשפחתי והאתני של ריף, דרך שירי הפולקולור הצפון אפריקאיים-צרפתים. החלק השני, היה סיפור אחר לגמרי. כשהוא מתאפיין בשירי רוק בצרפתית, ובליווי שלישיית הנגנים שלה שהביאו עוצמות חדשות לבמה, לריף סוף סוף הייתה ההזדמנות להוציא הכל החוצה.  

עם מוזיקה מעניינת ומתוחכמת במיוחד, עכשיו ברור לכולם שריף כהן אינה עוד זמרת גימיק ששרה בצרפתית או רק פנים יפות על הבמה. ריף הינה אישיות מיוחדת, מוזיקאית עם רקע אוונגרדי רחב וחיבור חזק למקורות. ואחריי הכל, מגיעה גם המוזרות שלה, שמכריחה את הקהל להישאר סבלני ופתוח.

כמו שזה נראה עכשיו, לריף צפויה קריירה מדהימה ששווה לעקוב אחריה מקרוב, אבל עלייה לעבור קודם תקופת בגרות מוזיקלית. להשתפשף עוד קצת, לרכוש ביטחון, ובעיקר ולהתמקד בפן הקומניקטיבי של המוסיקה שלה. אני בטוח אשאר סבלני, כי בעתיד הקרוב אנחנו הולכים להחשף לדיווה בינלאומית חדשה. 

 

תגובות

  • אירוח ריף כהן בורטיגו

    האם ישנה הקלטה מהביקור של ריף כהן בורטיגו שבוע שעבר? מאד אשמח לדעת תודה שישקבב

    שישקבב, 29-11-2011 13:29