מגזין

פיטר הוק: "יש לי חוב לשלם"

הוא חושב שג'וי דיויז'ן רלוונטים מתמיד, מסרב להעסיק זמר מקצועי, לא מאמין באיחוד מלא של ניו אורדר ומחכה לנקמה של יונייטד בסיטי. פיטר הוק מדבר עם בן אליעד לפני ההופעה בישראל

מאת בן אליעד. 19-11-2011

תגיות: joy division, peter hook, new order

 

פעם ראשונה בארץ הקודש. הוקפעם ראשונה בארץ הקודש. הוק

ג'וי דיוויז'ן מגיעים לארץ. נכון, ייתכן שזו הייתה בשורה יותר מרגשת אם השנה הייתה 1979 , ואיאן קרטיס היה בגדר חי ולא דומם. אבל אנחנו מקבלים לחלופין את פיטר הוק, רבע עוף מההרכב שהיה הבסיסט והלב שלה, להופעה חד פעמית ברידינג 3 שבה ינוגנו שירים משני אלבומי המופת שלהם,  Unkonwn Pleasure ו- Closer.  אתם יודעים, אותה קלישאה נדושה של עדיף מאוחר מאשר אף פעם.

זה לא כל כך מובן מאליו כשאומרים לך לעשות ראיון עם מישהו שהיה חבר ומייסד בשתי להקות שהיו חלק בלתי נפרד מפס הקול של החיים שלך -  קודם עם להקת הפוסט-פאנק המינימליסטית והקודרת, ולאחר מכן עם ניו אורדר, שקמה מחורבות מחלקת העונג עם הליכתו של קרטיס, והקדימה את זמנה עם סאונד שמתיך באופן מושלם גיטרות וסינתיסייזרים.  הוק היה האיש שהגדיר מחדש את תפקיד הבס בשנות השמונים, מצליל שולי ברקע ששומר על יחידת הקצב, לכלי דומיננטי שהפך לדבק שמחזיק את המוזיקה עצמה -  אגדה חיה, איש רוק'נרול בכל רמ"ח איבריו, וגם אדם סופר נחמד ומאוד נעים לשיחה. "אני מאוד מתרגש." מספר הוק בראיון טלפוני שקיים איתי מביתו שבמנצ'סטר. "זה הביקור הראשון שלי בישראל"

איך זה שמעולם לא הגעת לפה עם ג'וי דיוויז'ן וניו אורדר?

"ג'וי דיוויז'ן קיבלו הצעה לבוא להופיע אצלכם ב-79'. המנהל שלנו התנדב בקיבוץ, והוא הרגיש שזה מקום שאנחנו חייבים להופיע בו, שזאת 'מדינה יוצאת מן הרגיל' לדבריו. אבל לבסוף זה לא יצא לפועל. עד כמה שאני זוכר, לא היה תכנון בעבר לבוא עם ניו אורדר. רק עכשיו צצה ההזדמנות להופיע בישראל ".

מאיפה צץ בכלל הרעיון להעלות מופע עם שירי ג'וי דיוויז'ן?

"האמת היא שבמקור כל הסיבוב הזה התחיל מערב הוקרה חד-פעמי לאיאן קרטיס בסימן 30 שנה למותו. אני לא ציפיתי להופיע עם השירים מעבר לאותו הערב, אבל למחרת הוצפתי בבקשות להעלות שוב את ההופעה, אז מבחינתי להמשיך להריץ את ההופעה הזאת לפי הביקוש היא סוג של מחמאה בעיניי. תבין, אני כמעט ולא ניגנתי את השירים האלה במשך 30 שנה. זו הייתה תחושה פשוט נפלאה לחזור לאותם חומרים ישנים, ובפרט לחומרים מתוך האלבום השני שאני מאוד אוהב אותו Closer, מכיוון שבקושי ניגנו קטעים מאותו אלבום; כשאיאן מת, אנחנו (חברי הלהקה הנותרים, הוק, באנארד סאמנר וסטפן מוריס- ב"א) שמנו את התקליט בצד ומיד עברנו להתרכז בניו אורדר".

זו לא תחושה טיפה משונה לבצע שירים שבוצעו במקור על ידי איאן קרטיס?

"אני מניח שיש בזה מעיין אספקט משונה. אבל העניין הוא שעבורי, זה לא יהיה אותו דבר אם מישהו אחר ישיר את השירים של ג'וי דיוויזן. זה לא ירגיש אמיתי ונאמן למקור מספיק. אם אני אשכור סולן, זה ירגיש ויישמע כמו עוד להקת מחווה. אני חושב שכשאני שר, הביצוע הרבה יותר שלם ותואם למקור, עד כמה שאפשר, מאשר "זמר אמיתי" שיבצע את קטעי השירה. החיבור למוזיקה בקונספט הזה הוא הרבה יותר אמיתי ורגשי".

אתה בכלל חושב שהמוזיקה של ג'וי דיוויז'ן וניו אורדר בכלל רלוונטית בשנת 2011?

"בוודאי, אם המוזיקה לא הייתה רלוונטית קשה לי להאמין שהיינו ממשיכים להופיע ככה עם השירים של ג'וי דיוויז'ן, או בכלל מגיעים לישראל. אני חושב שככל שעובר הזמן אני רואה יותר ויותר אומנים ולהקות שמנגנות בהשפעת מה שאנחנו עשינו לפני 20-30 שנה. וזה נותן הרגשה טובה, אתה יודע? שבאמת עשינו משהו, שבאמת השארנו סוג של חותם והשפענו על אחרים"

בוא נדבר רגע על להקת האם השנייה שלך, ניו אורדר, איתה נהיית מסוכסך לאחרונה בעקבות חזרתה לפעילות ולהופעות בלעדיך. בתגובה לאיחוד שלהם אמרת ש"ניו אורדר בלי פיטר הוק זה כמו קווין בלי מרקיורי".  למרות חילוקי הדעות והסכסוכים שיש לך עם שאר הלהקה, האם עדיין קיים סיכוי שנראה אותך ועם שאר הלהקה שוב על הבמה ביחד?

"(צוחק) תראה, אנחנו יכולים לפחות לשבת ולנסות לדבר על זה. אני לא דיברתי עם שאר חברי הלהקה כבר שלוש שנים. התקשורת היחידה בינינו עוברת דרך עורכי הדין שלנו. ההחלטה לאחד את הלהקה נעשתה  בצורה חד-צדדית וללא ידיעתי. זה יכול היה להיות נפלא בזמנו אם היינו מחליטים בצורה הדדית שאנחנו לא מסוגלים לעבוד יותר ביחד, ולסגור בצורה יפה את הפרק הזה בחיים שלנו. אבל הם בחרו להתנהג בצורה אנוכית למדי, וזה חבל. זה מאוד עצוב לראות אנשים מבוגרים כמונו מתווכחים. כי ככל שאנחנו ממשיכים לריב אנחנו רק מסבים נזק למורשת שלנו, לכל מה שבנינו ועשינו בג'וי דיוויזן,ניו אורדר ופקטורי רקורדס (חברת התקליטים האגדית בה היו חתומות שתי הלהקות- ב"א). זה פשוט נראה רע שכל מי שאוהב את הלהקות הללו, צריך להיות עד להתנגחויות כאלה מגעילות וילדותיות, שיכלו להסתיים אם רק היינו יושבים ומלבנים את העניינים כדי שנוכל להמשיך הלאה. "

אז אפשר לסכם את זה כרגע תחת הכיתוב "המשך יבוא"

"אני מקווה שיהיה פיתרון הרמוני לכולם , אבל אין סימנים באופק, וזה עצוב מאוד בשבילי".

לאורך כל הקריירה שלך, תמיד פעלת במסגרת הרכב, בין אם זה ג'וי דיוויז'ן ,ניו אורדר, Revenge, Freebass Monaco,לא יצא לך להשתעשע קצת במחשבה על קריירת סולו משלך, ולא במסגרת הרכב?

"אני מניח שאני יכול לראות את עצמי בפרונט עם גיטרה אקוסטית. אבל אני לא אוהב את כל תחושת ה'לבד' שכרוכה בכך . זה דיי מעניין כי אני גם מתקלט לעיתים קרובות, וכשאני מתקלט מול אלפים, אני עדיין חש סוג של התבודדות. אני הכי שמח כשאני מנגן עם הרכב. אני אוהב את האינטראקציה ואת הכימיה בין אנשים. קריירת סולו בעיני זה סוג של פרישה לפנסיה, ואני עוד לא הגעתי לשם.  לקח לי 30 שנה להחזיר את המוזיקה של ג'וי דיוויז'ן לבמה, ואחרי כל מה שעברתי בזכות הלהקה, עדיין יש לי חוב שאני צריך לשלם"

אני רוצה לשאול אותך לגבי סוגיה שהיא קרוב לוודאי נורא רגישה אצלך – אתה ידוע כאוהד מושבע של מנצ'סטר יונייטד. איך הייתה ההרגשה כשהקבוצה שלך פורקה 6:1 על ידי מנצ'סטר סיטי בחודש שעבר?

"הרגשה טובה דווקא"

באמת?

"אם אני אהיה כנה, לי זה הרגיש כאילו תלשו לי ציפורן באמצעות צבת. אבל ביום המשחק, אני צפיתי בו עם חבר טוב שלי שהוא אוהד של סיטי. אנחנו היינו  בספרד, עם עוד 15 אוהדים של יונייטד, כשהוא היה האוהד היחיד של הסיטי במקום. ואני אומר לך, הוא היה מאושר כפי שלא ראיתי אותו מימיי. אפשר להגיד שהיו יחסי אהבה-שנאה מאוד בריאים בין סיטי ליונייטד לאורך השנים, ושלמנצ'סטר יש שתי קבוצות פנטסטיות כעת, עכשיו אבל אני לא יכול שלא לחוש תיעוב עמוק כלפי הסיטי. לראות אותם בראשות הטבלה, אחרי ששפכו משהו כמו חצי מיליארד דולר, כשידם על העליונה מול יונייטד, זה ממש שובר לי את הלב. "

אתה בטח בונה על נקמה של יונייטד במשחק גומלין.

"אני מחזיק אצבעות בשבילם, אני אצטרך שגם אתה תחזיק בשבילי. בכדורגל אנחנו תמיד צריכים להיות אופטימיים, לא?"

 ביום רביעי הקרוב אתה תעלה לבמה עם הרכב הליווי שלך The Light, כשעל עמדת הבס מופקד הבן שלך ג'ק. איך זה מרגיש לנגן ביחד עם הוק ג'וניור?

"זה מרגיש מוזר, מאוד מוזר. הבן שלי היום בן 22, בגיל שאני הייתי כשכתבתי עם ג'וי דיוויז'ן את השירים שאנחנו מבצעים היום על הבמה. זאת תחושה משונה כי בזמן ההופעה אני מביט עליו ופתאום מזהה את עצמי, כשניגנתי את אותם קטעים ואת אותם תפקידי בס בדיוק ב-1979. ממש סוג של סגירת מעגל אם אתה שואל אותי."

» פיטר הוק בישראל - לכל הפרטים על ההופעה

תגובות