מגזין

פרוג רוקינג פתח תקווה

מאות מאוהביי הז'אנר הגיעו לפסטיבל הפרוגסטייג' בכדי להוכיח לכולנו שהרוק המתקדם חי ובועט. יובל אראל ראה, שמע, צילם ותיעד

מאת כתבי חוץ. 17-11-2011

תגיות: אסף קפלן, רוק מתקדם, פרוגרסיב, magentic, sumo elevator, Progstage 2011, Frog, Artland, Mindless Echoes, יובל אראל

כתב וצילם: יובל אראל

מג'נטיק, פרוגרסיב בעורקיםמג'נטיק, פרוגרסיב בעורקים

כאשר מדברים באופן עקרוני על רוק מתקדם (Progressive Rock, 'פרוגרסיב רוק', 'פרוג-רוק' או בקיצור 'פרוגרסיב' או פשוט 'פרוג') מתכוונים לשילוב של כלים והרכבים חשמליים עם השפעות אירופאיות-קלאסיות, תוך שימת דגש על מורכבות מלודית והרמונית, עיבודים מתוחכמים ויצירות ארוכות. מילים נרדפות וכינויים נוספים למונח הבעייתי 'רוק מתקדם': 'ארט-רוק' (Art-Rock), 'סימפוניק-רוק' (Symphonic Rock) או בקיצור, הנהוג בעיקר בצפון-מערב אירופה: 'סימפו' (Sympho).

(מתוך המדריך העברי לרוק מתקדם של אורי ברייטמן)

"הציבו את הפרוגרסיב בקדמת הבמה". אין זו רק הצהרה, אלא הלכה למעשה. על פי דברי המנחה אסף קפלן, וכמה מחברי הלהקות שהפיקו את האירוע, מטרת פרוגסטייג' 2011 הייתה לארגן ערב התאגדות עצמאית של אוהבי פרוגרסיב שחברו יחדיו ליצירת סצנה מאוחדת. בדרך לחידוש מסורת פסטיבלים פרוגרסיבית, חמישה הרכבי פרוגרסיב ישראלים מקוריים, המייצגים תקופות וסגנונות שונים מעולם הפרוגרסיב לדורותיו, הגיעו לאולם שרת הצמוד לבניין עיריית פתח תקווה במטרה להפגיז בערב שכולו הופעות.

בזה אחר זה עלו-  Frog, להקה צעירה ומבטיחה בסצנת הפרוג הישראלית, אשר הפתיעה בחומרים מקוריים ותוססים. Magentic, ההרכב הוותיק והמוכר היושב היטב על תקופת הפרוג הקלאסית- קונספטואלית. Artland, שהופיעו בפעם הראשונה מזה שנים בישראל וביצעו קטעים מתוך אלבומם החדש האמור לצאת בקרוב.

את החלק השני של הערב פתחו חברי ההרכב Mindless Echoes, להקה המשלבת פרוגרסיביות אפית עם נגיעות מודרניות וחדשניות. את הפסטיבל חתמו חברי ההרכב Sumo Elevator, אשר ייצגו את הדור האחרון בז'אנר, בשילוב אלקטרוניקה וטכנולוגיה השאובות מעולם המוסיקה הפרוגרסיבית. 

 

כמה מאות הצעירים והמבוגרים שהגיעו לפסטיבל היוו בעצמם חתך מאפיין לקהל חובביי הז'אנר- אספני אלבומים נדירים, מוסיקאים, בני נוער העושים את צעדיהם הראשונים בסצנה, בני משפחות וקהל מעריצים. כראוי לפסטיבל המכבד את עצמו, התקיים בכניסה לאולם בזאר חולצות ואלבומים, ובין הנוכחים הוגרלו פרסים באווירת הרוק- גיטרה, קעקועים ופירסינג. אך העיקר - במשך מספר שעות צפו והאזינו באי הפסטיבל לביצועים המוסיקליים של ההרכבים הנהדרים הללו, ואולי גם חשו לרגע שהם חלק מקהילה חיה ובועטת.

צפו בוידיאו המתמצת (האומנם?) את המיטב מהפסטיבל, שעה שלמה של פרוג רוק מקומי טהור:

גלריית התמונות המלאה מהאירוע

גלריית התמונות מההכנות לפסטיבל. צילום: הפקת האירוע

תגובות