מגזין

סהרה בלוז

אם בלוז מדברי הוא מסע, בומבינו הוא מורה הדרך. רשמים מההופעה בארץ

מאת אופיר בלום. 19-10-2011

תגיות: בלוז, אפריקה, מדבר, Bombino

 

בזמן האחרון אני מגיע יותר ויותר להופעות שבהם הולכים את האקסטרה מייל כדי שתרגיש שאתה באמת באירוע מיוחד. אם מופע ההשקה של כהן@מושון תוכנן כמסיבת כיתה על כל המשתמע מכך, ההופעה של בומבינו במועדון "הבארבי" הופקה כמסע אפריקאי לכל דבר.

כבר בכניסה למועדון הורגשה האווירה המיוחדת. בנוסף לדיסקים של ההרכב אשר אפשר למצוא מחוץ לבארבי בכל הופעה, היה ניתן לרכוש גם שלל מזכרות אפריקאיות– מתכשיטים ועד ביגוד. בכדי להשלים את קבלת הפנים,צלילים של דרבוקה התנגנו בזמן שאנשים התקהלו לקנות את הכרטיסים שלהם. כשנכנסתי, הצלילים מבחוץ התחברו לי לצלילים בתוך המועדון כאשר הרכב בשם מילאטה חימם את האווירה עם מוזיקה אפרו-קאריבית מקפיצה. מעט אחריהם עלה לבמה הרכב תופי טם טם הכולל שתי רקדניות שרקדו באקסטזה שנראתה כמו ניסיון להוריד גשם.

הגשם אומנם לא הגיע אבל הבלוז המדברי כן. עומרה "בומבינו" מוקטאר, הגיטריסט והאיש שעל כינויו קרוי הרכב הבלוז האפריקאי עלה על הבמה והחל לדלות צלילים מהגיטרה שלו. ברגע זה התחיל סוג של מסע. בכל התחלת שיר יותר משהתחלת לרקוד התחלת לזוז בתנועות הליכה. התאורה הראשית הייתה ישר על הפנים שלי כמו שמש קופחת ויחד עם הגיטרה של בומבינו נכנסתי לאווירה המדברית, רק לעצום עיניים ולדמיין את החול שעף על הפנים. אני לא הייתי היחיד שהרגיש ככה, חלק מהקהל העדיף במהלך ההופעה לעצום עיניים ולהתחבר לאווירה מאשר לראות את בומבינו פורט על המיתרים עם האצבעות הארוכות שלו, תוך כדי שהוא עצמו עם עיניים עצומות, רואה את השביל רק דרך הגיטרה שלו.

בומבינו אמנם היה מורה הדרך הראשי, אבל לא היחיד שהוביל את המסע. אחד הפרקשניסטים בהרכב תפקד גם כסוג של מדריך טיולים. הוא הסביר לקהל על ניז'ר, ארצו שסועת המלחמה ועל המוזיקה המדברית שמשותפת לכולנו. למסע הצטרפו גם עוד שני מוריי דרך שיותר מוכרים לקהל המקומי: יוסי פיין, שסיפר כי זאת בסך הכל הפעם השנייה שהוא שומע את החומרים של הלהקה, דבר שלא היה ניתן לראות מהטבעיות שבה הבס שלו התחבר עם הגיטרה של מוקטאר; ורביד כחלני, שלמרות שהוא בלוזיסט מדברי בעצמו, החיבור שלו להרכב הרגיש מעט לא טבעי בהתחלה. כחלני בדרך כלל הרבה יותר מקפיץ מהוויב הרגוע של בומבינו – אבל לבסוף התיאום בין הגיטרה של מורה הדרך לקולו של המכשף המדברי התמזגו בצורה מצוינת והפכו להיילייט של הערב. המסע הגיע לקיצו כאשר כל מורי הדרך נראים מאושרים על כך שהצליחו להעביר לקהל את מסר מוזיקת המדבר שלהם, והקהל בהתאם העריך מאוד את הדרך שההרכב עזר לו לעבור.

 

צילום: יבגני צ'רטקוב

תגובות