מגזין

מה קורה כאן?

כבר חמש שנים וחצי שכולנו גלעד שליט. השבוע הוא חוזר הביתה, ולא בזכות מנכ"ל פייסבוק. סער גמזו מציץ אל אחורי הקלעים

מאת סער גמזו. 16-10-2011

תגיות: גלעד שליט

 

ביום שלישי הוא בבית. גלעד שליטביום שלישי הוא בבית. גלעד שליט

האמת היא, שהתשובה השבוע ברורה מאד. מה שקורה כאן הוא פסטיבל ענק סביב שחרורו של גלעד שליט משבי החמאס. כל הערוצים וכל כלי התקשורת עוסקים מאז יום שלישי שעבר בעסקת שליט. רבים, טובים ומבינים ממני יוכלו לפרש את ההסכם ולקרוא בין שורותיו, חלקם יתריעו בפנינו על הנזק העתידי שתייצר העסקה, הן במישור ההרתעתי והן במישור של ביטחון הפנים. בכל מסך שתביטו בו תוכלו לראות מצעד אינסופי של ראשים מדברים, כולם לועסים עוד ועוד מילים וקלישאות. אבל השבוע אני רוצה לנתק אתכם לרגע מהבמה המרכזית, רק כדי להגניב מבט אל אחורי הקלעים שלה. הנה כמה נקודות למחשבה:

איפה את יונית?

מאז שנכנסה לתפקיד מגישת החדשות של ערוץ 2, יונית לוי לא נעדרה ממושכות מהמסך. במדינה מרובת אירועים כמו שלנו, אסור לך אפילו לקום להשתין מחשש שתפסיד את הרגע הגדול שלו אתה מחכה. השבוע, כאילו בתכנון שטני מכוון, נלקח ממנה רגע גדול כזה. בעוד היא נישאת לבחיר ליבה במרפסת הפנטהאוז המשותף שלהם, שוחררה הידיעה על חתימת העסקה. הכתבים שהיו בחתונה מיהרו להתחפף משם והשאירו את יונית בלי המהדורה המיוחדת ועם קהל אורחים דליל במיוחד. בקרוב מאד היא נוסעת לירח דבש וכנראה שתחמיץ גם את חזרתו הביתה. בצד השני של המטבע נמצא דני קושמרו, שזכה לקבל לידיו את מ(ה)דורת השבט ברגע היסטורי גדול שכזה. ואם כל זה לא מספיק, השכנים של יונית ועידו לא מתו על הרעש בבניין והזמינו ניידת משטרה שציננה את החגיגות...

טיימינג איז אווריט'ינג. לויטיימינג איז אווריט'ינג. לוי

רגע, אולי זה ספין?

חובבי הקונספירציות עוד לא סיימו לעכל את דבר חתימת ההסכם וכבר פלטו: "זה עוד ספין של ביבי". האמת היא, שתזמון הפרסום נכפה על ביבי בגלל הפרסום ברשתות זרות. הרשת הערבית "אל-ערביה" הייתה הראשונה לדווח ואחריה רשתות נוספות (באופן גורף, רוב הנתונים שהגיעו באותו הערב נחשפו קודם ברשתות הערביות). לביבי לא הייתה הפריבילגיה לתזמן את ההודעה כדי להשתמש בה להסחת דעת מנושא בעייתי אחר. הוא, ואיתו הצנזור, נאלץ ליישר קו עם העולם. אבל עם ביבי, כמו עם ביבי. תמיד תהיה פאשלה לכסות עליה. משבר הרופאים, המחאה החברתית, הבידוד המדיני, הפוליטיקה המושחתת וההתעקשות הסדרתית לא להיכנס למו"מ עם השכנים – כל אלה אפשרויות, או שיש עניין חדש שכדאי שנדע עליו?

מה הפעם? נתניהומה הפעם? נתניהו

תנו להם לנשום

המחול התקשורתי סביב משפחת שליט הפך להרקדה המונית. עשרות מצלמות וכתבים מלווים אותם (ואת השכנים, הקרובים, המיודדים, המכרים, החנווני במכולת שלהם והחצרן של מצפה הילה) מרגע פרסום הידיעה. לא נותנים להם רגע לנוח. עושים כל מה שאפשר כדי ללכוד את תשומת הלב שלהם כדי לייצר לעצמם אייטם למהדורה הקרובה. הצדקנים שמבקשים מהתקשורת להניח למשפחה, הם כנראה בעלי זיכרון קצר במיוחד. הם שוכחים שהמשפחה עשתה בחמש וחצי השנים האחרונות כל דבר אפשרי כדי ללכוד את תשומת הלב התקשורתית. מטה מאורגן ומקצועי עבד ביעילות מופתית כדי לשמור את גלעד על סדר היום הציבורי בכל רגע נתון. עכשיו הגלגל מתהפך. ולתקשורת יש זכות מלאה לבקש סגיר ראוי לסיפור שאותו היא מכרה לנו בחמש השנים האחרונות.

  • אלו מכם שמחפשים את הסירחון יכולים להיות רגועים. בקרוב יתחיל המאבק על הראיון הראשון ועל החשיפה הבלעדית על תנאי המעצר שבהם הוחזק. אז תקבלו את כל הצחנה שרק תוכלו להכיל.

אמרנו לכם

שלושה שרים התנגדו בהצבעת הממשלה להסכם. בוגי, ליברמן ולנדאו, שהבינו שהתנגדותם לא תטרפד את חזרתו של גלעד, יצאו חוצץ והתנגדו למהלך. הם כמובן מייחסים את ההתנגדות לסכנה הנשקפת משחרור מספר כה גדול של רבי מרצחים. הם אולי צודקים ואולי לא, אבל ההיבט הציני והפוליטי של ההצבעה הזו משאיר טעם מגעיל בפה. הטרויקה האופוזיציונית הזו רוצה בעצם להחזיק בזכות העתידית להגיד "אמרנו לכם" כשיגיע הפיגוע הבא. הם רוצים לגזור קופון פוליטי על היותם פטריוטים אמיתיים שחרדים לגורל עמם. הייתי מציע להם לפעול כדי למצוא דרכים לסיום הסכסוך, ולא להכין את הקרקע לעליית המדרגה הבאה בו.

ולמען ביטחון ישראל. ליברמןולמען ביטחון ישראל. ליברמן

היום שאחרי

ביום שלישי החגיגה תגיע לשיאה. כל מסלול חזרתו של גלעד הביתה ישודר בטלוויזיה ויכוסה מכל זווית אפשרית. כולם ינסו לחלץ אמירה, דמעה או פריים אחד שייחרט בזיכרון הקולקטיבי. ביום רביעי האבק מעט ישקע, אבל אז תתחיל העבודה האמיתית. מבחנה האמיתי של המדינה, על כל גורמיה, יגיע בשעת השיקום. לא רק ביכולת להחזיר את גלעד למשפחה שלו, אלא גם בלהחזיר לגלעד את החיים שלו בחזרה. את ראש הממשלה, שכנראה קנה לעצמו קדנציה נוספת, העניין צריך להטריד במיוחד. אתם יודעים, "המתחיל במצווה וגו'".

תגובות