מגזין

הכדור הוא הכל

הליגה הישראלית מפתיעה, מאור מליקסון נכנע ומתקפל, והליגה הספרדית מחפשת "אל פיצ'יצ'י" חדש. יוסי חלילי מסכם את השבוע בכדורגל, דרך הצלילים

מאת יוסי חלילי. 27-09-2011

תגיות: יוסי חלילי, כדורגל

 

מדף הפליקר שלStudio B Photographyלקוח מדף הפליקר של Studio B Photography

"אני פשוט קבצן של כדורגל טוב. אני מטייל בעולם, כובעי בידי, וכשאני מגיע לאצטדיון אני מתחנן: 'רק מהלך יפה אחד, בשם אלוהים'. וכשהכדורגל היפה זוקף את ראשו, אני מודה על הנס שהזדמן בפניי, זאת מבלי שאכפת לי באיזו קבוצה מדובר או איזו מדינה הציעה לי אותו..." (אדוארדו גלאנו)

למרות המשתמע משמו, הטור הזה הוא לא (רק) טור על כדורגל. התשוקה ליופי עומדת במרכזה של כל אמנות וכמו בכדורגל גם במוסיקה אנו מחפשים תמיד את הניצוץ, הריגוש, אותו האלמנט שמחבר אותנו באופן מושלם לרגע אחד טהור. את התשוקה הזו ננסה למצוא כאן, בעזרת סקירה של רגעים נבחרים ממגוון הליגות וההתמודדויות של עונת 2011/12, שיתובלו בקטעי מוסיקה חדשים וישנים. המשחק יוצא לדרך.

שריקת הפתיחה

על פי רוב, צרות וחגיגות באות בצרורות, ולאוהדי הכדורגל הישראלי היתה הזכות ליהנות מאלה ומאלה גם יחד בשני המחזורים האחרונים של הליגה, שנערכו בהפרש של ארבעה ימים. בשל מועדי ישראל המתרגשים ובאים תוכנן מחזור מספר 5 להיערך באופן חד פעמי ביום רביעי של אמצע השבוע הקודם. ללא סיבה אחרת הנראית לעין, נראה שהיה זה השינוי במועד המשחקים שהביא לתוצאות מפתיעות (מכבי חיפה ומכבי ת"א מפסידות לקבוצות תחתית), גידול בכמות הצופים (ביחס לממוצע השנתי במחזורים המשוחקים בשבת) וממוצע שערים יפה שעמד על קרוב ל-2.9 שערים במשחק. במחזור מספר 6 שהגיע כאמור ארבעה ימים לאחר מכן, שב הסדר על כנו ואיתו נרשמה ירידה במספר התוצאות המפתיעות, ירידה במספר הצופים וירידה בממוצע ההבקעות למשחק. נדמה שהניסוי הכפוי הזה מוסיף רוח גבית משמעותית לטיעוניהם של אלה המצדדים בהעברת משחקי הליגה משבת ליום חול. אבל נראה שלחברים בהתאחדות זה לא ממש אכפת. אצלם כל השבוע מרגיש כמו שבת.

מחצית

במדינת ישראל פטריוטיזם הוא משהו שבדרך כלל חורג מגבולות הטעם הטוב. לפעמים אנו סובלים מהעניין כקבוצה (ע"ע התיקון לחוק הנאמנות) ולפעמים זהו קורבן יחיד שמועלה לעולה. השבוע היה זה תורו של מאור מליקסון הצעיר לחטוף את האש הארטילרית. מליקסון בן ה-27, עבר השנה לשחק בויסלה קראקוב הפולנית לאחר עונה מוצלחת בהפועל ב"ש ונחשב כיום לאחד הזרים המוערכים ביותר בפולין. בעקבות הצלחתו בליגה ובשל העובדה שהשחקן מחזיק בדרכון פולני, הציע לו נשיא ההתאחדות המקומית לשחק עבור נבחרת פולין (שתארח את טורניר יורו 2012 היוקרתי, אליו כשלה נבחרת ישראל מלעלות). מליקסון, שלא שותף עדיין במשחק רשמי של הנבחרת (למרות שזומן לסגל) שקל, התלבט והחליט ללכת על זה. או אז קמו עליו קנאי ישראל (תרתי משמע) והזדעקו – הכיצד ישחק שחקן ישראלי במדינה אנטישמית שכזו? איפה הגאווה? הישראליות? הציונות? תוך 24 שעות חזר בו הקשר מהחלטתו והוציא הודעה לתקשורת בה הודיע שלא ישחק לא בנבחרת פולין ולא בנבחרת ישראל. במקום להגשים את עצמו ואת חלומו המקצועי, נכנע השחקן המוכשר הזה לכמה מנגינות מזייפות של כאלה שלא ספרו אותו עד כה, והצליחו לטשטש לו גם הפעם את שביל הזהב. והלוואי שזה הכל עד לכאן.

מעניין לעניין באותו עניין: בתחילת השבוע כונסה מסיבת העיתונאים של נבחרת ישראל לקראת המשחק הלא רלוונטי מול מלטה במסגרת מוקדמות יורו 2012. המשחק, שיהיה כנראה האחרון של המאמן לואיס פרננדז לא באמת מעניין מישהו, אבל ההתקפה של המאמן הצרפתי על התקשורת במסיבת העיתונאים הזו לבטח תגרור כמה תגובות. לאחר פרסום הסגל למשחק הקרוב (מליקסון אם תהיתם, לא זומן, כפי הנראה על פי בקשתו) הוא הקדיש קצת זמן להאשמה של כתבי הספורט הישראליים בחוסר מקצוענות, תככנות והדלפות, איומים על שחקנים וחוסר פרגון לנבחרת. ולמרות שעם חלק מדבריו לגבי אלה המתקראים במדינתנו עיתונאי ספורט אני יכול בהחלט להסכים, בשורה התחתונה הנבחרת מסיימת קמפיין כושל ושוב לא מעפילה לטורניר גדול ולזה יש רק סיבה אחת – המאמן הוא עירום.

זמן פציעות

בשבוע שעבר דיברנו כאן על המאבק בין ברצלונה וריאל מדריד שמתחיל לצבור תאוצה. לאחר שבוע של ניצחונות מרשימים לשתי הקבוצות שמפחידות את אירופה כולה אפשר לבשר גם על פתיחת המאבק על הפיצ'יצ'י – מלכות השערים של הליגה הספרדית. רונאלדו פתח את המסכת השבועית עם שלושה שערים מתוך השישה של קבוצתו בניצחון על ראיו וייקאנו, ועלה לפסגה עם שבעה שערים בחמישה משחקים העונה. ליאונל מסי מצידו לא נשאר חייב והחזיר בשלושער משלו מול אתלטיקו מדריד, ובתצוגה נפלאה שאילצה את המאמן שלו לומר ש"אי אפשר להסביר את הדברים שהוא עושה, והוא רק בן 24". נכון לעכשיו הארגנטינאי מקדים את הפורטוגלי עם שמונה שערים ובקצב הזה מצפה לנו מאבק מעניין מאוד על המלוכה, שכן נדמה שהשניים האלה יעשו הכל כדי להיקרא "אל פיצ'יצ'י" בסוף העונה.

שנה טובה ושמחה גם לכם אנשים.

 

תגובות