מגזין

מה קורה כאן?

רק אומרים את המילה "חגים" ורף הלחץ עולה - סידורים, קניות, מתנות וכאב ראש של חודש. מזל שיש לאן לברוח

מאת סער גמזו. 18-09-2011

תגיות: The Walking Man, גלעד כהנא, פורטיס, נערות ריינס, גבריאל בלחסן, הפשרות, יוסי אלפנט, החבר אני

 

למי קראת מבוגר? פורטיסלמי קראת מבוגר? פורטיס

האמת היא שאין לי מושג מה קורה כאן. נדמה כאילו לרוב המדינה אין מושג. לחלקם הגדול גם לא אכפת. הם כבר לא מאמינים (ובצדק מוחלט) למה שהפוליטיקאים מנסים למכור להם, למה שהטלוויזיה משדרת אליהם, למה שהם שומעים בשיחות הברזייה בעבודה. למה זה קורה? לא ברור לי אם נמאס לנו להתכונן למלחמה או להתגונן מפני ההאשמות שהעולם מפנה אלינו, רק דבר אחד ברור. החגים מעלים את מפלס הלחץ. לא שיש לזה סיבה הגיונית. שנה עברית אחת הופכת להיסטוריה ואחרת מתחדשת עלינו. חוץ מארוחת ערב משפחתית וכמה ימי חופש, מה זה כבר אומר לרובנו? למה אנחנו מעלים את מפלס הלחץ למשמע המילה "חגים"? האם זו המטרה שלהם? להכניס את כולנו לסחרור מטורף של קניות, ארגונים, מנהלות וסידורים?

 

אבל לא הכל שחור ומלחיץ. מכל הבלאגן שבחוץ יש לאן לברוח וזה אפילו קורה באחלה תזמון. ראש השנה הוא אחד מאותם ימים בשנה שבהם טרפת המתנות אוחזת בכולנו. אם לא בא לכם על בושם/ סט קעריות בעיצוב מודרני/ סידור פרחים בשזירה אמנותית, לכו לכיוון המוזיקה. המדפים מתמלאים בדיסקים חדשים והתעשייה גועשת (במונחים ישראלים, כן?). אפילו בשוליים תוכלו למצוא כמה דברים חדשים וראויים במיוחד. הנה דגימה קטנטונת:

הריינסים מצלמים בהילוך איטי

כבר סיפרתי לכם כאן על "בהילוך איטי", הסינגל החדש מתוך אלבומם השני של נערות ריינס. אז עכשיו יש גם קליפ. גל דרן מצלם את הלהקה במשהו שנראה כמו הומאז' להופעות המוקדמות של פינק פלויד ו-וולווט אנדרגראונד. הלהקה במועדון חשוך ועליהם מוקרנות שקופיות ודימויים נעים. השיר המעולה הזה מקבל עוד קצת תנופה וממש עושה חשק לשמוע את האלבום. ככה זה נראה:

אהבה רעה זה גם טוב

The walking man, פרויקט הצד של גלעד כהנא, מגיח עם סינגל שני לקראת אלבום שני. אחרי ההצלחה המסחררת של My game, מגיע שיר רגוע ומיושב יותר, אבל עם זרמים תת קרקעיים שמתאימים כל כך לגלעד כהנא. באלבום הקרוב הוא מוקף בצמרת הנגנים המקומית והקול של נינט מלווה את כולו. השיר החדש משוחרר עם קליפ שמשלב מוות, לידה, אינטימיות ו-ווטסו. עכשיו אפשר לומר בביטחון כמעט מלא – כהנא צדק!

גשר צד מאד

אם גם לכם כל דיסק חדש של גבריאל בלחסן עושה סלט בבטן, הכינו את הויניגרט! סינגל כפול כבר שוחרר ובשבוע שעבר קיבלנו קליפ לשיר "גשר בגובה רב". זה לא בדיוק הקליפ הקלאסי שמבוים ונועד להעביר סיפור, אלא יותר הצצה לרגעים קצרים בחיים של בלחסן. למרות כל העושר הויזואלי, אני עדיין מרוכז באופן כמעט מוחלט בטקסטים המושחזים ובגיבסון הפוצעת שלו שיחד מצליחים לערער קצת את היומיום. תנו פה קליק ותוכלו לראות את הקליפ ולשמוע את הסינגל הכפול.

תן לו בראש

"החבר אני", האלבום החדש של פורטיס הגיע לחנויות יחד עם סינגל שני מהאלבום – "מקום בראש". האזנתי פעם ופעמיים והנה משהו שלא חשבתי שאגיד אי פעם על פורטיס – הוא התבגר. לא במובן הזקן והעייף, אלא בכתיבה ובהבעה שלו. הוא מכוון יותר ללב ופחות לראש, הוא רוצה לגעת, להזיז, לשנות. אל תתבלבלו, הוא עדיין משוגע, אבל כנראה שבשלב הזה השיגעון מציע לו צלילות ובהירות שלנו פשוט אין.

» האזינו ל"מקום בראש"

לא כל הפשרות כואבות

אם אתם פוקדים את מועדוני ההופעות הקטנים יותר בעיר, סביר להניח שכבר ראיתם אותם או לפחות שמעתם את השם. "הפשרות" הם חמישיית ארט-פופ עם סאונד רענן ומוזיקה שמרגישה כמו משב רוח קליל וצונן ביום חם. "הרקדן הכי טוב בעולם" הוא אולי לא המנון הריקודים הגדול שיחרוך את הרחבות, אבל הוא סנונית ראשונה ומסקרנת מאד שמבשרת את בוא אלבום הבכורה שלהם. ככה נשמע הרכב שלא מפחד לשלב סינטסייזרים וסוזאפון.

» האזינו ל"הרקדן הכי טוב בעולם"

למה פיל?

20 שנה חלפו מאז מותו המוקדם מדי של יוסי אלפנט. 20 שנה והזיכרון עדיין טרי ופועם. אולי לרגל מופע המחווה שייערך השבוע ואולי כדי לשמר את המורשת המוזיקלית המצוינת שלו, הועלו לבנדקמפ האלבומים "אלפנט" ו-"אוספ אלפנט". זו הזדמנות לקבל שיעור חינם בהיסטוריה של הרוק הישראלי מאחת הזוויות היותר מעניינות שלו. כבר אחרי שניים או שלושה שירים, תבינו בדיוק למה הזיכרון מאלפנט ממשיך לחיות.

» הנה אוספ אלפנט:

» והנה אלפנט:

תגובות

  • eAlnomeccHFYtpiBx

    Thought it wuodln't to give it a shot. I was right.

    Brendy, 03-10-2011 20:05