מגזין

מה קורה כאן?

למה חשוב כל כך להפחיד אותנו? למה אסור לספר לנו את האמת? ומה, לעזאזל, השתבש כאן בשנים האחרונות? סער גמזו חיה פוליטית

מאת סער גמזו. 11-09-2011

 

רבאק, מה נסגר אתכם???רבאק, מה נסגר אתכם???

השבוע השאלה הזו צריכה להישאל בצעקה אדירה – "מה קורה כאן???" בשבוע שעבר הפרשה הטורקית הייתה זערורית ואפשר היה לסיים אותה בדרך דיפלומטית פשוטה. מאז היא הפכה להתנצחות של מנהיגים שבטוחים שהם חברים בקוזה נוסטרה. אחרת איך תסבירו את האובססיה שלהם לכבוד? אני אשמח לשמוע מהם איפה נמצא הכבוד אחרי שתסתיים ספירת הגופות באירוע מטופש (אבל מלא כבוד) שיתרחש ככל הנראה בים התיכון. כנראה ששני הצדדים מסלפים מעט את הסיפור ומוכרים לאזרחים שלהם מציאות מתווכת. נמאס לנו להתאחד כנגד האויב שמבחוץ. נמאס לנו להיות מופחדים ולקבל חדשות לבקרים אזהרות מסע למדינות שעד לפני רגע היו יעד תיירותי מועדף. נמאס לנו לישון עם עין אחת פתוחה כי אוטוטו יבואו הגויים והעמלקים להשמיד אותנו. די.

 

אבל חרחורי המלחמה מול טורקיה זו לא החזית היחידה שלנו. חוסר היציבות במצרים מאיים גם עלינו וביום שישי האחרון ההמון המצרי הזועם חדר לשגרירות ישראל וביצע שם פוגרום. ביבי צלצל לאמריקאים שיצלצלו למצרים שיפעילו קומנדו שיחלץ את הדיפלומטים. היה אפילו רגע של סלואו-מואשן ומוזיקה דרמטית כשביבי הבטיח בשיחת טלפון לילית ליוני (איש האבטחה בשגרירות) שהוא יחזיר אותו הביתה בשלום. איזה קלוז'ר מדהים לאנטבה.

כל זה אולי נשמע ציני ועוקצני, אבל זה פשוט בגלל שנמאס. נמאס מחוסר השיוויון, נמאס מהמיסים, נמאס מלא לגמור את החודש, נמאס מהמילואים, נמאס מהחדשות הרעות, נמאס מהפוליטיקה המושחתת, נמאס מההנהגה האימפוטנטית, נמאס מהביורוקרטיה המטמטמת, נמאס לשמוע שכל העולם רוצה לזרוק אותנו לים, נמאס לחיות בפחד. את מדינת ישראל הקמנו כדי לחיות כמו עם חופשי. בשבועות האחרונים כל אחד מאיתנו מרגיש שהוא עם, אבל אנחנו לא מרגישים חופשיים. להיפך, אפילו קצת כבולים מתמיד.

אם אתם רוצים להבין את מימדי ההתדרדרות מספיק להציץ על ניסוח החזון במגילת העצמאות: "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות...אנו מושיטים יד שלום ושכנות טובה לכל המדינות השכנות ועמיהן, וקוראים להם לשיתוף פעולה ועזרה הדדית עם העם העברי העצמאי בארצו. מדינת ישראל מוכנה לתרום חלקה במאמץ משותף לקידמת המזרח התיכון כולו". לקרוא ולא להבין מה השתבש בדרך. לקרוא ולצעוק "מה קורה כאן???".

ובשוליים של כל זה: שאפו ענק לראודור בנזימן, גיא זוהר וכל שאר הצוות המוחא בחדשות 10. ההתפטרות שלהם והסירוב ליישר קו עם החנופה והכניעה לשלטון ההון נותנים שביב קטן של תקווה לעיתונות בישראל, ושיעור חשוב לכולנו על עקרונות ואתיקה מול כסף גדול.

תגובות