מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של אסף בן קרת ואסף קפלן

מאת אסף קפלן, אסף בן-קרת. 09-09-2011

תגיות: אסף קפלן, אורי אבני, דודו טסה, הקולקטיב, אסף בן קרת, בלה טאר

 

הכי גרנדיוזי שאפשר. הקולקטיבהכי גרנדיוזי שאפשר. הקולקטיב

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

 

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שאסף בן-קרת ואסף קפלן אהבו במיוחד.

Acollective – Onwards

סוף סוף הקולקטיב הביאו אותה בשיחוק. ידענו זה מכבר שהם להקה מצוינת, אבל רק עכשיו, אחרי כמה שנים טובות יחד, השביעייה המשובחת הזו הביאה את הפריצה הגדולה ועשתה את זה הכי גרנדיוזי שאפשר. המגורים בחו"ל עשו להם רק טוב, העבודה עם כריס שואו הוסיפה טאץ' מוזיקלי שמעטים נשמעים כמוהו בארצנו הקטנה, אך מה שבאמת נותן לדיסק את הטון הוא האמביציה. יש באלבום הזה כמות עצומה של רעב, אהבה, ניסיון לצאת מהמסגרת, רצון עז להתפתח מוזיקלית, מקצועיות שלא משתמעת לשתי פנים ובעיקר האהבה הרבה בין החברים שמכירים כבר שנים עוד לפני שניגנו תו יחד. ההופעות שלהם מפוצצות באנרגיה ובקהל, וההנאה הרבה ממה שהם עושים מדביקה את המאזין. אין כאן הרבה אלבומים בסטנדרט כה גבוה, כבוד!!! (אסף בן-קרת)

» האזינו לאלבום המלא של הקולקטיב:

דודו טסה והכוויתים

רבות דובר בשנתיים האחרונות לחזרה לשורשים. המוזיקה הזו מאוד אופנתית ומצליחה כרגע אבל מן הסתם לחלוטין לא מדובר בחידוש אלא בהחייאה מחדש של ז'אנר שאבק הזמן מעטר אותו כאוצר חבוי. סבו המוזיקאי בעיראק של טסה היה ההשראה לקחת את הצעד הזה אחורנית ולהתחבר למסורת, היסטוריה והמורשת המשפחתית. התוצאה מרגשת. טסה גייס את מיטב הנגנים לאלבום הזה, הכניס את הרוח הבגדדית חמת המזג ומלאת הנשמה והגעגועים ולא שכח לוותר על הרוקנרול שעמו הוא כל כך מזוהה. טסה והכוויתים הוא אלבום שמגשר על פני דורות, תרבויות, גבולות גיאוגרפיים, סגנונות מוזיקליים ובין העבר העשיר להווה המורכב. ייחודי ובעל עוצמה שחודרת מתחת לעור. (אסף בן-קרת)

» האזינו לדואט עם ברי סחרוף מתוך האלבום:

Bela Tarr – Pulsar 

אחד המשפטים ששמעתי לאחרונה בהקשר לטעם מוזיקלי וכתשובה לשאלה איזה מוזיקה אתה הכי אוהב? הוא: "המוזיקה שעדיין לא שמעתי". לא חשבתי על המשפט הזה באופן מעמיק מידי, עד ששמתי לב למשיכה הבלתי פוסקת שלי לחומרים של היוצרת המסקרנת- Bela Tarr ונזכרתי בהתלהבות בהופעותיה האינטימיות ובפריטת הגיטרה שלה שמנסרת את האוויר. למוזיקה של Bela Tarr (או בשמה האמיתי – זואי פולנסקי), הקשבתי הרבה לפני ששמעתי את המשפט הנ"ל. אך הגיטרה המרחפת שלה, הקול המהפנט והעולם האמנותי שהיא יוצרת, מעבירים בי תחושות מעורבלות המהולות, בעצבות, שיברון ורעידות רגש. תחושות שגורמות לי ליפול שבוי בצליליה של פולנסקי ועוזרות לי להבין את משמעות המשפט. האלבום כולו נשמע כמו לחישת קסם מנבכי היער ולמרות ההיסוס, האם כדאי להתקדם לעבר סבך העצים המכושף, בשנייה שתעצמו עיניים ותקשיבו ללחש, אתם והמוזיקה תהפכו לאישיות אחת. אולי אילו הלופים, ההקלטה הביתית עם הצליל הנוגה, או אימוץ שמו של הבמאי ההונגרי הידוע ואולי זה בעצם הכל ביחד. מה שבטוח זה שכלל היצירה של פולנסקי הופך את העולם למקום קצת יותר טוב, ממש כמו פס קול לסרט שאתם לא רוצים שייגמר. (אסף קפלן)

» האזינו לאלבום המלא של בלה טאר:

אורי אבני - ליד אחד האוקיינוסים

לספר את הסיפור "שלך" בלי מילים זו משימה אמיצה ובהחלט לא פשוטה, אבל בעיניי זו תמיד משימה ראויה להערכה. יש משהו מאוד מסקרן ולעתים אפילו מסתורי באלבומים אינסטרומנטליים - בעיקר מעצם המחשבה "לאן זה ייקח הפעם". במקרה של אבני, אתם יכולים להיות בטוחים ש "ליד אחד האוקיינוסים" (אלבומו המלא ה-1 של אורי אבני), יגרום לכם להיזכר כמה אתם אוהבים לנדוד, לנסוע, להפליג עם המחשבות שלכם ולתת למוזיקה להיספג ולרגש להתפרץ. היופי והפשטות באלבום, לצד הלחן הקסום, המעניין והרגיש עליו אמון אבני, מורכבים מתשע מנגינות יפהפיות. מנגינות מרתקות שמטוות סיפור מוכר אבל רחוק, שמתחיל כבר בעטיפת האלבום ומסתיים באופן חלומי במקום הכי קרוב לכולנו- הבית. מנגינות שייקחו אתכם למסע דרך הפיח האורבני של תחנת הרכבת הדמיונית בפלורנטין ויובילו אתכם לקיצור דרך שבו תמצאו מרחבים ירוקים ופורחים ואין סוף  אוקיינוסים צלולים ועמוקים. (אסף קפלן)

» האזינו לאלבום המלא של אורי אבני:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות