מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של עדי הררי

מאת עדי הררי. 26-09-2011

תגיות: עדי הררי, יהוא ירון, דודו טסה, left

 

דור חדש לשירה העברית. ירוןדור חדש לשירה העברית. ירון

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שעדי הררי אהבה במיוחד

יהוא ירון - דברים יומיומיים כאלה

כל הרומן הזה עם יהוא ירון התחיל בהופעה אפלולית בלבונטין 7. הוא עלה מאוחר בלילה, נועל את פסטיבל פולקל'ה, אנשים מותשים חצי יושבים חצי מעוכים על הרצפה. הבחור הגבוה והגמלוני מפאניק אנסמבל עולה לתת את חומרי הסולו שלו. ביד הוא סוחב קונטרה באס שלא רואה אותו ממטר. צפלון כזה. לא הייתה לו אז להקה או אורחים מיוחדים, אפילו לא קבוצת שירים סגורים ומהודקים. קבלנו רק אותו, את הקונטרה באס וטקסטים מושחזים. 10 דקות אחרי זה כל רצפת הלבונטין 7 כבר הייתה מהופנטת. לחתיכת עץ הזו שהוא עלה איתה לבמה לא היה רבע של סיכוי נגדו.

ארבע שנים אחרי יהוא ירון מוציא דיסק סולו ראשון, את אותם שירים מהמחברת של אבא שלו ועוד כמה שירים שלו - הוא שייף, חידד, עבד עד הפרטים האחרונים והתוצאה יצאה מושלמת. "דברים יומיומיים כאלה" זה האלבום שאני הכי גאה להגיד לאנשים מבולבלים שהוא "אינדי ישראלי". אמן שלא עובר חלק בגרון, פרפורמנס מוזר אבל מכשף, כלי לא קומוניקטיבי ומילים פוצעות. יהוא ירון הוא דור חדש של משוררים ישראליים. אני ממש שמחה שלאט לאט כולם מתחילים להבין את זה.

» הקשיבו לאלבום המלא של יהוא ירון:

דודו טסה והכוויתים - דודו טסה והכוויתים

זה לא הסגנון שלי, זה לא המטען שאני מביאה מהבית וזה שומדבר שהצלחתי או רציתי לחבב בעבר. ההישג הכי גדול של דודו טסה מבחינתי, זה שהוא הפסיק להיות דודו טסה של האלבומים הקודמים. את להיטי הרדיו החליף סוף סוף משהו אותנטי ונקי. משהו שתמיד היה שם במרומז, ורק הפעם הוא נתן לו ללכת איתו בנוק אאוט. יש שם עניין, סיפור אישי שלא נדחף לגרון והמון המון קצב טוב. האלבום הזה הוא חגיגה אחת גדולה של עיראק וישראל וכל מה שביניהם. אלבום שהוא כל כך טוב שהוא מצליח לגרות לשמוע ולרצות לדעת ולחפור עוד ועוד על הסגנון. אני חושבת שזה האלבום הראשון שהצליח לבוא עם כל הכלים האוריינטליים ולהשתחל בין עשרות השירים המסומפלים והחשמליים של "פינת ליטוף".

» צפו בטריילר לסרט שמתאר את העבודה על האלבום:

Left - Here For Now 

הם אולי עוד קצת רחוקים מטייטל מחייב כמו "אלבום השנה", אבל באלבום הבכורה של הצמד גיטרה-תופים הזה יש הרבה מאוד פוטנציאל. יותר מכל בחור ישראלי מיוסר עם גיטרה, ששר כמה הברות באנגלית ובטוח שביצות דרום ארה"ב זה כאן, אסף לזרוביץ' וגל שילוח הצליחו להביא לישראל בלוז משובח. בוודאי שיש להם עוד הרבה מה ללמוד והרבה נקודות לשייף, אבל טור קוסט-טו-קוסט בארה"ב זה אחד מבתי הספר הכי טובים שיש. מי ייתן והם יחזרו לארץ משופשפים ונועזים יותר, וירימו אלבום שני מצוין גם בלי העזרה המבורכת של אורי ורטהיים ועוזי פיינרמן. 

» צפו בקליפ לשיר Waiting on the sun:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות