מגזין

הכדור הוא הכל

בשבוע שבו הספורט הישראלי שוב מתרסק על הפרצוף, מה שנשאר זה תקווה לעתיד טוב יותר. הטור השבועי של חלילי בחצי התורן

מאת יוסי חלילי. 06-09-2011

תגיות: יוסי חלילי, טור אישי, כדורגל, טורקיה, צעדת המיליון, נבחרת ישראל

 

ספורט ישראלי, יש דבר כזה?ספורט ישראלי, יש דבר כזה?

"אני פשוט קבצן של כדורגל טוב. אני מטייל בעולם, כובעי בידי, וכשאני מגיע לאצטדיון אני מתחנן: 'רק מהלך יפה אחד, בשם אלוהים'. וכשהכדורגל היפה זוקף את ראשו, אני מודה על הנס שהזדמן בפניי, זאת מבלי שאכפת לי באיזו קבוצה מדובר או איזו מדינה הציעה לי אותו..." (אדוארדו גלאנו)

 

למרות המשתמע משמו, הטור הזה הוא לא (רק) טור על כדורגל. התשוקה ליופי עומדת במרכזה של כל אמנות וכמו בכדורגל גם במוסיקה אנו מחפשים תמיד את הניצוץ, הריגוש, אותו האלמנט שמחבר אותנו באופן מושלם לרגע אחד טהור. את התשוקה הזו ננסה למצוא כאן, בעזרת סקירה של רגעים נבחרים ממגוון הליגות וההתמודדויות של עונת 2011/12, שיתובלו בקטעי מוסיקה חדשים וישנים. המשחק יוצא לדרך.

שריקת הפתיחה

אפשר להכין את הסלון. לנקות קצת בפינות החדר, לארגן את השולחן ולמקם את הכורסא אל מול הטלוויזיה בזווית נוחה. חצי קילו של גרעינים שחורים וארגז בירה קטן ואנחנו מסודרים – טורניר יורו 2012 עומד להתחיל וגם אותו למרבה הצער, נראה מהבית. יום שישי האחרון יכול היה להיות נקודת מפנה, פתח לתחילתו של שינוי עבור אסופת השחקנים המתקראת נבחרת ישראל ואוהדיה למודי האכזבות, אך גם הפעם כשלו מיטב בנינו ברגע האמת והפסד מינימלי לנבחרת יוון בבלומפילד חיסל למעשה (כמעט סופית) את סיכויי ההעפלה. אולי משום שנתנו לנו את התחושה שהפעם אפשר, שההגרלה ממש נוחה, שיש לנו מספר שיא של שחקנים שמשחקים בליגות בכירות באירופה ושמצבם של היוונים לא הכי הכי, אנחנו כל כך מאוכזבים. אכלנו את הבלוף. האמנו לשקר הזה. שוב השקר הזה.

מחצית

ואם חשבנו שבכדורגל אנחנו לא משהו ואולי נמצא קצת נחת בענפי ספורט אחרים, נוכחנו לדעת שגם שם לא ממש מלהיב. נבחרת הכדורסל קיבלה בראש בשלושת המשחקים הראשונים של אליפות היורובאסקט ולא נראתה כמו משהו שמזכיר קבוצת כדורסל, האתלטים הישראלים לא בדיוק השאירו את חותמם באליפות האתלטיקה שנערכה בקוריאה וגם נבחרת הג'ודו שבה מאליפות העולם בפריז ללא תוצאות משמחות. עם כאלה בשורות כל מה שנשאר הוא רק להאמין שבעתיד יהיה טוב ואולי אולי, תבוא איזו נחמה.

בשל משחקי מוקדמות היורו לא התקיימו השבוע הליגות הסדירות ברחבי אירופה ובישראל. ובכל זאת, המשחק המרכזי התרחש בשבת ואפילו שודר בערוצי הטלוויזיה. עצרת המיליון שהתקיימה בככר המדינה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ תיזכר כ"אם כל ההפגנות" וככזו שהצליחה להוציא מעל ל-400 אלף איש מהבתים בכדי להשתתף בהתעוררות האזרחית המשמעותית ביותר של דורנו. את התוצאות של מחאת הקיץ הזו אולי נרגיש בעתיד הקרוב-רחוק ואולי לא, אבל מבחינתי הישג משמעותי אחד כבר נרשם במוצ"ש האחרון, כשלרגע אחד הצלחתי לראות איך כל כך הרבה אנשים עומדים על שלהם והופכים לאיש אחד.

זמן פציעות

בעוד עשרה ימים תארח בשיקטאש הטורקית את מכבי ת"א במסגרת שלב הבתים של ליגת האלופות. לאור המתיחות הגואה בין טורקיה וישראל כבר עולים חששות לגבי קיום המשחק הזה במועדו ועל פי התכנון. הסנונית הראשונה הגיעה כבר אתמול (שני), כשאיש הנהלת מכבי, אבנר טוויטו, עוכב בנמל התעופה באיסטנבול יחד עם שאר הנוסעים הישראלים שהיו על המטוס. טוויטו, שנסע לערוך את הסידורים הטכניים לקראת הגעתה של מכבי לטורקיה בשבוע הבא עוכב, נחקר ונבדק ע"י משטרת הגבולות הטורקית ואיתו ישראלים נוספים שמחו על היחס העוין לו זכו. יש מי שחושב שהתנצלות בפני הטורקים תפתור הכל, אבל למען האמת זה נראה שהטורקים פשוט לא רוצים אותנו.   

עם עלייתו של הטור הזה בשבוע שעבר ובמהלך הזמן שעבר מאז קיבלתי מספר פניות והצעות מחברות וחברים שחשבו שיש להם שיר מתאים יותר מזה שבחרתי אני או שהציעו סתם קטע שהם אוהבים והיו רוצים לראות כאן. אם גם לכם יש רעיונות כאלה – תרגישו חופשי לשלוח. הנה קטע אחד שעבר את הסינון הקפדני. תיהנו.

תגובות