מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. זו הבחירה של גיל רוביו

מאת גיל רוביו. 25-09-2011

תגיות: גיל רוביו, מסע אספלט, סשה ארגוב

 

לפחות שלוש סיבות טובות. ארגובלפחות שלוש סיבות טובות. ארגוב

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה זה שגיל רוביו אהב במיוחד

מסע אספלט - אומנים שונים

שלוש סיבות מדוע זה האלבום האהוב עלי ביותר השנה. שתיים מהן לגיטימיות ממש.

1. הסיבה האינדקסלית: 27 המבצעים שלקחו על עצמם (בהתנדבות) לחדש את שיריו של סשה ארגוב בפרוייקט של קול הקמפוס הם הם העניין עצמו. המיינסטרים הישראלי לוקה בשנים האחרונות בתרדמת קשה. השמות מעוררי העניין היחידים בזרם המרכזי הם כאלו שכבר נמצאים בו תקופה ארוכה (וגם הם מנסים לתת "פייט" לכוכבי הזמר הים תיכוני בהצלחה חלקית בלבד). העניין האמיתי נמצא במה שמכונה "השוליים", הקולטים אליהם יותר ויותר יוצרים מקשת מתרחבת של סגנונות. מרבית המבצעים שב'מסע אספלט' שחררו את אלבום הבכורה שלהם בתקופה האחרונה וחלקם כבר נחשבים לותיקים יותר.

האוסף הזה, שלא במקרה, מייצג כמה מהשמות המעניינים של התקופה: אבי עדאקי, צח דרורי, נעה גולדנסקי, יהוא ירון, גליה חי, אבי בללי, נעם נבו, נילי פינק, עינב ג'קסון כהן, קרימינל פרוג'קט וכל האחרים. כל אחד מהם כיוצר עצמאי ראוי להאזנה ולפרגון. קחו את המסע ואת 27 האלבומים של היוצרים שבו וקבלו מסה מוזיקלית מרתקת לכל מי שרוצה להכיר לעומק ולהתענג על היצירה שנעשית כאן. התקווה שדור וותיק ושמרן יתפתה להקשיב ולגלות את היוצרים הללו היא סיבה טובה ומוצדקת לכזה אוסף.

» צפו באבי עדאקי מבצע את "הכל זהב" אצלנו באולפן:

2. הסיבה הארגובית: אין טעם להכחיש את האהבה רבת השנים שלי ליצירה של ארגוב. האיש ולחניו הם העוגנים והשורשים של כל מה שהוא בעיניי יצירה ישראלית. מעציבה ומטרידה אותי הרדיפה התקשורתית אחרי כל מה שהוא "חדש", "אחר", "כזה שעוד לא שמעתם". כשאני פוגש מאזינים צעירים שארגוב מוכר להם במקרה הטוב ברמת השם בלבד, עוברת בי תחושה קשה של החמצה. על מה "גדלתם"? על רוני סופרסטאר ומנגו? התקווה שדור צעיר יסתקרן ויכיר את הביצועים המקוריים של שיריו של ארגוב (מהתרנגולים ועד מתי כספי) בהשוואה לאלו שנמצאים ב'מסע' היא סיבה ראויה לכזה אוסף.

» צפו בתמר קפלנסקי מבצעת את "לא ידעתי מה" אצלנו באולפן:

3. הסיבה האגואיסטית: ראשיתו של 'מסע אספלט' ברעיון / חלום שנרקם במסדרונות קול הקמפוס. הזכות לראות את האלבום הכפול על מדפי חנויות התקליטים כעבור לא מעט חודשים של עבודה מאומצת (שנעשתה רובה ככולה בהתנדבות) היא מקור לגאווה. 'מסע' הוא מזווית הראייה האגואיסטית שלי חיזוק נוסף לאמונה שאנחנו עושים משהו שיש לו את היכולת להשאיר חותם (ולו גם צנוע) בתרבות המקומית. היכולת לחבר אנשים רבים וטובים סביב אהבה נטו למוזיקה של סשה ארגוב, לתרבות העברית, ליצירה חדשה, לפרויקט שבעצם העשייה שלו יש הנאה צרופה - היא אכבר סיבה לכזה אוסף. וגם הסיבה לפרויקטים שיבואו בעקבותיו.

» לעמוד הפרויקט ולרכישת האלבום

» צפו בקליפ של רות דנון ומורן צ'סטר ל"בלדה לנערי שגדל":

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות