מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של יוסי חלילי

מאת יוסי חלילי. 22-09-2011

תגיות: יוסי חלילי, אורן ברזילי, ברי סחרוף, דודו טסה והכוויתים

 

תחייה תרבותית אמיתית. טסהתחייה תרבותית אמיתית. טסה

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שיוסי חלילי אהב במיוחד

דודו טסה והכוויתים – דודו טסה והכוויתים

בדיוק בזמן שבו התרחשה בעולם הערבי מהפכת המדוכאים, שהובילה (ועדיין מובילה) לשינוי שיטות משטר והחלפת מנהיגי מדינות, יצא כאן האלבום הזה והביא מהפכה קטנה משלו בהתייחסות למוסיקה הערבית המסורתית בישראל. בתוכו היו אחד עשר קטעים ערביים-עיראקיים שנכתבו, הולחנו ובוצעו במקור על ידי סבו ואחי סבו של טסה, דאוד וסאלח אל כוויתי (ממייסדי המוסיקה העיראקית הקלאסית), שלא זכו לכבוד ולהערכה ראויים עם עלייתם לארץ בניגוד למעמדם המזהיר בארץ מולדתם. לאחר טיפול עשרת אלפים במוסכי התרבות המערבית ועיבוד מחדש למבחר קטעים, התערבבו הדרבוקות של האחים אל כוויתי עם הרוק'נרול, הפולק והרגאיי של טסה, ופתחו דלת של נגישות לעולם תרבותי קרוב-רחוק. החזרה אל המורשת המוסיקלית המשפחתית הזו יצרה באמנות תמהיל רלוונטי וחדשני, שהביא את המוסיקה שהנעימה את זמנם של מיליוני כוויתים ועיראקים במהלך המחצית הראשונה של המאה הקודמת אל האוזן הישראלית בשנת 2011. התוצאה - תחייה תרבותית אמיתית ומרגשת. בימים של מהפכה סמי-דמוקרטית בעולם הערבי זו היתה אולי רק אנקדוטה מקומית, אבל למי מכם שישמע את האלבום הזה מתחילתו ועד סופו צפויה מהפכה תרבותית שיכולה ללא ספק, לשנות סדרי עולם.

» האזינו לאחד הקטעים המעולים יותר באלבום:

Oren Barzilay – Sorrow Demons Joy Blizzards

למרות שהוא יצא בקיץ שעבר, את האלבום הנפלא הזה של אורן ברזילי יצא לי לשמוע כמו שצריך רק עם בוא הסתיו. רק עם העלים הנושרים, טיפות הגשם והשמיים האפורים הצלחתי להבחין כמו שצריך בשדי העצב ולהרגיש את סופות האושר הקטנות שהוא מביא איתו, ולהתמסר לגמרי לאחד האלבומים הישראליים הכי חו"ליים ששמעתי מזה שנים. את המילים הנדירות כתב ברזילי במהלך שיקום ארוך ממחלת שרירים נדירה ונדמה שבזכות זה הן מקבלות משמעויות עמוקות אף יותר. חיים ומוות, בדידות, צער, פחד, אהבה ותקווה מתערבבים ומערבלים את הבטן ואת הראש, יחד עם ההפקה הגאונית של תמיר מוסקט, שעוטפת את הכל באריזה של קטיפה. מהגרוב והכח של ברזילי מימי הקספרים נשאר גוף עירום נטול מסכות וקליפות שמוציא את כל מה שיש לו על הלב. אם תהיו מספיק פתוחים לשמוע, הוא יכול להיות החבר הכי טוב שלכם. בלילות של צער או בימים בהם מנשבת רוח קלילה של שמחה, Sorrow Demons Joy Blizzards הוא פסקול קסום וגאוני. אם עדיין לא יצא לכם להאזין לו, הסתיו שבפתח הוא הזדמנות מצוינת.

» צפו בטריילר של האלבום:

ברי סחרוף – אתה נמצא כאן

ברי סחרוף מוכיח לכולם כבר שלושה עשורים שהוא יודע מה שהוא עושה. הדבר המדהים באמת היא העובדה שבכל פעם מחדש מצליחה המוסיקה שלו לחדור ולא להרפות עד שמגיעה איזו הבנה, איזה ניצוץ מחשבה שנדלק, איזו הקלה. זה אמנם לא קורה מיד, וגם הפעם נדרשו האזנות חוזרות ונשנות לאלבום, מתחילתו ועד סופו, בכדי להבין שהחיים שלי כישראלי מתבגר כתובים בתוכו. אבל מתישהו ריף הגיטרה תופס אותך ומאחוריו נחשפת פתאום עוד תובנה, ובהמשך מתגלה לו עוד קטע שפוגע בול ועוד אחד ועוד אחד. כי מי לא מרגיש היום שזהו זמן של מספרים? שלהישאר תמים עולה המון וגם נחת לא ממש זול להשיג? שלא לדבר על שבת אחים גם יחד שנעלם אט אט מהאופק. מה טוב ומה נעים? השיר שלנו. טלנובלה בנבכי הריאליטי. איך אפשר להישאר אדיש למשפט כמו "כלום זה לא סתם" כשכולנו רצים כל הזמן לאט במקום, במין תענוג עיוור אחר העין שאינה יודעת שובע? כנראה שרק ביום בהיר אפשר לראות דברים מסוימים, עד אינסוף. ועדיין, קשה למצוא מנוחה כשהעין נשארת פקוחה, וכל שנשאר הוא רק להאמין שיהיה טוב ואולי תבוא איזו נחמה. גם בימים הנוראים בהם הלב רעב ובבטן מועקה, על ספסל מול הבית עם בירה מקומית והרגשה שהשמיים מעל נקרעים לגזרים. כי הזמן אתם יודעים, הופך את כולנו לקשים. ולמרות הכל אנחנו עדיין כאן, בארץ הפלאות, מבינים בדרך הקשה שקסם לא יבוא לעומדים מהצד, לא ייפול מהשמיים ברגע אחד. שאלה פני הדברים בישראל של שנת 2011 ושאת הדרך עלינו לעבור במלואה, עד שנפתור את הבעיות, נתפכח ונחזור בחזרה הביתה, אל המקורות והשורשים שלנו.

» האזינו לאלבום המלא של ברי סחרוף:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות