מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של עידית נרקיס כ"ץ, גיל מטוס ויהל ליפשיץ

מאת עידית נרקיס כ"ץ, גיל מטוס, יהל ליפשיץ. 15-09-2011

תגיות: גיל מטוס, רביד כחלני, איתמר ציגלר, Tree, יהל ליפשיץ, yemen blues, עידית נרקיס כ"ץ

 

חם וביתי. איתמר ציגלרחם וביתי. איתמר ציגלר

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

 

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שעידית נרקיס, גיל מטוס ויהל ליפשיץ אהבו במיוחד

Itamar Ziegler - Memories Of Now

בואו ונתחיל כך: אם עדיין לא שמעתם על איתמר ציגלר, או לא שמעתם את האלבום הזה, עזבו את הביקורת ולכו לשמוע אותו. ציגלר המתגורר בברוקלין כבר מעל לעשור, נטוע עמוק בסצינת המוזיקה המקומית, בה הוא מנגן בס בהרכבים מכל קצוות הקשת המוזיקלית – מפינק ניוז האינדי-רוקים ועד הבלקן ביט בוקס הג'יפסי-אלקטרוניים, אך נבדל ממנה לחלוטין ביצירתו האישית. קשה להגדיר את סוג המוזיקה שהוא עושה: היא לא מזכירה דבר, אך נשמעת מוכרת כל כך. היא משויפת ומופקת לעילא, אבל חמה וביתית.

ב- Memories Of Now מתמודד ציגלר עם טרגדיה משפחתית, שקרתה בעקבות מותו של אביו בתאונת מטוס. שירים כמו  Amor Fati ו-To Father  מדברים על זכרון וכאב, אך יש גם נקודות אור ותקווה באלבום, כמו אהבה לבתו התינוקת שעוד לא נולדה, או הטבע. כמו באלבומו הקודם, גם כאן הוא מבצע שיר של אברהם חלפי שבוצע על ידי אריק איינשטיין. בפעם הקודמת זו הייתה גרסה עגומה ל"תוכי יוסי" והפעם זו גרסה מהורהרת ל"השיכור". האלבום מדלג בין עברית לאנגלית, בין ז'אנרים, בין קצבי לאיטי וציגלר מצטיין בכל אלו. הקול הייחודי שלו יחד עם ההפקה המרשימה, הופכים את האלבום לאחד הטובים שיצאו השנה. (עידית נרקיס כ"ץ)

» האזינו לאלבום המלא של איתמר ציגלר:

Tree - Tree

לאחר ציפייה ארוכה וקילומטראז' מכובד של הופעות ברחבי הארץ, יצא השנה אלבום הבכורה של הרכב הרוק הפסיכדלי Tree. ארבעת חברי הלהקה, ביניהם האחים קורן שאחראים על חטיבת הקצב, גדלו יחד בקיבוץ וג'ימג'מו מגיל צעיר, מה שמסביר את הכימיה הנהדרת ואת האופן שבו הם רגישים זה לזה.

השורשים של העץ נטועים עמוק בשנות ה- 60-70 של המאה הקודמת – פינק פלויד, גרייטפול דד, ג'פרסון אירפליין ואחרים. Tree לא רק מאמצים את האסתטיקה ההיפית של אותן שנים, אלא מקפידים לשמר גם את הסאונד החם של פעם ומשתמשים בציוד הגברה ובכלי נגינה ישנים.

אם ההמלצה הקצרה הזאת היא רק טיזר קצר לאלבום, אז האלבום הוא מעין טיזר להופעות של Tree. הוא בהחלט עומד בפני עצמו, אך באופן טבעי למדיום מהסוג הזה יש יתרונות וחסרונות ביחס להופעה החיה – לכאן ולעכשיו שקורה על הבמה. ולכן, מיד לאחר שמאזינים לאלבום, כשצלילי הבס של Eastern Blues חוזרים ונשנים בראש צריך לראות אותם בהופעה ולשמוע את אותו השיר בגרסה של 20 דקות או יותר, שבהופעה הבאה תהייה אחרת.  

המוזיקה של Tree מתועדת על גבי האלבום הזה, אבל המופע שלהם מספק את אותה חוויה סינגולארית - את הניצוץ ששום מדיום לא יכול ללכוד. (גיל מטוס)

» ככה זה נראה ונשמע בהופעה:

Yemen Blues – Yemen Blues

אני חייב להודות שהבחירה שלי לאלבום השנה הייתה קלה מאוד, כי פשוט לא נתקלתי השנה באף אלבום שתפס לי את האוזן כמו שרביד כחלני תפס אותה עם האלבום המצוין שלו Yemen Blues. כחלני, שעבד במשך 3 שנים עם ההרכב של עידן רייכל, מביא איתו מקוריות נדירה וגרוב מקפיץ שפשוט אי אפשר להתעלם ממנו. אלבום הבכורה של ההרכב הזה מדויק מאוד ופוגע בדיוק במקומות הנכונים. אותם מקומות ילדותיים שגורמים לך פשוט לרצות לקפוץ ולהשתולל. זאת בעצם הגדולה של האלבום, לא צריך להיות מבין גדול במוזיקה בשביל לזוז בקצב הנכון וליהנות מכל ביט שכחלני וההרכב המוכשר שלו מייצרים. החל מהאינטרו הממכר, שמזכיר לי משום מה עדר פילים, דרך Eli  המקפיץ ו- Um Min Al Yaman המשובח ועד לשירים קצת יותר שקטים כמו השיר Yemen Blues, כל שיר הוא עולם ומלואו והנאה צרופה. יותר מזה – האלבום, שכולו בתימנית, יוצר קשר עם אוכלוסייה שהיא לא תמיד אוכלוסיית יעד של אלבומים מהסוג הזה, ויצא לי יותר מפעם אחת לשמוע חברים חובבי מזרחית מהללים חלק מהשירים. אם עדיין לא הספקתם לשמוע את הדיסק ולהיכנס לאווירה השבטית, זה בדיוק הזמן. (יהל ליפשיץ)

» הנה וידאו שיעזור לכם להכיר את ההרכב:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות