מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של בן אליעד

מאת בן אליעד. 13-09-2011

תגיות: lorena b, Umlala, נעם רותם, בן אליעד

 

הפתעה חדשה בכל שיר. אומללההפתעה חדשה בכל שיר. אומללה

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שבן אליעד אהב במיוחד.

האלבום שצבע לי את העולם בוורוד - Umlala- StandgoShowShout 

את StandgoShowShout של אומללה אפשר לתמצת במשפט אחד שאנצור לנצח אשר שאמר לי חבר טוב שהאזין לו תוך כדי שהוא תחת השפעת כימיקלים: "האלבום הזה הוא כמו ביצת קינדר. בכל שיר יש לך הפתעה חדשה". המקצבים המוטרפים שמתחלפים לאורך כל  Baby yog, האנרגיות הסוחפות ב-Lefty, הנרגנות האנלוגית והמשעשעת על העולם הדיגיטלי והמסורבל ב-My PDF Files .יש פה הצטברות של כל כך הרבה רעיונות וז'אנרים- שימו במיקסר את TV on the radio , בריט פופ א-לה בלר, וומפייר וייקנד, קמצוץ איטליז  (פשוט אי אפשר לפספס את זה ב-Big pressure) וקיבלתם אלבום עם עטיפה בצבע ורוד פקאצה מחריד, אבל עם מוזיקה נדירה באיכותה בנוף המקומי. אומללה הפציצו עם אלבום בכורה אדיר,שעלה מעל ומעבר לציפיות עם ההגשה האקסצנטרית של הסולן ג'וזף ליימן ואווירה על סף הנונסנס במקביל להפקה מוזיקלית הדוקה על סף השלמות. אבל מעל לכול,  StandGoShowShout הוא משהו פשוט התפוצצות של פאן טהור, כזאת שיכולה להוציא  אותנו לאתנחתא מהשגרה הרותחת ולגרום לנו לרקוד כמו קופיפים קטנים ב-Hopeful Pills . על כמה אלבומים שיצאו השנה אפשר להגיד דבר כזה?

» צפו בקליפ ההיסטרי של My PDF Files:

האלבום שהציל לי את החורף- Lorena B- Sibilings 

כמו אומללה, גם לורנה בי הוא הרכב שבא במקור מירושלים, פועל כיום בת"א אך בפועל חושב על ניו  יורק ולונדון, והצטבר סביבו הרבה מאוד הייפ בסצנת האינדי המקומית כהרכב שנמצא ברמה אחת או שניים ממרבית ההרכבים שפועלים כאן כיום. האורך של Sibilings אלבום הבכורה שלהם הוא 28:24 דקות, והרשו לי לספר לכם שהפעם הראשונה ששמעתי את SIbilings , אי שם בשלהי אפריל (או שלהי חודש ניסן אם תרצו.  אתם יודעים, זה עדיין מצעד של השנה העברית) היו 28:24 דקות הכי יפות ששמעתי בחורף השחון והמבאס שנפל עלינו השנה.  28:24 דקות של מרקם מוזיקלי יפייפה, של אינדי-פופ לא מתפשר שבו גיטרות חמות מתנגשות עם אלקטרוניקה קרה (עם הבלחות של כלי נשיפה שמוסיפות עוד מימד לסאונד כמו ב-I am something ), עם נוכחות ווקאלית מדהימה בעוצמתה של עדי אולמנסקי שמגיעות לשיא, 28:24 דקות שהן זמן קצר יחסית אבל למעשה נמשכות ומרגישות כמו נצח. אז כן, יכול להיות שהשתמשתי ביותר מדי פואטיקה על סף הפלצנות כדי להסביר שלורנה בי סיפקו פה קבלות, אבל כשמאזינים לקטעים סוחפים כמו Swallow my gum pt.1 ו-Limbo love  ,בסיכום השנה הזאת אי אפשר להתעלם מהעובדה שה-28:24 דקות הללו העלו פה את הרף.

» האזינו לאלבום המלא של Lorena B:

האלבום ששרט לי את הלב-נעם רותם- ברזל ואבנים

איך אמן ניגש לעבוד על היצירה הבאה שלו אחרי העבודה הטובה ביותר שלו? לאן הוא ממשיך מכאן? מה יש לעשות עכשיו כדי לקחת את היכולת ואת היצירה שלו לשלב הבא? במקרה של נועם רותם, שאלבומו האחרון "עזרה בדרך", אחד מהאלבומים הטובים והחשובים ביותר בעשור הקודם, שבו שטח בפנינו את ההתמודדות הבלתי נתפסת שלו עם המוות והחולי, זה היה פשוט מאוד-  הוא סיים לספר את הסיפור שלו והתחיל לספר את הסיפורים של כולנו. כי איך שלא תסתכלו על זה,  "ברזל ואבנים" הוא אסופה של שירים  חדים שנוגעים בנקודות הרגישות של כולנו, שירים שכל אחד מאיתנו יכול  לשאוב ממנו את הסיפור האישי שלו- התמודדות עם שכול ("מדברים על הילד") טראומות וצלקות מהצבא ("נטלי" ושיר הנושא), תחושת הפספוס להשוואה למכרים שהצליחו בחיים ("הכיתה שלנו"),  התמודדות עם דיכאון ("עמוק הלילה") חיי העיר הגדולה  ("עיר שלא נגמרת"), והשלכות המעשים והשדים שלנו ("קראת לי קין" המדהים שתמיד מותיר אותי מוטרד וחסר מנוחה. שיר השנה שלי, דרך אגב). הכול עטוף בסאונד המושפע מכל מה שהיה טוב באייטיז- מהקיור, דרך ניק קייב ועד ברוס ספרינגסטין וה-E סטריט בנד , פרי עבודתו המצוינת של המפיק המוזיקלי אביחי טוכמן. רותם התעלה על עצמו והוציא את אלבומו הטוב ביותר שגם מיצב אותו, אם למישהו עוד היה ספק ב"עזרה ודרך", כאחד מכותבי השירים הטובים ביותר בארץ.

» האזינו לאלבום המלא של נעם רותם:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות