מגזין

אלבומי השנה שלנו

לקראת המצעד הישראלי השנתי, שדרני התחנה בוחרים את האלבומים שבלטו קצת יותר מהאחרים ועשו להם את השנה. אלה הבחירות של אופיר בלום

מאת אופיר בלום. 11-09-2011

תגיות: אופיר בלום, Boom Pam, Phototaxis, yemen blues

 

יגעת ומצאת תאמין. פוטוטקסיסיגעת ומצאת תאמין. פוטוטקסיס

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תשע"א הייתה שנה פוריה ומוצלחת במיוחד למוזיקה הישראלית. כמות האלבומים המשובחים והחשובים שיצאו גדולה ומרשימה וכדאי מאד להכיר את השמות שעשו את השנה. בסדרת כתבות נציג לכם את בחירות שדרני התחנה ואת האלבומים שהם ייקחו איתם מהשנה החולפת. הנה אלה שאופיר בלום אהב במיוחד.

 

Phototaxis – Pretty Ugly

הדבר שעולה לי לראש יותר מכל במחשבה על Pretty Ugly היא ההכרה בעבודה קשה והתוצאות הטובות שיכולות לצאת ממנה. בכל אספקט באלבום ניכרת השקעה אדירה מצד כל חברי הלהקה ובייחוד מצד הלב והריאות שלה – יעל פלדינגר. הרבה מילים עמוקות שפכה פלדינגר  לתוך Pretty Ugly שעיקרם הסתכלות על העולם שלנו מבחוץ והעולם שלה מבפנים, על המעשים המלוכלכים שאנחנו עושים בשיר הנושא של האלבום ועל האנשים שאנחנו לא חושבים עליהם בשיר אחר (Notice). כל זאת תוך שימוש מרתק בקול שלה (שהייתי בטוח כי עבר הרבה שיפוצים בהפקה אבל הוא זהה לאיך שהיא נשמעת בהופעות), קול שעוזר להעביר את האמוציות במילים שלה בייחוד שהיא רוצה להעביר את תחושת תשוקת הסוף של Naked, השיר הטוב ביותר באלבום לטעמי.

» האזינו לאלבום כולו:

 Boom Pam – Alakazam

האלבום השלישי של בום פם (והשני אשר נושא חומרים מקוריים) בלט בגלל שתי נקודות חשובות אשר נוגעות לליינאפ של הלהקה. ראשית, עוזי פיינרמן עזב את הרכב כדי להמשיך ולתת לנו בראש הן עם שאר האחים רמירז והן בפרויקט הסולו הבלוזי שלו וזה מה שהשאיר את אורי כינרות בתור הגיטרה היחידה בהרכב וזה תורגם להליכה עוד יותר ברורה לכיוון של סרף בנוסף לצלילים היווניים שאנחנו רגילים לשמוע ולהתענג עליהם. באלבום עצמו השילוב בין גיטרת הסרף של כינורות לטובה של טובי הוסיפו לקטעים צליל שלי תמיד נשמע אפוקליפטי, כאשר הדוגמה הכי טובה לכך היא Surfing Tuba שנשמע כאילו עוד רגע אתה תתרסק עם הגלשן אל תוך הגלים שנייה לפני שהעולם יגמר. הדבר השני החשוב שקרה שבאלבום הזה היה השינוי שאיתמר לוי הביא להרכב. תמיד הרגשתי שבשני האלבומים הקודמים של ההרכב היה חסר להם עוצמה של תופים לסאונד ואת זה בדיוק לוי הביא, החתיכה החסרה בפאזל הושלמה וכתוצאה מכך קיבלנו את האלבום הטוב ביותר של בום פם עד כה.

» צפו בקליפ שעשה קותימאן לשיר Light Up:

Yemen Blues – Yemen Blues

שמיעה אחת מהאלבום של רביד כחלני וההרכב שלו הספיקה לי כדי לקבוע מספר דברים. ראשית, שכל ההייפ שנוצר על ידיי ההופעות שלו הן עם שאר חברי ההרכב והן עם לרוז היו מוצדקות ושנית, שזה הולך להיות אלבום השנה שלי. זאת פשוט התוצאה של אלבום שכל שיר בו גורם לך להכנס לאטרף מוזיקלי. גם אם אתה שומע אותו ישוב על כיסא מול מחשב בבית שלך, כבר אחרי Eli, השיר השני באלבום,  אתה כבר תעמוד, תזיז את הגוף ובמקרה שלי גם תנסה למחוא כפיים לפי הקצב, כך זה לפחות היה במקרה שלי. הקטעים היותר רגועים באלבום כמו Min Kalbi שמים יותר דגש על עוצמת הקול של כחלני והיכולת שלו להעביר את הרגש שבדבריו גם כאשר אתה לא תבין יותר מידי מילים ממה שהוא אומר. בשיר האחרון באלבום שאותו דווקא כן הבנתי (את ואני, שהרי הוא בעברית), המוזיקה חוזרת להיות מקפיצה מרוב דיוק אינסטרומנטלי. סיימתי לשמוע את האלבום מספר דקות לפני שהתחלתי לכתוב וגיליתי שהקביעה שלי כשמעתי אותו לראשונה לא השתנתה, מדובר עדיין באלבום הכי טוב ששמעתי השנה.

» צפו בקליפ מתוך סשן של Yemen Blues באולפני קול הקמפוס:

» איזה אלבומים עשו לכם את השנה? היכנסו ובחרו

» המצעד השנתי של קול הקמפוס ונענע10 - כל הפרטים על השידור

תגובות