מגזין

מה קורה כאן?

טור שבועי חדש של סער גמזו, על מה שקורה סביבנו, על מוזיקה ישראלית ועל מחשבות פרטיות. והפעם - מרגול, אנטיביוטיקה, פריז, סרט שחור לבן באיטלקית ורשימת הדרישות של הראפ הישראלי

מאת סער גמזו. 28-08-2011

תגיות: פישי הגדול, קוואמי, אנטיביוטיקה, כהן@מושון, נערות ריינס, מונטי פיורי, ריף כהן, קלקידן, סגול59, וולקן, קלין, אל פרבר, מוחמד מוגרבי

 

עכשיו הזמן לסתום. ולעשותעכשיו הזמן לסתום. ולעשות

הייתי רוצה לפתוח את הטור הזה ולהגיד שהכל טוב. שהשבוע שחלף היה כל כך משובח שאין לי מספיק סופרלטיבים כדי לתאר אותו. שפתאום המבט לעתיד מפיח בי תקווה חדשה ושהמבט מסביב גורם לי לחייך. אבל זה לא קרה השבוע. זה לא קרה בעיקר בגלל המצב בדרום. כן רגיעה או לא תהדיה, כן סיבוב נוסף לאינתיפאדה או לא להסלמה. בליל הקולות שמסתלסל בין ירושלים ועזה יכול לבלבל גם מומחים מדיניים וצבאיים גדולים ממני (וכאלה לא חסרים בישראל...). לפעמים נדמה ששימור המצב הקיים משרת טוב מדי את החלונות הגבוהים והם מוכנים לשלם את מחיר הדמים שנגבה מהעם שלהם תמורת יציבות שלטונם.

 

בין הטילים שמענו עוד על מרגול. הקשר בין עולם הבידור ועולם הפשע אמנם מטריד, אבל סיפור המחאה מטריד פי כמה. יכול להיות ששימור המתח בדרום נועד כדי לרסק את המחאה? הייתכן שממשלת ישראל מחבקת את המשבר הצבאי הזה כדי להימנע מלטפל בבעיות הפנימיות הכואבות? העניין המצער באמת הוא שנדמה שהיא מצליחה. רק אלפים ספורים יצאו אתמול לרחובות כדי להפגין והצינים כבר מדברים על פילוג הנהגתי בקרב מובילי המחאה וסימנים של ריסוק ועייפות. אם לדבר הנפלא הזה שקרה כאן הקיץ לא תהיה המשכיות, ההפסד יהיה עצום. ואני לא מתכוון רק לפערים המעמדיים שימשיכו להחריף, אלא על העתיד. אם פעולה מעין זו לא הצליחה להביא שינוי ולהכתיב סדר יום אחר, מה כן יצליח? חלקים גדולים צפויים להתייאש מהניסיון ולוותר על המאמץ. אם שום דבר פרגמטי לא ייצא מהקיץ הזה, צפויים טובי בנינו ובנותינו לחפש חיים טובים יותר מעבר לים. הם לא ימשיכו לתרום ולתת למדינה שלא מחזירה להם בחזרה. הם יוותרו על האידיאלים תמורת נוחות. ואי אפשר יהיה להאשים אותם.

ומעל לכל זה - ילד אחד חוגג היום יום הולדת 25. טוב, אולי חוגג זו לא בדיוק המילה המתאימה כדי לתאר את מה שעובר עליו. הוא כבר שנים בשבי, ההורים שלו חיים במציאות מוטרפת, מדינה שלמה רוצה לראות אותו בבית וכלום לא מתקדם. אז הנה קריאה נרגשת לקורא ביבי נתניהו - אם אתה מתכנן לעשות מעשה טוב אחד לפני שהשנה נגמרת, תדאג שהמעשה הזה יהיה להחזיר את גלעד הביתה. החיים שלו בידיים שלך.

אז מה קורה כאן?

הקיץ אוטוטו נגמר (לפחות באופן רשמי) והחגים מתקרבים. התכונה בשוק המוזיקה המקומית הולכת וגדלה וההיצע הולך וגדל. הנה מה שקרה כאן השבוע:

מונטי פיורי בסרט שחור לבן

ההרכב הישראלי שמשלב מוזיקה איטלקית עם סרף יווני וחיוך ישראלי משיק קליפ חדש לשיר Bella. בקליפ תמצאו סרט שחור לבן עם תחושה אמיתית של פעם וקריצה מהיום. השילוב של המבטא הישראלי עם המילים האיטלקיות והמוזיקה הבלקנית מייצר סלט מרענן במיוחד:

MONTI FIORI - BELLA from Sunny Side Up on Vimeo.

הבכורה הרשמית של אנטיביוטיקה

מיטיבי הלכת של הסצנה המקומית כבר מכירים אותם ואפילו שרים כמה מהלהיטים שלהם, אבל רק השבוע אנטיביוטיקה שחררו את סינגל הבכורה שלהם – סלנואיד. מה זה סלנואיד? ככה הם מסבירים את עצמם: "נושאי הכתיבה עולים בקנה אחד עם מה שמכונה היום 'דור ה-Q' - כמיהה לחופש אינדיווידואלי מוחלט המתרחש בסוואנה האורבנית, המספקת בעיקר תחושות של זרות וניכור. מאידך, גם מאזין שאינו מתעמק בשורשי היצירה ה'אנטיביוטית', יכול למצוא עצמו מזמזם את השירים, מתוך הזדהות מילולית ומוזיקלית עם עמדות של ביקורת ומחאה".

» האזינו ל"סלנואיד"

נערות ריינס סלו-מו

שנתיים חלפו מאז אלבום הבכורה של הריינסים והשבוע הופיעה לה סנונית ראשונה מהאלבום הבא עלינו לטובה. "הילוך איטי" הוא ההיפך המוחלט מהשם שלו – הוא מלא תנופה, עמוס ודחוס באנרגיה ומתהדר בשירה עמוקה של הסולן רועי פרייליך.

» האזינו ל"הילוך איטי"

ריף כהן בפריז

הקול שלה מתקתק, הקצב שלה מדבק, החיוך שלה שובה והסינגל הזה מבטיח להזיז גם את הישבן שלכם. הקצב הצועני-שבטי עם המילים בצרפתית והשירה המתקתקה של ריף כהן הם קלאסיקה של מוזיקה קיצית. תוסיפו לתבשיל הזה גם את רביד כחלני ותקבלו את התמונה כולה

נורית אצל כהן ומושון

כהן@מושון מסמפלים בסינגל החדש שלהם את נורית גלרון. יכול להיות שזה המשך ישיר לסימפול של רותי נבון באלבום הראשון שלהם, ויכול להיות שזו הופכת להיות חותמת העבודה שלהם."חלומות רעים" הוא הסינגל השני מתוך האלבום הקרוב של הטריו הגרובי הזה, ועושה רושם שחובבי ההיפ הופ צפויים לקבל אחלה מתנה לחג

» האזינו ל"חלומות רעים"

מחזירים את המחאה לראפ

8 ראפרים ישראליים התכנסו כדי להמשיך ולהבעיר את המאבק. כל אחד מרקע וממוצא שונה, להקלטת שיר משותף, לתמיכה במהפכה החברתית המתרחשת כרגע בישראל. ספרדים ואשכנזים, ילידי ישראל, רוסיה ואתיופיה, מתל אביב, ירושלים, יבנה, מודיעין ויפו, בעברית ובערבית - כולם מביעים תמיכה במהפכה חברתית ובשוויון זכויות מלא בין כל תושבי מדינת ישראל. ב"רשימת דרישות" תמצאו את קוואמי, סגול59, וולקן, קלקידן, קלין (סאדייל), אל פרבר ( אקס פי.אר טרופרז/פרברים רפיוג'יז),מוחמד מוגרבי (סיסטם עאלי) ופישי הגדול. ביום שבת הקרוב תצא לדרך צעדת המיליון – אם אתם באמת רוצים לחיות פה טוב יותר ולראות כאן עתיד, אתם חייבים להגיע!

עד השבוע הבא אולי יהיה יותר טוב, אולי יבוא שלום, אולי יהיה נפלא לחיות פה. אבל גם אם לא, בשבוע הבא תהיה פה מוזיקה. ישראלית. טובה.

תגובות

  • לא יצא כלום מהמחאה?

    אני לא מסכים! זה אולי נראה ככה בעיתונים - אבל ככה זה בעיתונים. אני מודה, המנהיגים של המחאה לא ידעו לנצל את התנופה המדהימה. אבל לא הכל לשווא: כמות עצומה של אנשים (רוב?) גילתה שהם לא לבד בצרה. אנשים ברחוב התחילו לדבר עם זרים - כל מי שפגשו והיה מוכן לשיחה. הניכור שנצבר כאן במשך שנים רבות כאילו התפוגג לרגע. ואולי משהו מזה נשאר. חוצמזה, אם נתמקד בפרקטיקה, אז מי שהשתתף במחאה למד הרבה מאוד ידע מעשי בתקופה הזו בענייני חברה וכלכלה. המוני עיניים נפקחו ביחד. נוצרה קבוצה של פעילים שימשיכו בעשייה שלהם גם בעתיד, גם אם לא באותה אינטנסיביות כמו במאהלים. ולסיום, אני רוצה להזכיר את קבוצת איידמוס, שקמה מתוך המאבק ושמה לעצמה למטרה לשנות את השיטה. היא לא קוראת לשינוי מחיר מוצר זה או אחר - היא מתכוונת להחזיר לעם את המושכות! תקראו עליה עוד בקבוצה שלה בפייסבוק. אני מאמין שמשם עשוי יבוא השינוי המיוחל.

    עופר, 28-08-2011 22:58