מגזין

חמרמורת מקוונת: וידוי אישי

זה מתחיל בניתוח ממשיך בהצהרת אהבה ומסתיים באיסלנד

מאת גונן שטיינברג. 26-07-2011

עיצוב: אליה גמברגעיצוב: אליה גמברג
הניתוח עבר בהצלחה

לפחות כך אנו מקווים לשמוע כאשר המנתח יוצא מחדר הניתוח. במקרה של ה"מנתח" של אנני קלארק, הידועה בכינויה סנט וינסנט, הוא יכול לעמוד מאחורי אמירה זו בגאון. בסינגל הראשון, Surgeon, מתוך האלבום החדש והמתקרב, Strange Mercy, קורה הרבה לפי סטראוגום. במקרה הזה כל מה שקורה הוא ממש טוב, החל מהשירה המצוינת כהרגלה של קלארק, דרך התפקיד גיטרות הקופצני ב"פזמונים" וכלה בסולו סינתי המטורף בסוף. תאווה לאוזניים, לנו נשאר רק לחכות שגם האלבום יעבור בהצלחה.

 

עולם חדש ירוק

הבכורה של הסרט החדש של החבובות הולכת ומתקרבת, ועמה ההשקה של אלבום המחווה של שירי החבובות בביצועים חדשים. אנדרו בירד, וויזר, OK Go ועוד הרבה אחרים לוקחים את השירים של החבובות ונותנים להם אינטרפטציה אלטרנטיבית שלא יכולה שלא להעלות חיוך על שפתיי. השבוע מיי מורנינג ג'אקט סיפקו את הסינגל הראשון מתוך האלבום בביצוע שלהם ל-Our World.

My Morning Jacket - Our World (The Muppets Cover) by weallwantsome1

 

למה ככה

תמיד אהבתי להאזין (על אף חוסר ההתמדה) למרסדס בנד. מבחינתי הם ההרכב היחיד בארץ שבאמת מביא את הפ'אנק במחוזותינו. כמובן שקל מאוד היה לשפוט אותם על המהלכים השיווקיים שלהם (תעשי לי ילד) אך עסק הוא עסק, ובארץ קשה מאוד למוזיקאי לתחזק את העסק הזה, כך שרוב האמצעים לדעתי כשרים. האלבום החדש שלהם, זהות, מותח את הגבולות המוזיקליים שהיינו רגילים לשמוע מהם ומכניס חוץ מהפ'אנק הטוב והמוכר גם קורטוב רוק כבד (כדוגמת: אומללה) וקמצוץ שנסונים צרפתיים כדוגמת השיר המדובר. שיר שמחזיק את אותו גרוב תופים צרפתי (שיצא לי כבר לציין את חיבתי אליו כבר כמה פעמים), והרמוניות ווקאליות קרובות שעושות טוב על הנשמה. למה? ככה!

 

שמחת רחוב

לא הצלחתי להיזכר אפילו מדוע האלבום D של ההרכב White Denim שכב לו לתומו בתיקיית ההורדות שלי, אך אני מודה למי שזה לא אמור להיות שהוא שם. אלבום עמוס בסאונד פרוגרסיב סבנטיז משובח שקשה להישאר אליו אדיש. אך בין כל ההמולה מסתתרת לה הפנינה השלווה בצורת השיר Street Joy שמזכיר מעט את Revenge מתוך Dark Night of the Soul בעיבוד שלו ובדינמיקה (שזה כמובן לא יכול להיות רע), אך למרות הדמיון הרב השיר עדיין מצליח לשמור על ייחודיות מרגשת.

White Denim - Street Joy from dms.FM on Vimeo.

 

לונדון בלונדון

בן הווארד, אמן על סף הוצאת אלבום הבכורה שלו, ביצע עבור האתר Rockfeedback את שירו לונדון, על גדות נהר התמזה בלונדון. פרט לפריטה שמזכירה את חוזה גונזלס ולהגשה הווקאלית שמזכירה את ריי למונטיין (שילוב מבורך) מדובר גם בשיר לא רע בכלל, ובביצוע לא פחות טוב, על אף התנאים הסביבתיים. המילים לשיר מקבלות את הרקע המתאים כאשר העריכה של הוידאו גם נותנת קצת מהרקע הלונדוני פרט להווארד ושותפתו הצ'לנית.

 

אדמס וויקנד

ריאן אדמס, משום מה, החליט לפצוח בסדרת קאברים אקוסטיים לאלבום הבכורה של ומפייר וויקנד, כשהכל מוקלט דרך הוובקאם שלו. נראה מאוד חובבני (כנראה במתכוון), אך נשמע ממש טוב. על אף סירוס הביטים של ומפייר, ואולי בשל כך, הגרסאות האקוסטיות של אדמס חושפות שירים מלודיים ולא מתיימרים לאף תחכום. הנה הביצוע שלו ל-Mansard Roof ובינתיים הוא הספיק גם את Oxford Comma והיד עוד נטויה.

 

יוהאנספארק

את אלן יוהאנס יצא לי לשמוע אצל חבר כבדרך אגב, וזה היה נשמע כמו Queens of the Stone Age, רק באקוסטית, כלומר טוב מאוד, רק אקוסטי. לאחר בירור קל עם החבר, באמת מדובר לשותף יצירה של ג'וש יום ועוד רבים אחרים מהסצנה. לאחר בירור יותר מעמיק ביני ובין הדפדפן שלי, נזכרתי שאני מכיר כבר את הסאונד והמלודיות האלו. כחלק מההרכב Eleven, יוהאנס היה שותף גם בהפקת אלבום הבכורה של כריס קורנל, Euphoria Morning שאני כל כך אוהב ומעריך. אחרי שסיימתי לשחק פיצוחים, נתתי גם האזנה יותר מעמיקה לאלבום שלו משנה שעברה Spark, האזנה שנסתיימה בהתלהבות מאופקת. יש כמה שירים שהם חובה כמו Return to You והשיר The Bleeding Whole ששידרתי, אך יש כמה שמתפתלים יותר מדי ומעייפים אותך מעט כמאזין.

 

Newermind

זה שם אלבום המחווה שהפיק מגזין SPIN לציון עשרים שנים לצאת האלבום המיתולוגי Nevermind של נירוונה. כשמו כן הוא, האלבום מלא באינטרפטציות חדשות ומעניינות לשירי האלבום. כל מה שנדרש הוא להיכנס לעמוד הפייסבוק של ספין, לתת לייק, והאלבום שלכם להורדה חינם. שווה לייק.

 

ביורק

שיר חדש לביורק מתוך אלבום חדש, Biophilia. במילה אחת שאומרת את הכל בעצם - ביורק.

 

Bjork | Cosmogony | Biophilia from Edeenarys Bjarkason on Vimeo.

 

חמרמורת עם גונן שטיינברג משודרת מדי שישי ב-20:00. 

תגובות