מגזין

חמרמורת מקוונת: בשבחי המלודיה

רדיוהד במחסן, קאט קופי בהלסינקי, רונה קינן במסלול המראה, קונור אובריאן מפגין יכולות ועוד הפתעות מוזיקליות מהתכנית

מאת גונן שטיינברג. 18-07-2011

 

עיצוב: אליה גמברגעיצוב: אליה גמברג

בזמן שאתם יושבים סביב השולחן ביום שישי ומפטמים עצמכם בעוד פולקע של אמא, אני יושב לי לבד...בחושך... באולפן מול מיקרופון וקונסולה ומקווה שאולי מישהו מכם יהיה מוכן להאזין. ואם לא, אז לא נורא...אני כבר אסתדר. הנה עוד שבוע של חמרמורת:

 

בזמן ששידרתי

ערב שישי שעבר, פחות או יותר בשעה שבה התוכנית הזו משודרת, ערוץ Canal+ הספרדי קיבל את הכבוד לשדר את שידור הבכורה של סשן Live From The Basement של רדיוהד במלואו. פרט לביצוע משובח של כל שירי האלבום האחרון, The King of Limbs, נוספו עוד שני ביצועים לשירים שטרם הושמעו לפני. את Staircase כבר הזכרתי ושידרתי לפני כשבועיים. את The Daily Mail טרם. מדובר בחזרה לרדיוהד אולדסקול, בלי ביטים שבורים ועם המון סאונד עשיר של פסנתר, גיטרות וליווי כלי נשיפה שנותן פאנץ' גרנדיוזי לשיר – Good Times. להלן כל הסשן, תהנו.

Radiohead - Live From the Basement 2011 by andybe29

עיצוב ארכיטקטוני

Cut Copy הספיקו כבר להופיע פה בארץ לפני כחודש. אמנם אני לא חסיד של ההרכב, וגם לא נכחתי בהופעה, אבל השיר Need You Now הוא אחד השירים הטובים של השנה לדעתי, הרבה בזכות המלודיה הכל כך טובה שלו. איכות מלודית מוכחת כאשר גם אם משנים את העיבוד סביב המלודיה, ההנאה מאותה מלודיה לא משתנה יותר מדי. העיבוד של Architecture In Helsinki  לשיר הזה מצליח להוציא יותר את המלודיה מהשיר הזה. במקום הסינת' פופ האינטנסיבי של השיר המקורי ההרגשה היא הרבה יותר "לייד בק" ונותנת הרבה יותר מקום למלודיה לשלוט בשיר. עיבוד שמלווה בחוכמה את המלודיה עד לרגע הקטרטי שלה, הוא עיבוד טוב מאוד לדעתי.
Need You Now (Architecture in Helsinki Version) by cutcopymusic

המראות ונחיתות

אני ממש נהנה לשמוע את שיר הנושא מתוך האלבום החדש של רונה קינן, המראות ונחיתות, נטחן ברדיו המסחרי. הפתיחה העדינה, הכניסה לגרוב, המקצב שירה והסולו גיטרה המעולה הזה, המון בשיר הזה מאוד נכון וטוב. אחרי קריאה מרופרפת מכמה מקומות "מוסמכים", נאמר כי האלבום לא עומד בציפיות שהסינגל הראשון ממנו יצר אצלי. אוזניי טרם בחנו את הנושא לעומקו, אך משמיעה ראשונית, יכול להיות ויש דברים בגו. בינתיים, שיר נוסף מהאלבום הצליח לשבות את אוזני, כנראה גם משום שהוא מושר בלעז. ל-Black Tiger יש את הגרוב האיטי והרגוע הזה שאני אוהב (צרפתי משהו) מלווה בעוד תפקיד גיטרה ממש חכם (ערן ויץ עושה נפלאות באלבום הזה).

תרומת איכרים

רק שנה עברה מאז שיצא אלבום הבכורה של קונור אובריאן, המכונה Villagers. שנה אחת בלבד וכבר הוא מבוקש בתור כותב שירים, ובצדק מוחלט לדעתי, Becoming a Jackal היה אחד מהאלבומים האהובים עלי שנה שעברה. שרלוט גינזבורג הזמינה מאובריאן את השיר Memoir לכבוד יום התקליט שחל באפריל השנה. כאן אפשר לראות את אובריאן מבצע אותו מעולה לבד על כיסא ועם גיטרה. כבר נוכחנו לגלות כמה הוא טוב בפורמט הזה.

סיפור + שיר

ל-Long Haul Productions יש סדרת שירים אשר מלווים סיפורים אנושיים הנוגעים לסוגיות אקולוגיות למיניהן. כל שיר נוגע בתופעה הקשורה בטבע שהתרחשה באמת ברחבי ארה"ב, ומנסח את הסיפור שהתושבים הנוגעים בדבר מספרים אודות השפעת התופעה עליהם ודעתם עליה. הדגש הוא שכל סיפור זוכה למחקר מאוד מעמיק מצד ההפקה, כאמירה נגד סיקורי האינסטנט שהתקשורת העכשווית חוטאת בהם. במקום סיקור מהיר ו"למטרה", מדובר בסיקור שמחפש אחר הקולות האנושיים שמאחורי הסיפור (ולאו דווקא אלו הממסדיים שמוכנים עם קומוניקט מובנה מראש), כאשר השיר מוסיף פן אומנותי ונופך התבוננות נוסף על התופעה – חדשות אלטרנטיביות אמיתיות. וויל אולדהם, המוכר יותר כ-Bonnie “Prince” Billy, השתתף לאחרונה בפרויקט המעניין הזה כשיצר שיר המבוסס על עדויות תושבי מחוז פולקנר בארקנסו, שבחמש שנים האחרונות חווים יותר ויותר רעידות אדמה קלות (כמה טורי איימוס מצידם) כתוצאה כנראה מריבוי קידוחי הגז במחוזם. השיר  Mother Nature Kneels מבחינה אסתטית לא מחדש הרבה ואנו מקבלים את הנוסחה הפולקית הרגילה המאפיינת את אולדהם, אבל הסיפור שמסביב וההתבססות הלירית על עדות אנושית נותנים לשיר פן מעניין.
Bonnie "Prince" Billy - "Mother Nature Kneels" by TwentyFourBit.com

עוד תרומה לאוסף

השנה הזו מסתמנת כשנת אוספים טובה מאוד. מאלבום המחווה לבאדי הולי,Rave On Buddy Holly, דרך אלבום התרומה למלחמה באיידס, Red Hot + Rio 2, ועד למכת המחץ בצורת האלבום המשולש (!), Live From Nowhere Near You: Volume II – אלבום המשלב אמנים כמו אדי וודר, דניאל ג'ונסטון, ג'וש יום, הסטרוקס, ווילקו, דצמבריסטס ועוד המון, יחד עם אמני רחוב. המטרה, לתרום לאגודת Outside In המסייעת להומלסים ונוער רחוב. פרט למטרה הנעלה, רק השמות המעטים באמת שציינתי ("סך הכל" 65 שירים באלבום) מעלים ריר על כל חיך אלטרנטיבי. הנה שיר בניחוח ספרינגסטין של ריאן אדמס מתוך הפרוייקט. האזינו לו כאן

חמרמורת עם גונן שטיינברג משודרת מדי שישי ב-20:00. האזינו לתכנית ששודרה ביום שישי האחרון

תגובות