מגזין

מה זה קטב מרירי?

אחד ההרכבים הכי אניגמטיים ומסקרנים בישראל משחרר אלבום שלישי. אסף קפלן שופך עליהם אור

מאת אסף קפלן. 10-07-2011

תגיות: קטב מרירי, יהוא ירון, קסמים לסבל, שד, אוונגרד, חיים רחמני, שי לווינשטיין, קרן פנפימון זהבי, על חורבות האביב, מירב שחם

 

רולאן בארת' מתייחס בספרו- "הנאת הטקסט/ וריאציות על הכתב"- על האופן שבו ניתן לקרוא טקסט, ומציג את ההבדל בין קריאה מהנה לבין קריאה מענגת. בעוד שהטקסט המהנה הוא צפוי ומאשר את הסדר הקיים. הרי שהעונג המערער את הסדר הקיים, מזמין את הצופה/קורא/מאזין להרפתקה פורצת גבולות, אובדנית, עוכרת שלווה וקוראת תיגר על היכולת להכיל ולהבין את הטקסט.

בדיוק באותו באופן מטריד, אפל ומאיים יוצרים קטב מרירי: חיים רחמני- שירה גיטרות, יהוא ירון –בס וקולות, שי לוינשטיין- גיטרה וקולות וקרן פנפימון זהבי- תופים ופרקשן, את המוסיקה שלהם. החל משלב בחירת השם ללהקה "קטב מרירי" ושמות שלושת האלבומים בהתאמה: קטב מרירי, על חורבות האביב וקסמים לסבל, דרך הבחירה בהלחנת קטעים אינסטרומנטאליים – אוונגרדיים ופרשנות מוסיקלית מסקרנת לטקסטים של משוררים, וכלה בעיצוב הוויזואלי עליו אחראית מירב שחם ובווידיאו קליפים.

קודם כל, בכדי שיהיה לכם ולכן יותר קל להיכנס לעניינים, מומלץ פשוט להאזין בקשב רב ליצירה של קטב מרירי ורצוי מהתחלה ועד הסוף. שכן, כל הקטעים מתלכדים לכדי יצירה אחת עמוסה, טעונה ותובענית ואל תחששו מהשד הנורא, במקרה הזה הוא לצידכם.

האלבום הראשון של הלהקה הנושא את שמם, יצא במאי 2008 והוא מורכב מחמישה קטעים אינסטרומנטאליים, שהוקדשו להוגים יהודיים רדיקליים ונקראים על שמם ובנוסף 2 קטעים שהולחנו לטקסטים של יאיר הורביץ ו-וסקו פופה. האלבום נוצר בלילה ניסיוני רצוף נגינה, מבלי שום תכנון וללא הידיעה שחלק מהחומרים שהוקלטו באותו לילה, יאוגדו לאלבום. שלושת החברים (יהוא, חיים ושי), זכו לביקורות מפרגנות בארץ ובעולם, צירפו אליהם צלע נשית (זהבי) על התופים ובמאי 2010 הוציאו את  האלבום השני - "על חורבות האביב", שמכיל עשרה קטעים שמחציתם אינסטרומנטאליים ומחציתם לחנים לטקסטים של משוררים תל אביבים. בניגוד להזיה הלילית הקודמת, הפעם השתלטו החברים על אולפני קיצ'ה ובמשך שבוע שלם, יצרו קונסטרוקציות לא שגרתיות של מיקרופונים ומגברים, פרטו על גיטרה עם אבנים, השתמשו במקלות תופים בכדי להקיש במקלדת ובקיצור יצרו יש מאין.

 את הלילה שלך מרגיעים - מילים : נתן אלתרמן. השיר הוקלט בין האלבום הראשון לשני והוא עדיין לא יצא באופן רשמי.

 

 

  

אלבומם השלישי והטרי – "קסמים לסבל" שיצא בחודש שעבר הוקלט במקביל להקלטת האלבום השני וגם הוא מורכב מיצירות מולחנות לטקסטים של משוררים לצד קטעים אינסטרומנטאליים. בשלושת האלבומים מנגנים חברי הלהקה על כלים לא שגרתיים, צעצועים, מים ואפילו סכינים ויוצרים מסך צלילים. מעין חלל משונה שנותן תחושה של צלילה לילית ארוכה ומתמשכת, לתוך בריכת סאונד אפלה שמחדדת את החושים ומעליה צפים אין סוף רעיונות וניסיונות מוסיקליים, אווירה אמורפית הזויה ושחורה וחוסר היגיון. 

אין ספק שהמוסיקה שקטב מרירי עושים, חריגה בנוף המקומי ולא דומה כמעט לשום דבר אחר שתשתמעו כאן, ולמרות שהבריכה האוונגרדית הזו אולי לא קיצונית מאוד, ברגע שתתחילו לצלול, גם אתם תטבעו עמוק עמוק בעונג הממגנט שלא ירפה מכם.

» ביום שני הקרוב יגיעו חברי הלהקה לשחרזאדה לשעתיים מרתקות - לכל הפרטים

 

 

תגובות

  • הערה קטנה גדולה

    קודם כל יופי של סיקור אבל כדאי לתקן שאת המילים של "את הלילה שלך מרגיעים" כתב נתן אלתרמן ויוסי בנאי שר אותו לפני הרבה שנים וגם הקריא אותו נהדר. אבל זה אלתרמן.

    איתי בן טל, 11-07-2011 14:40

  • תודה איתי. תוקן.

    אסף קפלן, 12-07-2011 11:15