מגזין

מה אתם עשיתם בשביל מדינה?

בימים בהם מחאות חברתיות הופכות לטרנד, יש מי שרוכב על הגל באמצעות עננת הליום. יוסי חלילי שאף לברר ויצא לו קול מצחיק

מאת יוסי חלילי. 19-06-2011

 

מדינת ישראל מתעוררת. תגידו מה שתגידו על האדישות של התושבים כאן, על ההשלמה עם המצב הקיים ועל חוסר המעש של האזרחים, שמאפשרים לפוליטיקאים, תאגידים ושאר חולות רעות לדרוך עליהם, בזמן האחרון אנו עדים לסוג של שינוי. הסטודנטים, הרופאים, העובדים הסוציאליים והאחיות של כולנו הם רק חלק מהמגזרים שהרימו ראש ואמרו סטופ – משהו מפריע לנו ואנחנו לא מוכנים לשתוק יותר. אפילו הקוטג' כבר לא נקי ממחאות וכשמחיר קופסא שווה ערך למחיר של ליטר דלק יש מי שמוכן להחליף 5 אחוז ב-95 אוקטן.

 

אך אם המילה מחאה מעלה אצלכם אסוציאציות של שרשראות ברזל על הידיים וצמיגים בוערים על הכבישים, אתם ממש לא בכיוון. בתחילת העשור השני של שנות האלפיים המחאות האמיתיות מתרחשות באינטרנט והרשת החברתית היא ללא ספק המקום להתאגד בו. תשאלו את המצרים, האיראנים ושאר עמי העולם הערבי שהפכו סדרי עולם והביאו למהומות ולהפגנות שגרמו, במקרה אחד לפחות, לשינוי המשטר ולהחלפת השלטון במדינה. "באים להפגנה בכיכר תחריר? לייק!". הכל התחיל בפייסבוק, בפרפראזה על המשפט ההוא של משינה.

אז נכון, שינוי שיטת המשטר והפיכה פוליטית בישראל הן מטרות שעדיין לא ניתן למצוא בנוף הפייסבוק המקומי, אבל מחאות חברתיות כאלה ואחרות כבר צצות כאן. אחת כזו שמצאה את דרכה אל החשבון שלי, היא מיזם סאטירי מעניין שנקרא "מה מפריע לך במדינה?". בבסיסו מציע הדף לכלל הגולשים לעשות את מה שכולם אוהבים – להתלונן, ועל הדרך לקבל גם ערך מוסף בדמות מחאה חברתית אמיתית שתוביל לשינוי, אם לא של המצב אז לפחות של הקול שלנו. כל שנדרש לשם כך הוא לשלוח לאתר סרטון קצר בו יסביר הגולש הנרגן מה בדיוק מפריע לו במדינה. בשביל הכיף, הוא אמור להסביר זאת לאחר ששאף בנדיבות קצת הליום מבלון תמים, מה שמעוות את קולו ונותן את הטוויסט ההומוריסטי לכל העניין. בכדי להראות שלכולם יש מה להגיד הועלו לדף כבר מספר סרטונים של ידוענים מקומיים שהסכימו להשתתף ולהתלונן בפני האומה כולה.

מאחורי המיזם עומדים כמה חברים צעירים שהתנסו בעבר בהרצה של מספר פרויקטים אינטרנטיים וסרטונים ויראליים קצרים, מוכרים יותר ומוכרים פחות. בדרך לא דרך ולאחר תחקיר מעמיק (מייל קצר לעורך הראשי של קול הקמפוס) הגיע לידיי הטלפון האישי של ד', אחד מיוזמי הפרויקט ובחור בעל חוש הומור מפותח במיוחד. הנ"ל, כיאה לאישיות עם שם בעל אות אחת בלבד, לא הסכים לגלות לי עד הסוף מה עומד מאחורי העניין (אתם בטח כבר יודעים אם נכנסתם עכשיו לדף הפייסבוק המדובר) אבל שיתף אותי בכמה פרטים מתוככי הארגון. "בבסיס הדברים עומד ניסיון ליצור איזושהי פארודיה על קמפיינים בהשתתפות סלבס שפורחים בשנים האחרונות ברשת ובכלל" הוא מספר. "זהו סוג של דאווין של קמפיין מחאה שמקדש את הצורך להתלונן על כל מה שקורה פה ובד בבד צוחק על הכל, הרבה בעזרת ההליום, שהוא האח המצחיק של האופיום". ממש משפחת הנרקומנים האציליים אני חושב לעצמי והוא ממשיך: "הליום הוא הגז המצחיק מבין הגזים, וגם מציין משהו ברמת ההכנסה לגוף. כמו כל דבר שכולנו מכורים לו, כמו כל דבר שמנסה להרדים אותנו, להסוות אותנו, לשים מסך ביננו ובין הדברים הרעים והחדים, כך גם ההליום מרכך קצת את המכה ועושה את שלו בתרומה למאבק הסאטירי". מילא הליום אני מקשה, אבל למה צריך לערב גם סלבס בכל הסיפור? "פנינו להמון סלבריטאים, לא כולם הסכימו להשתתף" עונה ד'. "בפנטזיה שלנו היו דווקא פוליטיקאים ואנשים רציניים שמרימים את הכפפה, אבל במציאות מי שהסכימו היו מן הסתם קומיקאים ואנשים עם איזשהו חוש אירוני. רובם הסכימו בלי להסס יותר מדי, כי מי לא רוצה למחות על משהו ומי לא רוצה לשאוף הליום". מי באמת? כי אני באמת רוצה לדעת מיהו למעשה קהל היעד של המיזם הזה ומהן התגובות שמתקבלות בעקבותיו. "עד עכשיו התגובות חיוביות, אנשים צוחקים, אבל עדיין לא לוקחים את הקמפיין הזה ברצינות הראויה לו. היינו רוצים לעשות שינוי של ממש, או לפחות לגרום למתן וילנאי לשאוף הליום. זה יהיה מצחיק. חוץ מזה, אם אתה מראיין אותי עכשיו זה סימן שנוצר איזשהו אימפקט לא? אבל עדיין לא הגענו לרמת הויראליות של חיידק האי-קולי. הוא ויראלי בכלל?" הוא שואל ושאלתו נשארת תלויה באוויר, הן מהסיבה הפשוטה שלא ממש הקשבתי בשיעור על החיידקים והן מפני שבדיוק קיבלתי הודעת צ'אט ממישהי שנראית, כך אני מאמין, הרבה יותר טוב מ-ד' שנמצא על הקו. עוד לפני שמחאת המין הנשי בגין חוסר יחס מצדי מקבלת עמוד פייסבוק משלה, אני מנסה לברר בכל זאת את המטרה הסופית של היוזמים. "התקווה שלנו היא שכשייחשף הפאנץ' של הפרויקט אנשים יהיו קצת יותר מודעים אלינו, לחברה שבה אנחנו חיים ולא יכעסו יותר מדי". ועל זה כבר שרו רבים לפני - התקווה בת שנות אלפיים.

 

תגובות

 • מה זה החרטה הזה???

  בובה, 19-06-2011 09:02

 • "סאטירה"

  סאטירה צריכה לגרום לאנשים לרצות שינוי, לא לחזק את האדישות שלהם.

  מי?, 19-06-2011 16:16

 • רעיון מגניב

  סוף סוף משהו שלא מנסה להיות ציני - רעיון פשוט ומצחיק כמו הנונסנס של פעם.

  דובורדו, 21-06-2011 00:39