מגזין

חוזרים הביתה

להקת J.Viewz חוזרת לישראל להשיק אלבום חדש. בואו לשמוע מה יש ליונתן דגן לספר לנו על הלהקה, ניו יורק וכל מה שבינהם

מאת מאור פרידמן. 08-06-2011

תגיות: J.Viewz, יונתן דגן, נועה למברסקי, Rivers and Homes

 

יונתן דגןיונתן דגן
שש שנים עברו מאז הוציאה להקת J.Viewz את האלבום האחרון שלה Muse Breaks ועכשיו מגיעים אלינו יונתן דגן וחבריו להשקת האלבום החדש. צפיתי, שמעתי, ריאיינתי ואהבתי את Rivers And Homes, האלבום החדש.

 

 

בשיטת ה"חבר מביא חבר"

אי שם בשנת 2003 יונתן דגן התחיל ללקט מוזיקאים שונים לתוך פרויקט אחד המוכר לנו בשם J.Viewz. בראיון שניהלתי עם דגן, הוא מודה שאינו יודע לאיזה סוג של קהל המוזיקה שלהם פונה, אבל הוא מאוד אוהב את הדרך שבה אנשים נחשפים ללהקה: "יש תחושה שהקהל שלנו נחשף בשיטת 'החבר מביא חבר', קיבלתי את הרושם שהאלבום שלנו הוא כזה ששומעים במפגשים חברתיים, ישיבות כאלו. ואז בשקט בשקט המוזיקה מתגלגלת מפה לאוזן, אנדרגרונד כזה, אבל לא באמת".

בספטמבר השנה יסגרו יונתן ונועה למברסקי (עוד תשמעו עליה בהמשך) שלוש שנים בניו יורק: "שנה אחרי שהייתי בחופשה בניו יורק הרגשתי שזה הצעד הנכון, משהו באווירה משך אותי. האמת, החיים פה מדהימים, כל בוקר אני יורד לשתות קפה ליד הנהר. עשיה שלא נגמרת, קטעים חדשים, וייב שונה. אפשר לומר שההשראה לאלבום החדש הגיעה בעקבות המעבר". לידת האלבום החדש לא הייתה שגרתית "הקהל המדהים שלנו רכש את האלבום עוד לפני שהוא יצא. בכלל כל התהליך היה מדהים ויש בזה משהו מאוד מיוחד שהקהל הוא חלק בלתי נפרד מהעשייה".

 

פתאום יש בתים ופזמון

האלבום החדש שונה קצת מקודמו: "אנחנו עדיין משלבים מוסיקה אלקטרונית עם כלים חיים, אבל המבנה עכשיו הוא יותר שירי, פתאום יש בתים ופזמון. בעבודה נעזרנו המון בטיפים ישנים, כאלה של קסטות. אפשר לזהות השפעות של שנות השמונים, הרבה אלקטרו, יותר מילים, והכל בוייב של אור". בימים הקרובים J.Viewz ימשיכו במסע ההופעות שלהם בארץ "הופענו בהודו, רומניה וארצות הברית אבל פה יש אווירה שונה, אנרגיות מטורפות, משהו שונה" היום (יום ד') הם ישיקו חגיגית את האלבום במועדון התאטרון ביפו. אני זכיתי לשמוע אותם בהופעה הראשונה שהתקיימה בזאפה.

 

צילום: יוני פזצילום: יוני פז

נכנסתי לאולם והופתעתי לגלות שאין איפה לשבת. כן, לשבת! הרי אני מכיר את האלבום הראשון, אותו שמעתי אך ורק במצב אנכי. עוד לא הספקתי לעכל את כמות האנשים שפקדו את הזאפה וכבר עלו חברי ההרכב לבמה לקול מחיאות הכפיים של הקהל המורכב משלל גילאים, צבעים וצורות. "הרכב הלהקה משתנה מהופעה להופעה. מה שמיוחד בסיבוב  ההופעות הנוכחי, הוא שיש מין איחוד. גם קלי סקאר הגיעה איתנו לארץ וגם המתופף שמנגן איתנו בניו יורק, וזה ממש כיף". על הבמה עמדו לא פחות מעשרה אמנים שמחליפים מקומות, יורדים על מאחורי הקלעים ושבים לבצע קטע אחר קטע. "בהופעה הזו לכל אחד יש את החלק שלו, כשנועה מופיע הבמה הופכת להיות שלה. כשאורי ג'ה שר הבמה שלו וכך הלאה".

 

צילום: עלמה סנטוצילום: עלמה סנטו

רק שלא תפסיק לשיר הבחורה הזו, פשוט אחד הקולות היותר טובים ששמעתי בשנים האחרונות, אין פלא ש- REVLON לקחו לפרסומת הקיץ שלהם את השיר "Salti Air" שהוא כולו נועה. במופע לוקחת חלק גם הזמרת האמריקאית קלי סקאר, שבין היתר מלווה את מובי בקולות רקע. "יש לה קול מדהים, התנאי שלה היה לבוא לישראל". הופתעתי לשמוע ולראות את המתרחש על הבמה; אורי ג'ה, יקיר בן-טוב וטל רונן מקפיצים את הקהל כשהם נעזרים בכלי הקשה, נשיפה קונטרולרים ועל הכל מנצח מפיק מוסיקאלי אחד בשם יונתן דגן.

 

 

ומה הלאה? חוץ מרמיקסים לכריס בראון (ההוא שהרביץ לריאנה), קינגס אוף ליון ומובי  אומר יונתן "כרגע אני רוצה להתעסק בקידום האלבום החדש. הגעתי למסקנה שאם אני גר בניו יורק בקיץ אני צריך להנות ממזג האוויר מחוץ לאולפן ובחורף לא יוצאים מהאולפן. האמת שממש לפני שהגענו עליתי על איזה סאונד חדש שמענין אותי, נראה לי שכנחזור אני אתחיל לחקור קצת".

 

J.Viewz בהופעת השקה חגיגית לאלבום החדש Rivers and Homes - יום ד', 8/6 במועדון התאטרון ביפו

תגובות