מגזין

בונה את עצמו מחדש

בסרטה החדש של ג'ודי פוסטר, The Beaver דווקא מל גיבסון הוא זה שתופס את אור הזרקורים

מאת רועי חיימוביץ'. 07-06-2011

תגיות: The Beaver, mel gibson, judith foster

 

אפשר להגיד הרבה דברים על מל גיבסון, ורובם לא בדיוק טובים. בשנים האחרונות תדמיתו של השחקן הוותיק נפגעה קשות; התמכרות לאלכוהול, פליטות פה אנטישמיות, קצת מכות לבת הזוג ועוד כמה שערוריות כאלה ואחרות, סימנו את מפלתו של מי שהיה בתקופתו היפה, כוכב על בהוליווד. אבל למרות כישוריו הלא כל כך מפותחים כבן אדם, גיבסון מעל לכל תמיד היה שחקן גדול וכישרון ענק. 

בסרט  The Beaver, או בתרגום חופשי לעברית- "חייו הכפולים של וולטר", גיבסון מראה את כישוריו המרשימים בתור שחקן קולנוע בסרט שתפור עליו, במיוחד בשלב הזה של חייו. גיבסון מגלם את וולטר בלאק, מנכ"ל חברת צעצועים השרוי בדיכאון עמוק. מצבו של בלאק כל כך גרוע, עד שאשתו (המגולמת ע"י ג'ודי פוסטר שגם ביימה את הסרט) מאלצת אותו לעזוב את הבית לאחר שלא מצליח לתקשר לא איתה, ולא עם שני ילדיו. לאחר ניסיון התאבדות כושל, מצליח וולטר להתאפס מחדש על חייו בעזרת בובת בונה שמצא באשפה, דרכה הוא מתקשר עם הסביבה. ממש כמו בחייו האמיתיים של גיבסון, וולטר הוא אדם גמור המנסה לשקם את חייו.

 

 

לכאורה, תחילת הצפייה בסרט נותנת הרגשה של קומדיה לא ממש מוצלחת, אבל ככל שהעלילה מתקדמת, משרה הסרט אווירה דרמטית דיכאונית, שמצליחה ללכוד את הצופה ומבהירה עד כמה הסרט עמוק. המשחק של גיבסון (שמדובב גם את בובת הבונה שלצידו) פשוט מצוין, ולשם שינוי אפשר להגיד שגם הבימוי של ג'ודי פוסטר. 

אבל נראה שגם בסרט הזה לא הצליחו להימנע מקצת קיטצ'. כאן נכנסת לתמונה עלילת המשנה שבה מעורב בנו בן העשרה של וולטר- פורטר (אנטון ילצין, שום קשר לבוריס). פורטר אשר כותב עבודות בתשלום עבור חבריו לספסל הלימודים, מכיר את נורה (ג'ניפר לונס), מעודדת ותלמידה מצטיינת שמבקשת ממנו לכתוב עבורה את נאום סיום הלימודים שלה. פורטר מממש את משמעות המשפט "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בתוכו" ומתאהב בה. לא כל כך ברור כיצד משתלבת אותה עלילת משנה שמתאימה יותר לדרמת נעורים בסרט, אך למרות זאת, קשה שלא להעריך את מקוריות התסריט והמשחק המעולה. 

למרות היותו אנטישמי (קצת קשה להתווכח על כך), אלכוהוליסט, ובואו ונודה – גם קצת משוגע, יכול מאד להיות ש- "The Beaver" יכול להפוך לסרט על סיפור חייו של גיבסון ולהוות את הקאמבק המיוחל, לו הוא כל כך ציפה. כי מעבר לקיטצ' ולמי שגיבסון הוא, הצפייה ב- "The Beaver" היא פשוט חוויה.

חייו הכפולים של וולטר (ארה"ב, 2011). במאית: ג'ודי פוסטר, שחקנים: מל גיבסון, ג'ודי פוסטר, אנטון ילצ'ין, ג'ניפר לורנס

תגובות