מגזין

כולן בשביל כולן

פרויקט "מקורית" של פז גלזר משלב יוצרות-מנגנות-שרות חושף בפנינו את הדור הבא של המוזיקאיות הישראליות. בואו להכיר

מאת ישי לוי. 24-05-2011

תגיות: ירונה כספי, מיקה שדה, פרויקט מקורית, פז גלזר, מורן צדוק, יעל קידר, יערה אילון, דניה לנדסברג, יעל איזנברג, שר ניב, שרון טובה לוי, מיכל וינר, נועה בן שושן, ליאת סבא

 

מורן צדוק, ממשתתפות הפרויקטמורן צדוק, ממשתתפות הפרויקט

בעולם הנשלט ע"י גברים מישהי צריכה לעשות סדר. אז יום אחד עלה למוחה של פז גלזר הרעיון של קידום יוצרות צעירות ללא גב כלכלי, מתוך מטרה ליצור חשיפה אמיתית ורצינית של אומנות נשית לקהל הרחב. זהו פרויקט תל אביבי הנותן הזדמנות פז לעודד יצירה מקומית ובמבט לעתיד גם להמשיך את הקונספט הזה להופעות בשאר רחבי הארץ.

פרויקט מקורית 1# כולל 13 מוסיקאיות ששרות, מנגנות וכותבות בעצמן. הפרויקט הוא פרי יצירתה של פז גלזר, 26, מוסיקאית יוצרת ומפיקה מוסיקלית, המנגנת על גיטרה, בס, פסנתר ותופים. פז הופיעה בשנים האחרונות, לקחה חלק בהפקה השנתית במחווה למאיר אריאל לצדו של יהודה עדר, ועבדה עם מפיקים מוסיקליים שונים כמו מארק סמוליאן (הפיק את "דרך" של מוש בן-ארי), עידן גרייף מטרי פויזן ועוד.

פז גלזר, מהו בעצם הרעיון שעומד מאחורי הפרויקט?

"איחוד כוחות נשים. כל הבנות שעושות מוזיקה, כל אחת בגילה ובמקום שלה בקריירה, יבינו שהן צריכות לשלב כוחות. הביצה הזו כל כך קטנה ויש כל-כך הרבה בעיות עם תעשיית המוזיקה בארץ. השאיפה היא לקיים סדרה של מפגשים כשהרעיון הוא לקדם הופעות, להוציא סינגלים וכתבות שיובילו בסופו של דבר לחשיפה של יותר ויותר צעירות - שזה הרי כל המטרה."

Not taken - Paz glazer by Kol Hacampus

מה היה מבחן הקבלה להרכב של ההופעה?

"הבחירה היתה לפי השירים, אני מכירה כל אחת בדיוק איך שהיא, במה היא טובה ואיך היא תצא. הכלל הראשון כדי להיכנס לליין אפ של המופע הוא לא עוד זמרות שרק מבצעות שירים אלא גם כותבות, מנגנות ומלחינות בעצמן. הכלל השני הוא שהן צריכות לנגן אחת לשנייה, דבר שהוביל בסופו של עניין לכך שהן מנגנות אחת עם השנייה. שזה דבר שבאופן רגיל לא קורה. יש פה מתופפת, צ'לנית, בסיסתיות. כולן חברות וכולן נרתמו לשלב כוחות."

 

יעל איזנברגיעל איזנברג

הייחוד של הפרויקט הוא בעצם בתהליך היצירה. המוסיקאיות תפגשנה לחזרות ותוך כדי שיתוף הפעולה יווצר המופע, ולאחריו ישוחרר אלבום של כל השירים שבוצעו (להורדה בחינם באתר- Bandcamp). ההקלטות תתבצענה כולן כחלק מהפקת הפרויקט באולפן של פז גלזר- דבר שלא היה קורה בצורה כל-כך פשוטה בלעדי הפרויקט הזה.

 

יערה אילוןיערה אילון

למה רק נשים יוצרות-מנגנות-שרות?

"יצא לי להכיר הרבה מוזיקאיות ואני חושבת שבארץ יש תחושה שנשים פחות בולטות בתחום הנגינה ושהתעשייה נשלטת ע"י גברים. לדוג' קרן טפרברג (מתופפת) שניגנה עם סטינג, היא המובילה בתחומה אבל היחידה בארץ, שזה לא הגיוני בעיניי. לכן הפרויקט הזה זה הדור הבא של היוצרות בארץ שתשמע עליהן בעוד כמה שנים. זו ההתחלה שלהן. חלקן שמות מוכרים, חלקן פחות, אבל הפרויקט הזה זה חשיפה אמיתית שלהן מול קהל, כדי להראות את היצירה שלהן. אני כאילו זרקתי את זה ליקום והמטרה שזה יתגלגל לבד."

Nightime - Yaara eilon by Kol Hacampus

אז מה הולך להיות בהופעה בלבונטין?

"במופע כל מוסיקאית תבצע שיר מקורי שלה כאשר שאר המוסיקאיות מלוות בנגינה זו את זו. כל אחת היא עולם שלם. יש דברים שנושקים ולכל אחת יש את הקטע שלה. עירוב ז'אנרים, החוט המקשר הוא רוקנ'רולי, יהיה הרבה בס, תופים, צ'לו, כלי מיתר, סקסופונית, הכל. הפרויקט נותן במה גם ליוצרות וידאו ארט ובין השירים יהיו קטעי וידאו עם פסקול מקורי של יוצרות מוסיקה אלקטרונית ודי ג'יות ישראליות שיוצרות מוסיקה מקורית. והכל קורה בלבונטין (תודה ענקית לדניאל הבעלים)שזה הבית שמאפשר לנו לעשות את זה בתנאים הכי נוחים."

במופע בלבונטין ישתתפו: 

מיקה שדה, ירונה כספי, מורן צדוק, יעל קידר, יערה אילון, דניה לנדסברג, יעל איזנברג, שר ניב, שרון טובה לוי, מיכל וינר, נועה בן שושן, ליאת סבא וכמובן פז גלזר. 

 

ירונה כספיירונה כספי

האם מישהו משקיע בפרויקט הזה או שזה הולך להיות אירוע חד-פעמי?

פנינו לקוקה קולה ולעיריית ת"א, מהכל לא יצא כלום. מההתחלה לא התנתי את הקיום של המופע רק במידה ויהיה ספונסר, ידעתי שאעשה את זה בכל מקרה. המטרה שהבנות יקחו את הפרויקט הזה וימשיכו אותו ביחד. לכן הרעיון שהקונספט הזה ימשיך ובגלל זה קראתי לו מקורית 1#. תוך כדי ההופעה יהיו אנשים שיעזרו לי עם ההפקה. כולם מתנדבים באהבה- אנשים שזה המקצוע שלהם ופשוט היה להם חשוב לקחת חלק בפרויקט הזה. לדעתי המופע הבא יקרה בעוד כמה חודשים- זה בעיקר תלוי בכוח שלי ועד כמה אנשים אחרים ירימו את הכפפה."

מורן צדוק - להרפות by Kol Hacampus

אחת המשתתפות בפרויקט היא יוצאת כוכב נולד הזמרת מיקה שדה, שאלבומה הראשון כבר מאחוריה והשני בדרך. במקביל היא מופיעה עם אבי סינגולדה ובעברה לקחה חלק באלבומיו של גבע אלון. היא מרגישה כבר את אווירת השבטיות הנשית. "הבחורות מלאות במוזיקה ואומנות, זה כבוד גדול להיות חלק מהפרויקט הזה", חלקה שדה. לדעתה הפרויקט מקורית 1# הוא דוגמה מעולה לכך ש"נשים יכולות לעבוד ביחד ולעשות הכל".

 

ליאת סבאליאת סבא

בין המשתתפות גם יעל קידר, מוזיקאית ויוצרת מקורית, בוגרת "רימון". אלבום הבכורה שלה, בהפקתו המוזיקלית של דניאל סלומון, עתיד לצאת בקרוב. ירונה כספי, לה יצא אלבום ראשון ב-2005. מורן צדוק, זמרת יוצרת ונגנית כלי הקשה, חברה בלהקת "טררם". יערה אילון, זמרת ומנגנת על פסנתר וגיטרה. הוציאה אלבום סולו ראשון בשנת 2006, שנבחר לאלבום הטוב של השנה באתר "הסקיצה". ליאת סבא, נולדה וגדלה בניו-יורק, צ'לנית וסינגר סונגרייטרית, שניגנה והופיעה ברחבי העולם בפרוייקטים מגוונים. ועוד רבות ומוכשרות.

 

מיקה שדהמיקה שדה

המופע הראשון של פרויקט מקורית יתקיים ביום שבת, 28/5 בשעה 21:30 בלבונטין 7 תל אביב

תגובות