מגזין

הדרקון הקטן שיכל

הגעתה של להקת ליטל דרגון למחוזותינו היא הזדמנות לעשות היכרות מעמיקה עם הלהקה, רגע לפני שהופכת לדבר הבא

מאת אופיר בלום. 22-05-2011

תגיות: הופעות, little dragon

 

אחרי שהתרגלנו לקבל את יוצאי מחלקת הגריאטריה של המוזיקה העולמית להופעות בישראל, מגיע משהו רלוונטי. ההופעה של ליטל דרגון בישראל, היא לא רק משהו מעניין בזמן אמת, אלא גם סיכוי לתפוס את הדבר הגדול הבא, רגע לפני שהוא כובש את העולם.

 

» ליטל דרגון בישראל - לכל הפרטים

 אבל לפני שנקפוץ אל העתיד, נעשה סקירה על העבר. הגלגול הראשון של ליטל דרגון היתה להקה בשם Ava שהוקמה ב-1996. כמו רוב הלהקות המורכבות מצעירים בגיל הטיפש-עשרה, Ava היתה לא יותר מתירוץ עבור יוקימי נגאנו, אריק בודין ופרדריק קאלגרן להמשיך הסתובב יחד אחרי התיכון. Ava לא שרדה שנים רבות, אך הידידות בין בודין וקאלגרן כן, והולידה את הפרויקטים הבאים שלהם. אחד הפרויקטים האלו היה הרכב רגאיי עלום שם, שאליו הצטרף האקאן וויירנסטרנג; קלידן שכשל בקבלה לבית ספר למוזיקה, אך המשיך לנגן בעיקר בשביל הכיף.

בשלב הזה כל המרכיבים בלהקה כבר נמצאו פרט ליוקימי, שהייתה עם קצת יותר מזל משאר החבורה. אומנם בדומה להאקאן גם היא לא התקבלה לאף בית ספר מוזיקלי אך זכתה להזדמנות אחרת – צמד הג'אז האלקטרוני Koop רצה אותה בתור זמרת אורחת לאלבומם Walts for Koop. יוקימי הסכימה והתוצאה הייתה סיבוב הופעות עולמי עם ההרכב והקלטות אורחות נוספות.

Koop & Yukimi Nagano - Summer Sun:

העבודה עם Koop היתה הקפיצה שיוקימי וחבריה לתיכון היוצ צריכים בשביל לצעוד ביחד לעבר מוזיקה עצמאית. ב-2006 היה להם שם חדש שמקורו בכינוי מצבי הרוח המשתנים של יוקימי באולפן, וסינגל בכורה כפול. על אף שהשירה של יוקימי תמיד הייתה מושפעת ממלודיות של זמרות R'n'B  שונות, הכיוון שהיא ושאר הלהקה בחרו לקחת בסינגל Twice היה מעט יותר מינימליסטי והרבה יותר אלקטרוני. 

 

 

אותו הקו של אלקטרו-סול עם נגיעות קצביות, נשמר גם בחלק השני של הסינגל, Test.

 

 

תוך כדי עבודה על שירים נוספים, מצאו יוקימי ובודין את שיתוף הפעולה שישנה את חייהם. זמר הפולק חוזה גונזאלס (שגם הוא הגיע לבקר אותנו לפני מספר שנים) היה צריך כמה קולות רקע ופרקשן לאלבומו השני In Our Nature. יוקימי ובודין נרתמו לעזרתו וההירתמות הזאת גרמה לחברת התקליטים של גונזאלס (Peacefrog) להחתים את ההרכב על חוזה לאלבום ראשון. אלבום הבכורה של ליטל דרגון יצא ב-2007 והיה גרסה מוגדלת יותר של הסינגל הכפול אותו שחררו שנה קודם לכן; שילוב מאוזן בין מלודיות מינימליסטיות ומקצבים אלקטרונים רכים שבשמיעה היום מזכירים לי את הצליל של פוטוטקסיס הישראלים.

 

 

במהלך סיבוב ההופעות לאלבום הראשון ב-2007 הם כבר הקליטו אלבום שני מחומרים שלא נכנסו לאלבום הראשון - אבל בדרכים משהו השתנה. כמו שיכול לקרות לאמנים שעושים את אותו שיר פעם אחרי פעם, ההרכב קלט שצריך לשנות משהו בשירים שעוד לא הוקלטו לאלבום הבא. הם רצו להעלות את הקצב ולתת לאלבום כולו גוון רקיד יותר. העבודה עליו נמשכה שנתיים נוספות והתוצאה הייתה Dream Machines. אלבום אלקטרוני שמתקרב יותר לדיסקו בהשאוואה לחומרים המינימליסטים מהאלבום הקודם. Dream Machines אומנם כלל גם שירים שקטים ונוגים כמו Thunder Love אבל לדעתי  הקטעים המקפיצים כמו Swimming ו-My Step הם אלה שעשו את האלבום למיוחד.

 

 

בשנה שעברה חברי הלהקה שיתפו פעולה עם שתי שמות חמים בתעשייה. בתחילת 2010 התארחו באלבומם השלישי של הגורילאז (To Binge, Empire Ants) וחיממו אותם מס' פעמים במהלך מסע ההופעות לאלבום. מאוחר יותר באותה שנה התארחו באלבום של Maximum Balloon, פרויקט הסולו של דיוויד סייטק מTV On The Radio. השילובים האלה אומנם לא הביאו את דיימון אלברן או את סייטאק להפיק את האלבום המתקרב שלהם, אבל בהחלט היו עליית מדרגה נוספת בסולם חשיבות ההרכב בסצנה.

 

 

כעת הם עומדים על סף הוצאת אלבום שלישי, Ritual Union, שיראה אור באופן רישמי באמצע יולי וכבר נראה הייפ מרשים לקראתו עם הופעה בתוכנית של ג'ימי פאלון. הסינגל הראשון מתוכו הוא Nightlight ואם לשפוט לפיו, האלבום המלא אמור להיות עוד יותר קיצבי מקודמו. ראייה לכך ניתן לראות בקטע החדש של המפיק הלונדוני SBTRKT בו התארחו לאחרונה.

 

 

בחזרה להווה, ליטל דרגון יגיעו לכאן חמושים בשירים מהאלבום החדש, בקול ובתאטרליות המקסימה של יוקימי ובצלילים האלקטרונים המגניבים שהאקאן מוציא מהקלידים שלו, ויתנו כאן הופעה שיכולה בקלות להכנס לרשימה כשנסתכל עליהם במבט לאחור נוכל לראות איך להקה גדולה נראית כמה דקות לפני שהפכה לדבר הבא.

 

Little Dragon יופיע מחר, יום שלישי 23/5 במועדון הבארבי בתל אביב - לכל הפרטים

תגובות