מגזין

אז מה אם דילן בא לארץ?

יקר, מאכזב ולא קומוניקטיבי. אגדות רוק יש רק באגדות

מאת בן אליעד. 11-05-2011

תגיות: Bob Dylan

 


מתוך עמוד הפליקר של }{enry

נ', מכר טוב שלי מהצבא, הוא מעריץ גדול של בוב דילן; תזרקו לו שיר שלו, והוא יגיד לכם מתי נכתב, באיזה אלבום הוא נמצא, מה המשמעויות והאלגוריות שבשיר, מי ניגן בהקלטה, וכמה גרסאות כיסוי שלו בוצעו ועל ידי מי. כשהשתחרר, הוא קיבל מתנה מההורים שלו- הופעה של הגיבור שלו בניו יורק, במקומות הכי טובים בתיאטרון היונייטד פאלאס. נ' כולו התרגש וחיכה בקוצר רוח לאירוע המיוחל, אך בסופה הוא בעיקר נותר מבולבל "חיפשתי אותו על הבמה " הוא אומר "אבל במקום עמד איזה איש תימהוני על הבמה, שנשמע כמו מכונת סיגריות מקלוקלת, ולא יצר שום קשר עין עם הקהל במשך שעתיים שלמות".

 

הוא נסע לעוד שתי הופעות שלו, אחת באתונה, והשנייה בפראג, בניסיון לפצות על האכזבה מאותה הופעה בל"א, אך שוב ושוב נותר נ' מתוסכל ושבור. שאלתי אותו האם הוא מתכוון להגיע להופעה שלו ביוני- "שלילי בזנ"ט" הוא עונה בתקיפות "מבחינתי, לראות את דילן בהופעה זה משהו שגובל במזוכיזם".

דילן בערוב ימיו: (השמועה אומרת שמביאים אותו בארגז לבמה ומדביקים אותו עם הרבה איזוליברנד שלא יתפרק)

 

יריקה בפרצוף

כשמסתכלים על הקריירה הארוכה שלו, עושה רושם כי דילן הצטיין בשני דברים. הדבר הראשון הוא כמובן לכתוב שירים, חלקם מהטובים והחשובים של המאה הקודמת. הדבר השני, מסתבר, הוא בנטייה שלו לאכזב אנשים- בין אם זה קהל הפולק בשנות ה-60, אחרי ש"מכר את נשמתו לשטן" תמורת גיטרה חשמלית ומגבר. או האדוקים שבמעריציו כאשר הצטלם לפרסומות של קאדילק ו-וויקטוריה סיקרטס. התחושה היא שדילן מעולם לא עמד בציפיות או תכתיבים של אחרים.

אז עכשיו הוא מגיע לישראל, 18 שנים אחרי הסיבוב הקודם שלו פה, ויש בהחלט התרגשות גדולה סביב הגעתו לארץ. אבל למה לנו בכלל ללכת להופעה שלו?  גם בהופעות שלו הוא מצטייר כאחד שעושה מה שבראש שלו, לא מבצע שירים על פי דרישת הקהל ולא בוחר ליצור אינטראקציה כלשהיא עם האנשים ששילמו לא מעט כדי לחזות בטרובדור. עכשיו יש כאלו שיאמרו "היי, זה בוב דילן", הוא הרוויח ביושר את הזכות לעשות מה שבא לו, אבל יש כאלה ,כמו נ' ,שיאמרו שזוהי יריקה בפרצוף.

"וואלה אני הייתי שם"

דילן יגיע לפה ימים ספורים לאחר שיחגוג את יום הולדתו ה-70. אמנם הפרסומת להופעה שמרצדת על מרקע הטלוויזיה שלנו שופעת בקטעי הופעה של דילן הצעיר בשיאו, אבל כשצופים בקטעי וידאו ברשת מהשנים האחרונות, מתגלה תמונה עגומה של תרח זקן שגמר את הסוס, ממלמל בקול צרוד וחרוך את Maggie's Farm ומחריב את Like a rolling stone - פרסום מוטעה מה שנקרא, ובהתחשב בכך שטווח המחירים להופעה נע בין 250 ₪ ליציעים הזולים ביותר ועד למקומות הטובים שמחירם נאמד ב-1000 ₪, הייתי אומר גם סוג של רמאות והונאה.

האם אנו באמת מוכנים לשלם כל מחיר, בידיעה שמדובר באדם שרחוק שנות אור משיאו, עבור כמה שעות בודדות של חסד בהן נוכל לצאת מביצת המזרח התיכון בה אנו מתפלשים? או שזה אולי בכלל בגלל הכמיהה והצורך שלנו "להיות שם", להיות חלק מאיזה אירוע שנפלה בחלקנו ההזדמנות להיות שותפים בה. הרי דילן, פול מקרטני,  לאונרד כהן, ופול סיימון שגם צפוי להגיע לארץ בקיץ- כולם חלק מדור הנפילים, דור שזמנו קצוב ואנחנו רוצים לקחת ממנו את הזיכרונות כל עוד ניתן, כדי שבעוד 20 שנה נוכל להגיד "וואלה, אני הייתי שם", לא משנה אם זו הייתה הופעה טובה, סבירה או מחורבנת.

דילן בימיו הטובים יותר:

תגובות

 • שירים לפי דרישת קהל?!

  לא שהתכוונתי ללכת , אבל הופעה של אמן זו אומנות והוא זכה לקהל שבא לחוות את מה שיש לו להוציא וכאלה

  מורן, 11-05-2011 15:34

 • אוקי מישהו פה גרמפי

  מורן2, 11-05-2011 18:13

 • סוף סוף מישהו מדבר תכלס

  אליס, 12-05-2011 13:40