מגזין

חוזרים בתשובה

הקונגוס והאביסיניאנס הופיעו אמש בבארבי, במה שהרגיש כמו חוויה טרנסצנדנטלית. לא למאמינים בלבד

מאת עדית אזולאי. 04-05-2011

תגיות: רגאיי, הקונגוס והאביסינאנס

 

הרשו לי להתחיל בשורה התחתונה: אם אתם מתלבטים אם ללכת ולקנות כרטיסים להופעה של הקונגוס והאביסיניאנס הערב (רביעי) בבארבי, תנו לי לחסוך לכם את ההתלבטות. אל תלכו. תרוצו!!! כן, כן, ממש עכשיו, זה הזמן לרוץ ולקנות כרטיס להופעה הערב, וכשתחזרו תוכלו לקרוא בנחת את ההתחלה, את האמצע ואת הסוף.

ההתחלה 
לפני ההופעה ביקשתי מברק שליט, ראסטולוג מומחה בתחומו והעורך של התוכנית בלאגנ-ג'ה (ביחד עם יגאל בובטה), כמה מילים על כל אחד מההרכבים הנ"ל. להלן מילותיו: שתי הלהקות הם מה שנקרא Harmony Groups, חבורה של 3-4 זמרים ששרים בהרמוניה ומתחלפים ביניהם בתור זמרים מובילים. שני ההרכבים מתעסקים במיוחד עם המציאות הקשה של חיים בגטו הג'מייקני, שמים את מבטחם בראסטפראיזם ומאמינים בטוב. הקונגוס התחילו את דרכם באמצע שנות ה-70 באולפן של הגאון המטורף לי סקרץ' פרי, יחד איתו הם הקליטו את האלבום Heart of the congos, שנחשב עד היום למאסטרפיס רציני, אפילו שלא כולם מתחברים לסגנון השירה הפאלסטי והגבוה של סדריק מייטון ששולט באלבום. ההרכב המשיך לקראת תחילת שנות ה-80 עם עוד שני אלבומים לא רעים בכלל ואז התפצל עקב מריבות של חבריו שהמשיכו בקריירות סולו בהצלחה משתנה. לפני כמה שנים שני הזמרים המובילים של ההרכב (סדריק מייטון וקונגו אשאנטי רוי) החליטו להתעלות מעל הסיכסוכים שלהם ולאחד את הקונגוס בהרכב המקורי לסיבוב הופעות שזהו חלקו השני. לפני שנה הם אפילו חזרו לעבוד עם לי פרי והקליטו אלבום חדש שיצא לא מזמן.

 

 

האביסיניאנס (ברנרד קולינס והאחים מאנינג) התחילו להקליט בסוף שנות ה-60 בסטודיו וואן, אולפן ג'מייקני מיתולוגי, והם אחראים לאחד מהמנוני הרגאיי הגדולים של כל הזמנים: SattaMassagana, שהפך מהר מאוד ללהיט ענק. האביסיניאנס המשיכו לשחרר קטעים משובחים ביותר במהלך שנות ה-70 וממשיכים להקליט פה ושם עד היום.

 

 

 

האמצע
לא היה לי מושג לקראת מה אני הולכת; ידעתי שאני הולכת לראות כמה טיפוסים מבוגרים יותר מאבא שלי משבחים את ג'ה וכו', אבל לא ידעתי שבסוף הערב אני בעצמי אתחיל להעריץ את כבודו. הקונגוס עלו ראשונים והוכיחו, פעם נוספת, שלרגאיי יש כוחות מאגיים. שיערם המלבין ופניהם בהחלט מסגירים את גילם, אבל גופם והאנרגיות שיש להם על הבמה עושים לי חשק לנסוע לג'מייקה ולחפש שם את מעיין הנעורים. החבר'ה האלה עושים אחלה מוזיקה: מענגת, שמיימית, מתדפקת על דלתי מרום.

 

 

הם מנצלים יפה מאוד את היכולות הווקאליות שלהם, לפעמים זה קצת הזכיר לי את הרכבי הסול של מוטאון, ונראה לי שככל שההופעה שלהם התקדמה ככה עלינו גבוה יותר לעננים. הקהל שמילא את הבארבי ממש התרגש עם כל שיר שלהם ולמרות ההרגל המפוקפק לעצור חלק מהשירים אחרי ארבע תיבות ולשלהב את הקהל -- לפעמים פעמיים באותו שיר -- הם נתנו שואו מרגש מאוד. חבל רק שנגני ההרכב המלווה היו קפואים בזמן ההופעה הזאת, אבל מזל שהם הפשירו כשהאביסיניאנס עלו לבמה.

האביסיניאנס החזירו אותנו לאדמה (את גופנו, לפחות) והקהל כולו התחיל לזוז ולהרגיש את ג'ה גם ברגליים (ולא רק בלב) ברגע שבו הם פצחו בשירה. גם החבר'ה האלה עושים אחלה מוזיקה והשילוב בין שני ההרכבים ובסדר שבו הם הופיעו, היה הרבה יותר מסך הצלילים שבקעו מגרונם. אתם תסלחו לי אם אני לא אתן פה ניים-דרופינג של כל השירים שהם ביצעו (וזה לא רק בגלל שאני לא מכירה אף אחד מהם), או סקירה מפורטת יותר של מה שהלך שם, אבל הייתי מאוד עסוקה בלרקוד עם עיניים עצומות וזאת אינדיקציה די טובה לאיכות ההופעה, נראה לי. 

 

 

הסוף

אם היו אתיאסטים אמש בבארבי, יש סיכוי גדול מאוד שבסוף ההופעה הם חזרו לחיקו החם של ג׳ה בשמחה גדולה. זאת היתה חוויה טרנסצדנטלית - לא פחות - לשמוע את Satta Massagana בבארבי זה משהו שממש לא כדאי לכם לפספס. וזה עוד לפני שסיפרתי לכם על ההדרן המופלא ששר סדריק מייטון בסוף בסוף, ועל אווירת הקדושה שריחפה מעל קיבוץ-גלויות אמש (ולפי דעתי עודנה מרחפת). ושוב לשורה התחתונה: אם אתם מתלבטים אם ללכת ולקנות כרטיסים להופעה הערב (רביעי) בברבי, תנו לי לחסוך לכם את ההתלבטות. אל תלכו. תרוצו!!!!

צילומים: גיל מטוס

 

הקונגוס והאביסינאנס, בארבי תל-אביב, 3-4 במאי - לכל הפרטים

Give thanks and Praise - הקונגוס והאביסיניאנס מגיעים לאולפני קול הקמפוס

תגובות

 • כל מילה בסלע!

  ערב בלתי נשכח...

  באבא, 04-05-2011 21:51

 • יפה מאוד עדית!

  חבל שלא הכרתי אותם

  ערן, 06-05-2011 19:07

 • הופעה לעניין וכתבה לעניין

  כל הכבוד!

  בינגו דרד, 07-05-2011 12:06