מגזין

פותחים את עונת הפסטיבלים

דונקלבונט, שיפתח את פסטיבל סאנביט, יושב על ספסל בפארק בוינה, ושר בעברית. ראיון

מאת נועה ברודצקי. 05-05-2011

תגיות: בלקני, פסטיבל, Dunkelbunt, מטבוחה פרוג'קט, צעני, ג'יפסי, sunbeat, Terrakota

 

פסטיבל SunBeat (ששמו כבר מרמז לטובות), הוא פסטיבל מוזיקה בינלאומי בשורת פסטיבלי ה-Global Beats, אחת התופעות החמות המתרחשות לאחרונה. מדובר באירועים המתמקדים במוזיקה הצוענית, שבטית, אפריקאית ואם לא הספיק לכם אז היא מעורבבת בגרוב, אלקטרו, כלייזמר ועוד. הוא יתקיים בשלושה חלקים – הראשון יהיה ב-7 למאי והשני והשלישי ב-2-3 ביולי, שבמהלכו זכינו לארח את ההרכבים רבים וטובים: Terrakota הרכב הפורטוגזי שיגיע כחלק מהשקת אלבומו הרביעי World Massala, מטבוחה פרוג'קט הישראלים שבאמת אין צורך להציג והמפיק האוסטרי Dunkelbunt.

אותו אוסטרי הוא הראשון שתפס את תשומת ליבי, כיון שאלבומו Rain Drops & Elephants הפך כבר לחלק נכבד וקבוע בפלייליסט של החיים שלי. Dunkelbunt הוא מפיק ועורך מוזיקלי המתעסק בעיקר באלקטרו ג'יפסי. במסגרת עבודתו כיסה את רוב הגלובוס מסידני עד לניירובי ובחזרה – והנה הוא סוף סוך מגיע לראשונה ארצה. ראיון:

למה אתה מצפה מההופעה?

"זו הפעם הראשונה שלי בישראל, אני מתרגש מהטיול כולו – לא רק מההופעה. אני מחכה לחוות את המדינה, את אזרחיה, את התרבות, את האוכל, את הריחות ברחובות, את הצליל של העיר. אני סקרן לגבי המקום, איך יגיב הקהל ואיך ירקוד למוסיקה שלי." Dunkelbunt הוציא לא פחות מ-7 אלבומי אולפן, מיקסס והקליט עם שורשיה של סצנת המוזיקה הבלקנית, שגדלה מרגע לרגע בזמנינו. לאחר שזה נאמר חובה להניח שבין אותן שורשים גם שיתף פעולה עם "החברה שלנו" Balkan Beat Box.

 


איך אתה מכיר את הבלקן ביט בוקס?

"התוודעתי אליהם בשנת 2004, כשהתחלתי לחפש  אומנים שעושים דברים דומים למה שאני עושה. הדבר היה די נדיר בתקופה ההיא. שמחתי שנתקלתי בבלקן ביט בוקס ושמחתי להכיר את אורי קפלן. אנחנו עדיין נפגשים מפעם לפעם כשאנחנו מנגנים באותם פסטיבלים, או לארוחת צהריים בניו-יורק או סתם מבצעים כמה סשנים אצלי בבית שבוינה. אורי קפלן חי בוינה כבר כמה שנים, אנחנו שכנים פחות או יותר, ועם בנות באותו גיל. אז לפעמים ניתן למצוא אותנו יחד בפארק עם הילדים שרים שירים בעברית וגרמנית יחד."


גכשDunkelbunt צילום: Julia Wesely
איך קרה שמפיק אוסטרי מחליט פתאום ליצור מוזיקה צענית בלקנית?

"הרקע המוזיקלי שלי במקור היה הפקת מוסיקת ג'אז אלקטרוני, ואני בעצמי פסנתרן. כשעברתי מעיר הולדתי המבורג לוינה ב2001 נתקלתי ב"בלקן" לראשונה. האוכלוסייה בוינה מכילה הרבה אנשים מארצות הבלקן, גם בגלל ההיסטוריה במשך מאות שנים וגם בגלל זרם של פליטים עקב מלחמת האזרחים היוגוסלבית בשנות התשעים. התרשמתי עמוקות מהמוזיקה הבלקנית – הצבעים של הצליל, המקצבים, טכניקות במשחק עם המכשירים, הטראנס שבה. היא השפיע עלי בצורה מאוד חזקה. הייתי פעם אפילו חולם בלילה על המלודיות, על הלחנים שלה. התחלתי לנגן בפסנתר ופשוט לא היה ספק שהלחנים שלי מושפעים מהבלקנית."

"אגב, השפעה דומה הייתה גם עם מוזיקת כלייזמרים היהודית והסווינג שהשפיעו עליי ובעצם מזכירים בצורה כלשהי את מוזיקת מזרח אירופה. מה שאני רוצה לעשות זה "פיוז'ן", הרי בסופו של דבר כל מוזיקה שקיימת בעולם היא פיוז'ן. אנחנו תמיד בעלי אותם סיפורים שמסתובבים ברחבי העולם, פשוט עם שינויי צורות דרך זמנים ומקומות, מנגינות ומכשור אבל כולם יכולים להבין ולהרגיש הקסם שלה."

 

יש לך איזה סיפור מיוחד בזמן השוטטות הגלובלית שלך בעולם?

"אני אסיר תודה על כך יש לי הזדמנות לנסוע ברחבי העולם לחוות ולראות כ"כ הרבה תרבויות, דתות ופילוסופיות חיים.סיפור מיוחד? פעם הייתי צריך לחצות את הגבול ואיבדתי את הפספורט שלי. הייתי בטוח שאני נתקע שם, ואז עלה בדעתי רעיון מבריק אבל מוטל בספק. פשוט השתמשתי בעטיפה של אחד מהדיסקים שלי כתעודה מזהה, הרי יש תמונה שלי שם ולמרבה ההפתעה אישרו לי לחצות את הגבול. המוסיקה היא שפת הנשמה שלנו, ולפעמים זה יכול אפילו לעזור לנו להתמודד זה ברמה של האמת ואת האנושות."


אז איך אתה מתכונן לקראת ההופעה בפסטיבל?

"מברשת שיניים, דרכון וכמה מנגינות שזורמות לי בעורקים. זה כל מה שאני צריך. כל השאר הוא אלתור שיגיע מהאווירה של ישראל." Dunkelbunt צפוי לארח אורחים מקומיים מפתיעים כמובטח לנו, ובין לבין ההופעות נוכל להנות מתקלוטים, דוכנים ואווירה מרעננת בחורשתא. 

 

Dunkelbunt יעצור גם לסט קייצי וראיון נוסף בתוכנית SunShay - לכל הפרטים

פסטיבל SunBeat, חורשתא, 7 במאי, 2-3 ביולי - לכל הפרטים

תגובות