מגזין

מוזיקה, אומנות, אינדי או מיינסטרים?

עם חזרתו מפסטיבל יערות מנשה, נדב לשם משוחח עם יעל קראוס ואיסר טננבאום על הפסטיבל, מוזיקה, אינדי-מיינסטרים ומה שבניהם

מאת נדב לשם. 02-05-2011

תגיות: יעל קראוס, פסטיבל יערות מנשה, איסר טננבאום

 

צילום: אירה חייטצילום: אירה חייט

יום שישי, חצות ומחצה. מסתיים הקטע האחרון של הרכב הרוק האלקטרוני המבטיח מאוד בעיני, Tiny Fingers. הגיטריסט המוביל מוכיר תודה לקהל ומזכיר באותה נשימה כמה טוב היה השנה "לעומת מה שהיה כאן בפעמים הקודמות". באופן אישי, אומנם לא הייתי בשנים קודמות, אך עם זאת אני מסוגל להעיד לדבריו של המוסיקאי הצעיר. 

ההתכנסות התרבותית שנערכה בסוף השבוע האחרון ביער הקיבוצים ביערות מנשה, ביטאה בעיני יותר מכל את מצב הרוק והאינדי הישראלי בארץ. מקבץ של אנשים, אופטימים, נחמדים, מוכשרים , שמכירים האחד את השני, שומעים אחד את השני ומפרגנים לכולם. אל נא תפרשו את דברי שלא כהלכה, יש המון על מה לפרגן, יתרה מכך, יש על מה לשמוח ויש למה לצפות. יש מקום בארצנו הקטנטונת והלא תמיד פתוחה אומנותית, לפסטיבלים מהסוג הזה. 

מיד עם הכניסה למתחם הקמפינג הסמוך לכניסה לפטסיבל ניתן היה להבין שמדובר כאן במשהו אחר. אירוע עם מחשבה, משהו שנבנה לאורך השנים ומשתפר מפעם לפעם. אומנם בישראל יש הרבה פסטיבלים וחלקם אף מוצלחים, אך אותם פסטיבלים הם כעין וכאפס לעומת הפסטיבלים בגולה, יש לנו הרבה מה ללמוד מאחינו הגויים ומארגני יערות משנה 2011 ללא ספק השכילו ללמוד. אני יכול להניח שהם למדו מטעויות העבר, שאבו השראה מאירועים בסדר גודל דומה ובעיקר הלכו אחרי רחשי ליבם להפוך את האירוע למוצלח, עצמאי ושמח. 

קשה להגדיר איזו הופעה הייתה הטובה ביותר, כי כולן היו טובות מבחינה מוסיקלית ולרובן המכריע היו בעיות סאונד נוראיות. לכן עדיף לנסות ולהעביר את מהות הפסטיבל, את האווירה העצמאית ששררה בסוף השבוע האחרון ביערות מנשה הפורחים. להלן התרשמותי מהאירוע: יצירה עצמאית, חפה מחסויות מסחריות, ללא תמיכה ארגונית קפיטליסית. אומנות מכל הסוגים, בעיקר מוסיקה, באנגלית ובעברית, רועשת ושקטה, קולות גבוהים ונמוכים, 2000 אנשים מחויכים, מכל הגילאים, המינים, וההרכבים, שבאים לתמוך ולתת יד למה שהם מגדירים כשלהם, או כחלק ממנו. מעל כל זה מתנוסס משפט מיתולגי של גלעד כהנא שחזר על עצמו פעמים רבות: "אני חייב להשיג כרטיס למופע של בוב דילן באיצטדיון רמת גן".  

יעל קראוס. צילום: היילי פיליפסיעל קראוס. צילום: היילי פיליפס

"בעיני אינדי זה לא מושג מוסיקלי, אלא מושג מסחרי"

שוחחתי עם הזמרת יעל קראוס ועם מתופף להקת רוקפור, איסר טננבאום שהופיעו גם הם, כל אחד ואחת בהרכבו שלו כמובן. ביקשתי מקראוס לחוות דעה על מצב האינדי בישראל, והאם יש דבר כזה בכלל: "בעיני אינדי זה לא מושג מוסיקלי, אלא מושג מסחרי. מדובר על עצמאות כלכלית שמובילה לרוב לעצמאות אומנותית. רוב האמנים שחברות גדולות לא רוצות להשקיע בהם הם אמנים עם אמירה אחרת. אני מתחברת למושג אינדי מהמקום הכלכלי, ככה שאפילו לא ניגשתי לחברות הגדולות, לי אף אחד לא התערב באלבום".  

בארה"ב ואירופה האינדי התפתח מאוד ואף אומץ על ידי הממסד. את רואה את אותו תהליך קורה גם בארץ? "בארץ התהליך הזה לא יתרחש. מתוך בערך 7 מיליון אנשים רק כמה מאות אלפים שומעים רוק בכלל ואינדי בפרט. קהל היעד קטן מידי. בחו"ל אתה לא חייב להיות הכי טוב כדי להתפרנס בכבוד, יש קהל ואפשר לעבוד בלי להתחשב בכסף, זה אומנם יקר אבל לא בלתי אפשרי. בגלל שהקהל בארץ מוגבל כמותית, אתה חייב להתפשר לפעמים." 

"כל האינדי זז ימינה לכיוון המיינסטרים"

איסר טננבאום, דווקא מבין את המושג בצורה אחרת. "אינדי הוא כל מה שהוא לא מיינסטרים. שלא יהיו טעויות, לכתוב להיט מיינסטרים זה קשה, לפעמים יותר קל לכתוב אינדי." רוקפור זה אינדי? " רוקפור זה אינדי שמתקרב למיינסטרים. יש דברים הרבה יותר קיצוניים מאיתנו אבל עדיין רוקפור לדעתי מקדימה את זמנה באופי של התעשייה, אנחנו מרגישים שאנחנו איכשהו תמיד צעד לפני. רוקפור עושים אינדי בצורה שכלתנית. לגבי שלב השאלה הזהה על המקום אליו האינדי הישראלי הולך, מפטיר איסר ממרום שנותיו במקצוע "כל האינדי זז ימינה לכיוון המיינסטרים. ככל שאתה יותר זמן בשטח אתה תיגע בעוד תחומים. יש מספיק קהל בארץ עד לגבול מסוים, היריעה לא מספיק רחבה להרבה ז'אנרים. אנחנו בשוליים אבל כל הזמן עובדים נכון וממשיכים ליצור. אם פועלים נכון יש כל הזמן עבודה." 

פסטיבל יערות מנשה היה מעולה. כל מי שהיה יגיע גם שנה הבאה ואולי גם יביא איתו חבר או שניים. עם זאת, קוצר היריעה של האינדי יגרום לעשרות אלפי אנשים לצטט את כהנא: "אני חייב להשיג כרטיס למופע של בוב דילן באיצטדיון רמת גן, אפילו שב-20 שנה האחרונות המופע שלו די מחורבן".  

 

תרבות, טבע וקהילה ביער - רגע לפני שנדב לשם יוצא לפסטיבל יערות מנשה

תגובות

  • היה אחלה פסטיבל

    כן ירבו אירועים כאלו בארצנו

    יערות, 04-05-2011 17:38