מגזין

תרבות, טבע וקהילה ביער

רגע לפני שהוא אורז את התיק ויוצא לפסטיבל יערות מנשה, נדב לשם בוחן האם מדובר בעוד פסטיבל-חג מאוס ומסחרי, או שמא אירוע חברתי-קהילתי של תושבי האזור

מאת נדב לשם. 28-04-2011

תגיות: פסטיבל יערות מנשה

 

זאת השנה השלישית ברציפות בה יערך פסטיבל יערות מנשה, פסטיבל מוסיקה אמנות ותרבות. אך בניגוד לשנים קודמות, החליטו המארגנים לפטור את הקהל מעול הזיעה ומס הטמפרטורות הגבוהות שמציעים "חוצמזה" ו"אינדינגב" - אחיו של פסטיבל יערות מנשה, ולערוך את האירוע באביב תחת חסותו המוריקה של יער הקיבוצים במועצה האיזורית מגידו. 

פסטיבל יערות מנשה, שהחל בתור פסטיבל אינדי מוסיף לגדול משנה לשנה, אך איננו שואף להגיע לגדלות ומסחריות אלא להשאר הפנינה של האזור. הייחוד של הפטסיבל, מלבד היותו אירוע המרכז שלל מופעי צמרת, להקות ואמני אינדי, שחקני תיאטרון פרינג', רקדני בלט, נגני מוסיקה קלאסית ושאר ירקות, הוא בדגש על חיזוק הקשר בין התרבות למקום. 

רבים מן היוצרים גדלו, התחנכו ויצרו באותה סביבה תרבותית-לוקאלית, כלומר איזור מגידו והיישובים שסביבו. ניתן לראות  את החזון המקומי באמצעות ההכנות לפסטיבל. לרוב, הדרך הקלה והריווחית לאירגון פסטיבל היא לשכור מפיק על, שמטפל בכל מה שצריך לטפל בו ולהגיע בסוף לקצור את פירות התהילה. בפטסיבל יערות מנשה, כל צוות ההפקה, הקמה, תכנון, בנייה, בעלי הדוכנים והרוכלים הם בני האזור.

נתי וירבה, מפיק הפסטיבל  ותושב משמר העמק. רואה את היומיים הללו כהזדמנות ליצור משהו אחר, אבל בעיקר את מה שהוא אוהב לעשות. "יערות מנשה הוא אירוע חברתי קהילתי של תושבי האיזור - העשייה, הניהול וההפקה. מדובר במהלך של קידום התרבות, הן מבחוץ והן ומבפנים. דבר נוסף שאנו רוצים לעשות הוא להדגיש את האיזון בין הטבע לאדם. הקיום שלנו כבני אדם באיזון עם הקיום של הטבע."    

 

 

על אף ראיית העולם המבורכת, אני שואל את עצמי האם במדינה קטנה כמו ישראל יש מקום בכלל לסימון טריטוריאלי ושיוך תרבותי למקום גאוגרפי מסוים? הרי כולנו מצויים באותה ביצה פוסט ציונית. יואל וירבה, אחיו של נתי ומנהל תחום אומניות הבמה בפטסיבל, מסביר לי שחזונו של האירוע אינו מתיישב עם התהיות שלי. "מקומי או גלובלי, אנחנו לא רואים הגבולות כאן. אנחנו רוצים ליצור משהו של הקהילה ולהזמין את כולם לחגוג את זה איתנו. הקשר למקום - זה גם האנשים וגם הטבע, לא סתם בחרנו את היער. אנחנו נותנים לאנשים אלטרנטיבה לצאת מהבטון." נתי, מחדד את הנקודה: "אם הפסטיבל היה נערך 30 קילומטר דרומה היינו מרוויחים יותר, אבל חשוב לי לעשות זאת בביתי. אני חי פה ועושה את זה פה."

מלבד הבמה המרכזית שתארח אומנים ולהקות רבות, תעמוד בפסטיבל גם במת ארמגדון, המהללת את כוחו המופלא של הג'אם. במהלך שני ימי הפסטיבל ג'אמים עם מקצבים שונים ינוגנו על ידי אמנים שונים, רובם כאמור תושבי האזור. גם הרעיון הזה נולד מתוך מסורת אזורית של חגיגות ג'אם ליליות בכל יום חמישי בקיבוץ עין השופט. פסטיבל יערות מנשה שימשך יומיים ינסה למצב עצמו כאלטרנטיבה תרבותית לכל השאר ויכלול הופעות של אמנים מוכרים, טובים וידועים לצד אמני טובים ומוכרים פחות.

 

 

פסטיבל יערות מנשה שלישי - כל הפרטים

אספסוניק מציג: כרומוזום נוסף - ספיישל יערות מנשה

 

תגובות