מגזין

Video-Fighters!

לכבוד צאת האלבום החדש של הפו-פייטרס, בן אליעד סוקר את רפרטואר הקליפים המשובח והמצחיק של הלקה. הצפייה על אחריותכם

מאת בן אליעד. 10-04-2011

תגיות: Foo Fighters, 2011, Wasting Light, michel gondry

 

אם יש דבר אחד שמבדיל את להקת הפו פייטרס מהרבה להקות אחרות וטובות, זוהי המורשת המפוארת של וידאו קליפים מצוינים שהלהקה יצרה במשך השנים- רווים בהומור עצמי, מכילים מחוות לסמלים בתרבות הפופ האמריקאית, ובנויים על קונספט שמחיה את השיר ונותן לו את הערך המוסף הנדרש. כמה מהקליפים אף נהפכו לקאלט ונחשבים ליצירות מופת בתחום, שצברו קהל מעריצים והפכו את מה שהתחיל לפני 17 שנה כפרויקט צד אישי של דייב גרוהל (שאיכשהו מצליח להישאר מגניב גם כשהוא לובש בגדי נשים בקליפים), לאחת הלהקות האהובות והמוערכות בעולם.

אז לכבוד יציאתו של Wasting Light, אלבומם החדש והשביעי במספר שיצא השבוע (התרשמות מהאזנה ראשונית- אין דבר כזה "יותר מדי גיטרות"), הנה סקירה של כמה מהקליפים המשובחים ביותר בקאנון של הפו פייטרס:

 

Big me, מתוך Foo Fighter, במאי: ג'סי פרז (1995)

בסך הכל הקליפ השני של הלהקה לשיר מלודי, פופ-סיקסטיז. Big me בוים בהשראת הפרסומות לסוכריות מנטוס, אותן פרסומות שמאלציות ששודרו בטלוויזיה בשנות ה-90, בהן כל קונפליקט בחיים נפתר עם מנטוס, מתקר בגלגל ועד הסכסוך הישראלי-פלסטיני.  למרבה האירוניה הקליפ הזה עלה ללהקה בבריאות: במשך כמה שנים טובות גרוהל וחבריו נמנעו מלבצע את Big me בהופעות, זאת בשל ההרגל המגונה של הקהל "לסקול" אותם בסוכריות מנטוס בזמן השיר.

 

Everlong, מתוך The Colour And The Shape, במאי: מישל גונדרי (1997)


Foo fighters - Everlong by radatdailymotion

הרבה לפני שכתב וביים את "מדעי החלום" המופתי, מישל גונדרי התעסק בגבול הדק שבין תפיסת הדמיון והמציאות ב-Everlong, הסוריאליסטי והמרהיב, בו מדלגים חברי הלהקה מחלום אחד למשנהו. הקליפ הוא גם הומאז' ל-Evil Dead, אחד מסרטי האימה הגדולים של שנות ה-80 שבוים ע"י סאם ריימי.

 

Learn To Fly, מתוך There Is Nothing Left To Lose, במאי: ג'סי פרז (1999)

עוד מחווה לסרט קלאסי משנות ה-80, והפעם לפרודית סרטי האסונות Airplane. חברי הלהקה גילמו כ-15 דמויות שונות לצילומי הקליפ זוכה הגראמי, שבו משתתפים גם השחקן ג'ק בלאק ושותפו בלהקת Tenacious D  קייל גאס (גרוהל יחזיר להם טובה שנתיים מאוחר יותר בקליפ ל- Tribute, שבו הוא גילם את השטן בתפקיד חייו). לאחר אסון מגדלי התאומים ב-2001, קונצרן התקשורת האמריקאי (Clear Channels Communication) הכניס את Learn To Fly לרשימה ארוכה של יותר מ-150 שירים שאינם היו "הולמים" לשידור באותה תקופה, בשל תוכנו של הקליפ.

 

The One, מתוך Orange County OST, במאי: ג'סי פרז (2002)

צפייה ממושכת בקליפים של פו פייטרס רק ממחישה כמה פוטנציאל קומי טמון בגרוהל, שמגלם הפעם תלמיד לא יוצלח למשחק בקליפ שצולם בהשראת סדרת הטלוויזיה Fame. הלהקה נאלצה לערוך שורה בשיר כדי שיוכלו להעלות את The One לשידור, כך שבקליפ אתם תשמעו את השורה ,you're the only one who can make me feel like this בעוד בגרסה המקורית נכתב you're the only one who can make me feel like shit.

 

Times like these, מתוך One By One, במאי: מארק קלספלד (2002)

שלושה קליפים צולמו ל-Times Like These: בקליפ הראשון (שהוקרן בעיקר בבריטניה) הלהקה צולמה מול מסך ירוק שהציג ברקע אלמנטים ואפקטים של קליידוסקופ שהשרו אווירה פסיכודאלית למדי. בקליפ השני, בוצע השיר בגרסה אקוסטית ואינטימית של גרוהל באולפן (שאמר לא פעם שזהו אחד השירים הטובים ביותר שכתב). בגרסה השלישית והמוצלחת מכולן, צולמה הלהקה מעל גשר ישן ב-וויקטורוויל שבקליפורניה, מנגנת בזמן שעשרות אנשים זורמים למקום ומשליכים חפצים מכל הבא ליד על הלהקה, ללא סיבה ברורה לעין. יש כאלה הגורסים שזוהי אלגוריה על תרבות שמקדשת את ערך החומרנות. מה שכן, זוהי חתיכת התמדה לשמה להמשיך לנגן בזמן שמשליכים עליכם טלוויזיות.

 

The Pretender, מתוך Echoes, Patience, Silence & Grace, במאי: סם בראון (2007)

וידאו-קליפ שצריך ללמד בקורס יסודות צילום ,ועוד דוגמא מצוינת כיצד התוצר הוויזואלי יכול לשדרג את השיר באלפי מונים. הבמאי סם בראון עשה שימוש נרחב בטכניקות וזוויות צילום בסט שנבנה בתוך האנגר מטוסים ענק, ויצר קליפ דינאמי לשיר הכי פוליטי ומחאתי של הלהקה.

 

White limo, מתוך Wasting Light, במאי: דייב גרוהל (2011)

הטיזר הראשון של הפו פייטרס מתוך אלבומם החדש. את המושכות לקח הפעם דייב גרוהל, שהלך על כיוון שונה לגמרי ממה שלהקה עשתה בעבר, כאשר כל הקליפ צולם במצלמת VHS  ביתית ישנה, ללא שום עריכה דיגיטלית. התוצר הסופי הוא קליפ לו-פי משופע בקלישאות מקליפים של להקות גלאם-מטאל משנות ה-80, כולל הופעת אורח של למי קילמיסטר, בסיסט וסולן להקת ההבי-מטאל מוטורהד.

 

בונוס-This Video Sucks

בתחילת השנה יצאו הפו פייטרס במיזם מאוד מעניין שנקרא This Video Sucks, שבו ניתנת הפעם הזדמנות למעריצים וליוצרים צעירים לביים את הוידאו-קליפים הבאים של הלהקה. הנה אחד הסרטונים שקידמו את התחרות.

 

תגובות

  • מה עם My Hero שגרוהל ביים?

    http://www.youtube.com/watch?v=eq_0jAjR25U

    ניצן, 10-04-2011 19:18