מגזין

כבר לא צריך עזרה

נעם רותם בהופעת טרום השקה לאלבומו החדש "ברזל ואבנים", עם הרכב חדש, מינימום בולשיט ומקסימום רגש

מאת בן אליעד. 02-04-2011

תגיות: נעם רותם, אדם שפלן, ברזל ואבנים

 

צילום: ענבל צחצילום: ענבל צח

ההופעה של נעם רותם ביום חמישי באוזןבר, הזכירה לי סוג של בליינד דייט מוצלח למדי. ההתחלה אמנם הייתה קצת מביכה- רותם נראה מעט מופנם מצד אחד, והקהל היה שקט למדי מצד שני, מנסה לאכול את השירים החדשים מתוך אלבומו החדש "ברזל ואבנים". אבל אחרי שלושה שירים, רותם תופס יוזמה ושובר את הקרח- "אתם שקטים יחסית להרבה מאוד אנשים", הוא עוקץ ומשם הדברים רק התחממו. לאט לאט התרוקן לו בקבוק הג'ק דניאלס שהוצב ליד הבמה, השירים היותר מוכרים והיותר אנרגטיים הגיעו, הקהל נהיה פחות פאסיבי וברגע שבוצע "איתו לנצח" כבר הוסרו המעצורים משני הצדדים. זרמנו.

כצפוי, מרבית כובד המשקל של הפלייליסט נטה לאלבום החדש, שיצא לחנויות ביום ההופעה, כך שזכינו גם להתרשם מהשירים החדשים: "עמוק הלילה", שמזכיר את הסאונד של ה-Cure בתחילת דרכה והסינגל המצוין "קראת לי קין", פתחו חזק את הערב. "נטלי" הוא שיר שהדהד אצלי בראש שעות אחרי ההופעה, על בחורה שאיבדה את עצמה ואת תמימותה בצבא, ו"עיר שלא נרדמת" הקצבי נשמע כמו משהו שברוס ספרינגסטין היה כותב אם היה גר בנחלת בנימין. 

 

צילום: ענבל צחצילום: ענבל צח

רותם גם ביצע את המיטב משני אלבומיו הקודמים, וכמובן שאף הופעה שלו לא שלמה בלי כמה שירים של קרח תשע, כמו "אסף אמדורסקי" שהעיר קצת את הקהל. אגב, יסלח לי א.א, אבל "מלאך שחור" - הגרסה של אמדורסקי לשיר "Sword of Damocles" של לו ריד, פשוט מחווירה לעומת הפירוש שמציע רותם עבור השיר, שלא לדבר על הביצוע המצמרר שלו ושל להקתו ובמיוחד ואדם שפלן המצוין כהרגלו על הגיטרה.

רגע אחד מיוחד שאזכור מהערב היה ב"קול פנימי" האינטימי, שבוצע עם שפלן בלבד על הבמה. אני מסיט את מבטי לאחור ומגלה תמונה מאוד מעניינת של קהל שמורכב מצעירים, מבוגרים, חילונים ודתיים, אנשים שהתרגשו והזדהו עם האלבום הקודם של רותם, "עזרה בדרך". אחד האלבומים האמיצים והמרגשים שיצאו פה בשנים האחרונות. אאני רואה אנשים מרכינים את הראש, חלקם מתחבקים עם בן או בת זוגם, חלקם אף מזילים דמעה, ובסופו של "קול פנימי", רותם עובר במעבר חד לשיר שסוגר את אותו אלבום, "שיר מהקומה התשיעית" במה שנראה בעיניי כמעיין הרמוניה מושלמת, משפל ועצב לשיר של גאות ואופטימיות.

 

צילום: ענבל צחצילום: ענבל צח


רותם והלהקה ניסו גם לרענן קצת שירים יותר ישנים, כמו "ארץ אחרת" בביצוע יותר קצבי וגרובי, אבל העיבוד פשוט לא פגע והתוצאה הייתה סתמית למדי. עם זאת הם פיצו על כך מאוחר יותר בביצועים מדהימים ל"גיבור גיטרה" ו"חום אנושי" שחתמו את ההופעה בפינאלה מושלם.

אולי זה בגלל שזה היה יום ההשקה של אלבומו החדש, אולי בגלל שזאת ההופעה הראשונה שלו באוזן בר המחודש (שאפו גדול לבעלי הבית שהפכו את המקום להרבה יותר מרווח ונעים להופעות). אולי זה בגלל שבתו המקסימה התרוצצה במועדון ובאה לראות את אבא בעבודה, או אולי בכלל בגלל הבשורה המשמחת שלהקת Suede האהובה עליו מגיעה להופיע בארץ. בעצם, זה לא כל כך משנה לי- נעם רותם נתן ביום חמישי הופעה יוצאת מן הכלל- אנרגטית, ממוקדת, עם מינימום בולשיט ומקסימום רגש.

 


נעם רותם בהופעה בדרך לאלבום חדש, אוזן בר, 31.3.11
חברי ההרכב: אביחי טוכמן (המפיק המוזיקלי של ההופעה והאלבום החדש) - בס, ניר וטשטיין - תופים ואדם שפלן - גיטרה.

 

 

תגובות