מגזין

אנדרלמוסיה מובנית

בתום חרושת שמועות ארוכת שנים, שכללה בין היתר ביטולים מרגיזים, סוף סוף להקת Meshuggah מגיעה לארץ הקודש להופעה אחת. אשי אטלס שוחח עם מתופף הלהקה, תומס האקה, שהבטיח Structured Chaos

מאת אשי אטלס. 22-03-2011

תגיות: ראיון, מטאל, Meshuggah

 

צילום: יחצילום: יח"צ

אני חייב קודם כל להודות ולהתוודות, גם בתור מישהו שגדל על מטאל ונשם אותו במשך כמות לא מבוטלת של שנים, Meshuggah היא להקה שעד היום מאוד קשה לי לשמוע אלבום שלם שלה ברציפות. וכמוני, גם חובביה הגדולים ביותר של הלהקה, מודים שהסגנון המיוחד שלה יכול להיות לעיתים קצת קשה לעיכול. עם זאת, קשה מאוד שלא להתפעל מהרקורד ארוך השנים שלהם בסצינה וקהל מעריצים כל כך גדול ואוהד. רקורד שכולל מעל עשרים שנות פעילות, שישה אלבומי אולפן ועשרות הופעות בפני מעריצים משולהבים בכל רחבי העולם, שאליהן גם מצטרפים עכשיו גם הישראלים.

לרגל המאורע לקחתי את מתופף הלהקה, תומס האקה לראיון אינטימי על מוסיקה, פוליטיקה וכל מה שביניהם.

משוגע, ששמה לקוח מהמילה היידית ("כי זאת המילה שתיארה אותנו בצורה הטובה ביותר"), הוקמה אי שם בשנת 1987 בשוודיה, מדינה שכיום ידועה יותר בייצוא הדת'-מטאל המלודי שלה, שקיבל עם הזמן תת ז'אנר משלו – דת' מטאל שוודי. למרות זאת, חברי הלהקה שהוקמה עוד לפני התקופה הגדולה של הז'אנר, לא נמנים עם החלוצים שלו. במקום זאת, ניתן למנות אותם כחלוצים של סצינת מטאל אחרת, הרבה פחות פופולרית ומוכרת – המטאל המתמטי:

"אנחנו גדלנו לפני ההתפרצות של הדת' השוודי"

אומר האקה. "למען האמת, הסגנון שלו הקשבנו הכי הרבה כשהקמנו את הלהקה היה הטראש מטאל של אזור מפרץ קליפורניה, כך שלמעשה, מוסיקה שוודית לא השפיעה כלל על הסגנון שלנו. אולי בגלל זה אנחנו לא כל כך מתאימים לסטריאוטיפ השוודי. כשהתחלנו את דרכינו כלהקה, ניסינו למצוא את הסאונד שיאפיין בצורה הכי טובה את המוסיקה שמעניינת אותנו וזה מה שיצא. מעולם לא באמת חשבנו על זה. יש כאלה שקוראים לסגנון שלנו מטאל מתמטי. אני לעולם לא הייתה קורא לזה כך, למען האמת אני חושב שזה תאור מיותר, אבל אם זה הדבר שלו אנשים זקוקים כדי לתאר אותנו, שיהיה. אני אישית מעדיף את המושג 'מטאל נסיוני'".

 

 

אחד הדברים המרשימים ביותר ברקורד בן ה 24 שנים של הלהקה, היא העובדה שבעולם לא החלטי, שבו להקות קמות, מתפרקות ומשנות הרכבי נגנים כמו גרביים ישנות, הם הצליחו להישאר פחות או יותר עם אותם חברי הלהקה. למרות כל זאת, האקה, שהחליף בלהקה את המתופף המקורי בשנת 1990, לא מבין על מה המהומה: "האמת שאני לא יודע איך זה קרה. אנחנו חברים עוד מתקופת הילדות. כשמכירים כל כך הרבה שנים, הרגשת החברות הופכת להרגשה משפחתית. כמו בכל משפחה יש לפעמים ויכוחים, אבל שום דבר שיכול לאיים על הלכידות של הלהקה."

"האלבום obZen מהווה חזרה לשורשים הטראשיים שלנו"

בניגוד לליינאפ הקבוע של הלהקה, הסגנון האקספרימנטלי שסיגלה הלהקה לעצמה, גרם לשינויים תכופים בסאונד. כמעט בכל אלבום ישנו שינוי לעומת זה שלפניו, כאשר אלבומה האחרון של הלהקה obZen שיצא בשנת 2008, ציין את חזרתה של הלהקה למקורות המוזיקליים שלה: "בהחלט אפשר להגיד שהסגנון המוסיקלי שלנו התפתח עם השנים... למען האמת אם לא היינו מרגישים את זה, כנראה שלא היינו קיימים היום. השינוי שלנו מגיע מהעובדה שאנחנו לומדים להכיר את עצמינו כלהקה יותר ויותר עם השנים, ודרך כך משתנים ומתפתחים. בנוגע obZen, היה ברור לנו שלקיחת צעד אחורה מהאלבום (Catch 33 (2005, משימוש במבנה 'נורמלי' של שירים, וקבלת שירים נורמטייבים, בניגוד לחתיכה אחת ומאסיבית של מוסיקה - יגרור תגובות. למעשה, ישנן הרבה דרכים שבהן האלבום obZen מהווה חזרה לשורשים הטראשיים שלנו. עם זאת, באותה נשימה אפשר גם להגיד שבאלבום הגענו גם להרבה דברים שהיו חדשים בשבילינו, כך שלדעתי הוא לא לגמרי חזרה אחורה, אלא יותר שילוב של שני העולמות – התקדמות ולמידה, תוך סיגול של האלמנטים שאיתם התחלנו. בגדול אנחנו מנסים לעשות את מה שאנחנו מרגישים, כך שגם יכול להיות ש obZen הוא התגובה המוסיקלית שלנו לכך שסיימנו את הרעיון ארוך הטווח שהיה לנו עם Catch 33."

 

צילום: יחצילום: יח"צ

 

"אנחנו מאוד מתרגשים מההזדמנות להגיע ולהופיע בישראל בפעם הראשונה"

Meshuggah, שהוציאה לאחרונה DVD ראשון, וגם נבחרה ע"י מגזין "רולינג סטון" לאחת מעשר הלהקות המשפיעות ביותר של סצינת הרוק, היא למעשה הסנונית הראשונה, של מה שעשוי להיות קיץ עמוס בהופעות. האקה, שמעולם לא ביקר בארץ, כבר לא יכול לחכות לרגע שהוא יעלה על הבמה: "אנחנו מאוד מתרגשים מההזדמנות להגיע ולהופיע בישראל בפעם הראשונה. תמיד אהבנו להגיע לכל פינה שבה ישנם אנשים שאוהבים את המוסיקה שלנו, בכל מקום בעולם. בנוסף לכל, כבר לפני הרבה שנים קיבלנו פידבק חיובי על ישראל מ-Darkane. לצערי לי אישית מעולם לא יצא לשמוע שום דבר שהופק בישראל, אבל אני בטוח שנחזור לשוודיה עם היכרות הרבה יותר מעמיקה עם המוסיקה שלכם".

לסיום, כשהעליתי את החיבור שבין המוסיקה לפוליטיקה, ואת הביטולים האחרונים שהיו בישראל על רקע אידיאולוגי, האקה השתדל שלא להעביר ביקורת על אף אחד: "אני חושב שכל אחד צריך לעשות את מה שהוא מרגיש לנכון, כך שאני ממש לא רוצה להגיב על העקרונות של אנשים אחרים. אנחנו מסתובבים בעולם ומופיעים בפני קהל ולא בפני ממשלות, וישראל אינה שונה. אני יכול להגיד בוודאות, שאף אחד לא איים או ניסה ללחוץ עלינו שלא להגיע לישראל, למרות שחלק כן הרימו גבה ושאלו על סידורי האבטחה שלנו."

ולמה יש למי שמעולם לא היו בהופעה של משוגע לצפות? על זה האקה ענה בשתי מילים בודדות. מילים שמתארות בצורה הטובה ביותר את סגנונה הייחודי של הלהקה: "Structured Chaos!". יש למה לצפות!

לקהת Meshuggah, יום חמישי 24.3.11, בשעה 21:00, במועדון הבארבי בת"א

תגובות