מגזין

דודו טסה והרייטינג

דודו טסה השיק השבוע את אלבומו החדש עם הכוויתים בשתי הופעות בתל אביב. יוסי חלילי, כתבנו לענייני דודו טסה, מדווח מהזאפה וגם תופס אותו לשיחה קצרה

מאת יוסי חלילי. 10-03-2011

תגיות: דודו טסה, דודו טסה והכוויתים, הופעת השקה, ראיון

 

צילום: שי פוגלמןצילום: שי פוגלמן

במרץ 2009 הלכתי לראות את דודו טסה בזאפה בתל אביב, במופע ההשקה לאלבומו החדש דאז, "בסוף מתרגלים להכל". היתה הופעה מצוינת. באמת. רק שכשהגעתי לזאפה באותו הערב לא התקשיתי למצוא מקום לשבת. עדיין מוקדם חשבתי, ובטח יתמלא כאן בקרוב, אבל כמה כסאות פנויים היו בנמצא גם כמה דקות לפני תחילת ההופעה. לחברים להם הצעתי אז להתלוות אלי היו סיבות מגוונות לא לבוא איתי להופעה של האמן החצי מוכר, שכמה להיטים שלו הושמעו פה ושם בתחנות הרדיו, למרות שהיה זה כבר האלבום השישי שלו שלכבודו התכנסנו.

מרץ 2011, בדיוק שנתיים אחרי, והייתם צריכים לשמוע את הסיבות והבקשות שלהם להיות אלה שיזכו להתלוות אלי הפעם, למופע ההשקה של האלבום החדש של דודו טסה והכוויתים. רק שהפעם להשיג עוד כרטיס לאחת משתי ההופעות האלה שהתקיימו השבוע היה פשוט בלתי אפשרי. אחרי כתבות מפרגנות בפריים-טיים של ערוצי הטלוויזיה ועם אחד האלבומים הישראליים הנמכרים בחודש האחרון, דודו טסה הוא הדבר הכי נכון לעכשיו.

חצי שעה לתחילת ההופעה והזאפה כבר מלא מפה לפה במבוגרים, צעירים ומה שביניהם. גם פלרטוט קצר עם המארחת לא מסדר לי מקום ישיבה ואני תופס מקום בהישענות על אחד העמודים, משתדל לא להסתיר. מאוחר יותר זה התברר כמשהו טוב, כשהמקצבים הערביים של האחים אל כוויתי התערבבו עם הלופים הממוחשבים ועם הרוק'נרול של טסה וגרמו לי לזוז וכמעט לרקוד, בעוד שהיושבים בשולחנות לפני הסתפקו בהזזה מוגבלת של הראש בשאיפה להזיז גם את הידיים.

 

צילום: נוריאל טריגובוףצילום: נוריאל טריגובוף

כשטסה עולה לבמה אני מבין מיד שמשהו טוב עובר עליו. הבגרות והביטחון שהוא משדר עוברים כבר מהצליל הראשון ונדמה שההצלחה מסביב עושה לו רק טוב. הוא מרגיש טבעי שם על הבמה, שר ומנגן ומתבדח קצת עם הקהל, ואפילו הופך לשניה לאוהד נלהב כשמישהו זורק לו צעיף כתום של בני יהודה. עם רצף שירים מוכרים מכל התקופות ושילוב של שירים נבחרים מהאלבום החדש עם הכוויתים, שהינו מחווה עדכנית סוחפת למורשת המוסיקלית העשירה של בית אימו, מצליח טסה לשרטט את הקו המתגבש של התחנות המוסיקליות בהן עבר עד היום ומשאיר את הקהל עם ציפייה וסקרנות לעתיד לבוא.

וכמו טסה, גם ההפקה שמסביב עושה רושם טוב. טוב מאוד אפילו. זה מתחיל עם עבודת תאורה מופלאה, מרגע הפתיחה בו עוטים הנגנים משקפי לדים ורודים שמרמזים על עטיפת האלבום החדש, דרך המיסוכים המתחלפים בהמשך ועד לתאורה האחורית שפועלת בהרמוניה עם המוסיקה לאורך כל המופע. כפיים. גם נגני הליווי ובהם ניר מימון הבסיסט ושותפו של טסה להפקה המוסיקלית, שלישיית כלי המיתר החיונית וקרן טפרברג שעושה שמות על מערכת התופים יודעים בדיוק מה הם עושים שם, ועל פי ההידוק והתיאום ניכר שיש להם כבר הרבה שעות נגינה משותפת. נער הפלא אמיר אלייב מבליח מדי פעם בפעם ופורט על מיתרי הקאנון כאילו המציא בעצמו את הכלי. כבר יצא לי להיתקל בו בכמה הזדמנויות בעבר והוא מצליח להקסים אותי בכל פעם מחדש. זה ילד זה? אפילו הסאונד בזאפה מצליח להפתיע אותי ולהוציא צליל נקי ואיכותי. זה אני שהזדקנתי או שאתם סתם שמחים לראות אותי והחלפתם מערכת סאונד? יופי זאפה.

 

 

עטיפת האלבום. עיצוב: נטע שושניעטיפת האלבום. עיצוב: נטע שושני

 

ובגלל שלא הכל יכול להיות טוב בחיים, מתחילה לצוץ בראשי במהלך המופע שאלה מטרידה שמנסה לברר איך יכול להיות שאני במופע השקה לאלבום חדש ולמרות זאת שמעתי רק כמחצית מהשירים בו? היו שם ו'אללה עג'בני ג'מאלכ המעולה ו-ו'ן יא גלב, וגם לא תרי'ב עני ו'תרוח וסמאעי לאמי המעולים לא פחות, עם סמפולי ההקלטות המקוריות של האחים אל כוויתי ואפילו עם רקדניות בטן מצדי הבמה שהכניסו עוד קצת אווירה. אבל מה עם שאר השירים באלבום? ואיפה כל האורחים הנכבדים, כולל אמא כרמלה שמשתתפת באלבום ושכל כך ציפיתי לשמוע את קולה בהופעה? כשאני מברר מאוחר יותר לאן הגעתי מכריזים הפרסומים על הופעת השקה ולהיטים מכל האלבומים. לקרוא את האותיות הקטנות זה משהו שצריך לעשות בימינו גם בהופעות מוסיקה.

ואחרי הכל, אין מישהו שישב (או עמד) שם בזאפה באותו הערב ולא יצא מבסוט, ואת שורת המפרגנים והמחבקים קשה היה לפספס. גם אני רוצה, אז אחרי שעוזבים אחרוני המברכים ותוך כדי סידור השולחנות באולם המתרוקן אני תופס את טסה עם בירה ביד וגונב איתו שיחה קצרצרה.

אני פוגש אותך כאן שנתיים בדיוק אחרי השקת האלבום הקודם "בסוף מתרגלים להכל". איך המרגש?

האמת שלא כיוונו לזה וזה ממש יצא במקרה. בכל מקרה אני שמח להיות כאן ולעשות את המוסיקה שלי, להמשיך ליצור ולנגן ואני שמח שאוהבים את זה. אני רואה כאן קהל מבוגר לצד חבר'ה צעירים וזה מפתיע ומשמח אותי.

התרגלת כבר להצלחה המשוגעת של האלבום החדש?

לא ממש. לא חשבתי שזה יתקבל ככה כשהתחלתי לעבוד על הפרויקט ואני מאוד מרוצה שבאמת יש פידבק חיובי לאלבום. בסך הכל עניין אותי להתעסק קצת עם החומרים האלו מהבית ולאט לאט הבנתי את האוצר הגדול שיש לי ביד. אבל לא כיוונתי לקהל מסוג מסוים אלא עשיתי את הדברים בדיוק כמו שאני רוצה והמוסיקה פשוט עשתה את שלה.

אתה באמת מרגיש שאתה מביא את המוסיקה הערבית מהעבר אל ימינו כמו שכותבים עליך?

אני לא כל כך רואה את זה ככה ולא חושב על זה יותר מדי. השתמשתי בחומרים מהעבר ואני שמח על התוצאה אבל אני לא נכנס להגדרות גדולות כאלה ופשוט ממשיך בעשייה.   

הופעת ההשקה הזו לא מוקדשת רק לדיסק החדש. איך זה?

השם הופעת השקה קצת מבלבל ובשבילי זו פשוט הופעה שמשלבת את השירים החדשים יחד עם שאר המוסיקה שעשיתי עד היום. אני כל הזמן מתעסק בכמה צדדים של המוסיקה ומזה בדיוק מורכבת ההופעה. לא בטוח שנכון לעשות עכשיו שעה וחצי של שירים בערבית, עם אורחים והפקה משוגעת. אנחנו מעדיפים לבנות את זה לאט, כמו שצריך וליהנות מזה תוך כדי.

גם אנחנו נהנים. מה בהמשך?

פלייאוף עליון לבני יהודה.

קניתי.

 

דודו טסה בהופעת השקה ולהיטים מכל האלבומים, זאפה ת"א, 7.3 

 

תגובות

 • Oh Yea

  ינוביץ, 10-03-2011 16:30

 • אדיר!!

  מתה עליו, והאלבום האחרון פשוט מעולה בכל קנה מידה. יאללה פלייאוף עליון :)

  שחרונת, 12-03-2011 09:44

 • אדיר!!

  מתה עליו, והאלבום האחרון פשוט מעולה בכל קנה מידה. יאללה פלייאוף עליון :)

  שחרונת, 12-03-2011 09:44