מגזין

קליפטומניה - ספיישל ארקטיק מאנקיז

תאיר קסלר, קליפטומנית כפייתית חיכתה כל כך הרבה זמן שארקטיק מאנקיז יזיזו את עצמם וישחררו קליפ חדש כדי שהיא תוכל סוף סוף לכתוב על הקליפים שלהם, שהיא הכי אוהבת

מאת תאיר קסלר. 09-03-2011

תגיות: קליפים, קליפטומניה, Arctic Monkeys

 

California Lovin'California Lovin'

כבר המון זמן אני מחכה שיקרה עם המאנקיז משהו, כדי שאני אוכל לכתוב על הקליפ האהוב עלי מכל אלבום. אבל בניגוד לליידי גאגא שכל יום מכתיבה את סדר היום של עיתוני המוזיקה, המאנקיז מעדיפים לעבוד בשקט על האלבום ולהיעלם מעין הציבור. אין זמן יותר טוב לשטוף את העיניים עם חבורת בחורים אנגליים יום אחרי יום האישה, אני ב-Overdose רציני של תמונות/וידיאו/כתבות על נשים, חייבת משהו עם טסטוסטרון צעיר ושובב.

גילוי נאות - המאנקיז הם הלהקה שאני הכי אוהבת. למרות שאני ממאוכזבי Humbug, האלבום האחרון שלהם בו הם איבדו את הטאץ' השפילדי שלהם והחליפו אותו בטאץ' של רונלד מקדונלד, ברגע ששמעתי שהם עובדים על אלבום חדש ויוצאים לסיבוב הופעות התחברתי בצינורות לאתר שלהם וחיכיתי לכל אות של חיים. ברגע שפרסמו שהם הולכים להופיע בפסטיבל "בניקסים" בספרד אמרתי לעצמי "מה זה לעזאזל הפסטיבל הזה שבחיים שלי לא שמעתי עליו?" ובלי לחשוב פעמיים קניתי כרטיס.  

ואז הגיע היום הרביעי במרץ 2011, הסנונית הראשונה שמבשרת את שובם של הקופיפים לגעת לנו באוזנים, עיניים ורגלים. בניגוד למה שמקובל בזמן האחרון, בו אומנים (יותר נכון כוכבות פופ) משחררים שורה מתוך השיר, קטע של כמה שניות מהקליפ, או גירוי טיפשי אחר שיוצר טיזר או יותר נכון עצבים אצל קהל המאזינים הפוטנציאלי, המאנקיז שיחררו שיר קומפלט שנקפוץ ישר לתוך מעמקי הצלילים וההרגשה של האלבום החדש. לפני שלחצתי פליי עצרתי את האצבע מללחוץ על הכפתור השמאלי של העכבר ונשאתי תפילה לאלוהים: "אדוני אלוקינו עשה שיר זה טוב שבטובים, רוק שברוקים ואנא החזר אותם מהגלות הנוראית במדינה הזרועה כוכבים אל מדינת פיש אנד ציפס". פליי!

 

Brick by Brick 

רגשות אמביוולנטיים הציפו אותי בעת שהקשבתי לשיר. הוא מאוד, אבל מאוד אמריקאי עם דגש קליפורני. Doors משהו ואני כל כך ציפיתי לקאמבאק אנגלי. המבנה של השיר מאוד פשוט ואפילו מטומטם (בלה בלה בלה,  Brick by Brick, בלה בלה בלה, Brick by Brick, Brick by Brickkkkkkkkkk!), הקליפ לא מרגש במיוחד, אוסף של תמונות קליפורניה טיפוסיות, עצי דקל שמגיעים עד השמיים, הים, השקיעה המסנוורת מאחורי חברי הלהקה, התקליט שמסתובב ומסתובב ומסתובב. אבל כשמסתכלים על הכל ביחד, הי! אני אוהבת את זה. הכל מתחבר יחד להרגשה. בחיים שלי לא הייתי בקליפורניה, אבל השיר/קליפ הזה ישר זורק אותי לשם - אז כנראה שהם יודעים מה הם עושים. וכמו ש- 2pac אומר: “California no doubt about it!”

 

 

Crying Lightning 

כמו שכבר כתבתי, Humbug ראה את ה'בפנוכו' של המערכת שלי לזמן קצר בלבד. ניסיתי, באמת שניסיתי חזק אבל פשוט לא התחברתי. את Crying Lightning אני דווקא מאוד אוהבת. בעזרת המילים של השיר אני רואה בדיוק את המתרחש ואת הדמויות, ממש כמו ספר טוב. הקליפ הוא סיפור אחר לגמרי, בו לראשונה רואים ברור את חברי הלהקה בקליפ כשהם לא מנגנים, הולכים ברחובות שפילד או כמו אנגלים טובים שותים בירה בפאב. סרט היצ'קוקי קצר שבו הם לא מתחבאים בצל של עצמם וסוף סוף התחת שלהם במים.


 

Teddy Picker 

“They had my at Teddy Picker”, כמו שג'רי מגוויר תפס את ליבה של (אני לא זוכרת את שמה, זה גם לא ממש משנה, מי ששחקה את התפקיד שלה היא רנה זלווגר) ככה המאנקיז תפסו אותי עם טדי פיקר. אם עוד לא הבנתם עד הנקודה הזאת אז כנראה שיש לכם בעיה בהבנת הקריאה - לכו תבדקו את זה! אני מאוהבת בבחורים האלה. לבושים הכי מגניב שיש, תספורות שבארץ אסור לצאת איתם מחוץ לאיזור פלורנטין ובכלליות פשוט פליי איט קול, פה מנגנים שם שותים בקיצור אירופה הקלאסית פנסיון מלא. איך אפשר לא להתאהב?

 

 

Leave Before The Lights Come On

בחרתי את הקליפ הזה מתוך רבים וטובים שבאלבום הראשון והמעולה של המאנקיז “Whatever people say I am I’m not”, הקליפ הזה בדומה לקליפ ל- “When the sun goes down”  הוא למעשה סרט קצר של 4 דקות שמעביר את הבדידות החברתית שחונקת אותנו בחיי היום יום. כולנו רוצים לקבל תשומת לב מאנשים סביבנו ומוכנים להיות נאהבים גם אם נשיג את זה בדרכים לא מקובלות והרסניות. יש פה אהבה, שנאה, תיסכול, ושיברון לב.

 

 

רוצים להיות חברים שלי בפייסבוק? אם התשובה היא חיובית תלחצו כאן

 

תגובות