מגזין

פסטיבל הגרוב Raw Sound vol.1

"הערב נוכיח לכל: הקצב הוא תרבות... העולם יבין את שפת להקות הקצב שלנו ואילו תהיינה שליחות המדינה ושליחות הנוער העברי בכל מקום". אורי אבנרי, פסטיבל הקצב הישראלי בסינרמה, נובמבר 68'

מאת נועה ברודצקי. 06-03-2011

תגיות: קרולינה, האחים רמירז, התפוחים, סוליקו, עוזי נבון, בומ פאם, אודיו מונטאז', יורם ארבל, גרוב, פסטיבל

 

צילום:צילום: Bart Grietens

לפסטיבל הגרוב העברי הראשון, ביום חמישי האחרון (3/3/11) שהתקיים האנגר 11 בתל אביב, הגעתי בשעה 21:30, שעה וחצי אחרי פתיחת הדלתות. למועדון עצמו נכנסתי בשעה 22:00; אין ספק שתור ארוך ומייגע בכניסה לאירוע שכזה - הרי הוא מבורך. הצלחה קופתית בפסטיבל הגרוב, גם אם זו הייתה ההצלחה העיקרית בו, חשובה על מנת שייהפך למסורת שנתית מחממת חודש מרץ חורפי. בפסטיבל הוכח מעל לכל ספק, שכל מי שקורא לסצנת הגרוב בארץ "אלטרנטיבית" או מתייחס אליה כמוזיקת שוליים טועה בהחלט – מיליארד ישראלים לא טועים (בדרך כלל). המתחם היה עמוס בקהל מגוון, בעל הנעה משותפת מלא באהבה והתרגשות. 

נכנסתי להאנגר. מוזיקת ביניים מחממת וטובה (אם אני לא טועה, נוגן סט של Soulico), אנשים מוכרים מכל ההופעות שקדמו לאירוע הענק הזה, ולמעשה מרכיבים את הליינאפ המכובד מאוד של הפסטיבל. בין המסתובבים בקהל ישנו מעיין הנהון בראש לשלום, כמו קוד סודי המסמן "כן הגעת למקום הנכון, אתה בבית המוזיקאלי שחיכית לבנייתו כל כך הרבה זמן".

 

עוזי נבון ומכרים. צילום:עוזי נבון ומכרים. צילום: Bart Grietens

בבירור מהיר הבנתי שפספסתי כבר את האחים רמירז ועוזי נבון ומכרים. לרמירז, יש סאונד, לטוב ולרע, בדיוק כשם האלבום שהושק בפסטיבל - Raw Sound. הם אינם פונים לכולם גם בתוך הסצנה, ולכן הם מהווים פתיח מתאים אבל לא מחייב. פתיח שהופך את ההאנגר מקונטיינר אנושי ענק, לפאב אפלולי המוצב באיזו סמטה, שרק מי שמתאמץ מספיק ימצא אותה. לעומתם עוזי נבון ומכרים הם ממייצגי תחילתה של מוזיקת הגרוב בארץ. אמנם האלבום יצא אשתקד, אך סיפור הלהקה טוען שאלבומם נגנז לפני כ-30 שנה. אופי הלהקה בהתאם לסיפור הכיסוי, היה אמור לגרום להם להתברג לשעה קצת יותר מאוחרת בערב וכמובן היה רצוי שיבצעו יותר משיר אחד.

 

 

קרולינה. צילום:קרולינה. צילום: Bart Grietens

 

על המלכה קרולינה אין מה להוסיף, מצויידת בקסם אישי, אנושי ופרח לראשה, איגדה לתוכה את כל הקהל כאילו פורטת על רגלינו בקלילות כזו, כמו שהיא פורטת על מיתרי קולה. להיזכר ב-Funset עם השיר Lion, היה אחד הרגעים האהובים עליי בערב אם לא האהובים ביותר. 

אבל רגע השיא של האירוע, שאני בטוחה שייצר אי אילו לחצים בחזה ודפיקות לב מואצות לאיש וה"הללויה", היה עליתו לבמה של יורם ארבל. הוא עלה לבמה לשירים בודדים עם התפוחים, בקול בס והתרגשות אמתית של זמר שאינו רגיל למעמד, חרט בליבנו ושלף מזכרונינו את "תני לי הזמדנות" ו"אני אצבע את השלכת בירוק". אך בדומה לפירסומות המעצבנת "אמנם היה סופ"ש גשום אבל ישראל עדיין מתייבשת", ארבל ואפילו קותי לא הצליחו לתבל ולפלפל את ההופעה של התפוחים' שלא סיפקו את הסחורה. שלא תבינו לא נכון, אני חסידת תפוחים, אבל הם נתנו הופעה מנומנמת למדיי למשך שעתיים, או לפחות כך זה הרגיש והורגש ברחשי הקהל.

 

 

Hectik עלה לאחר ההופעה הכה ארוכה של התפוחים, ונתן סט שהחזיר מכל קצוות ההאנגר את הקהל לוייבים הראויים לקראת הופעת של בום-פם. בעיצומה של ההופעה מלאת האנרגיות של אותה שלישיה (באירוח של איל תלמודי) ולמרות שאורי כינורות חתיך הורס (כן אני יודעת שאני נשמעת כמו נערה מתבגרת), פרשתי באמצע ההופעה.

הפסטיבל היה מושקע (אפילו דף הפייסבוק שלו היה ייחודי ואינטרקטיבי), הליינאפ היה עשיר, האלבום  Mediterranean Grooves & Raw Sound קולע, איכותי ודיי מייצג והרעיון; לאגד את הכל תחת קורת גג אחת - פשוט מרגש. בשנה הבאה יהיה פסטיבל גרוב נוסף, אין ספק! אני גם אהיה שם, אין שאלה. אני רק מקווה שפעם הבאה המנות יוגשו לנו בתזמונים ומינונים נכונים לא כמו שף מתחיל אלה כמו אחד עתיר ניסיון.

 

פסטיבל הגרוב העברי הראשון, האנגר 11 תל אביב, 3/3/2011

תגובות

 • לגבי התפוחים את צדקת בהחלט

  הייתה להם הופעה מעייפת מאוד מזל שיורם עלה לבמה :) היה ערב מעניין אבל חוץ מזה לא היה מטורף היו חסרים הרבה הרכבי גרוב טובים שלא הביאו לשם מקווה שבשנה הבאה ישנו קצת את הליין אפ

  עמית הורבן, 06-03-2011 16:31

 • זה הוויב

  נכון,זה היה ערב מעט גולמי אך מהנה ובעיקר ,מרגש שזה קורה.בתקווה לדיוק ועוצמה בפעם הבאה ישר כוח

  אבו ג'ובג'י, 09-03-2011 13:35

 • במשפט האחרון צ"ל 'אלא'

  מגיה בעל כורחו, 09-03-2011 19:11

 • תודה על הכתבה אבל קצת הגהה תוסיף כבוד.

  א. קור, 11-03-2011 04:49