מגזין

המלך עירום, וטוב שכך

סבא מטורף ושבע שנות נדודים באירופה הפכו את להקת גוגול בורדלו להופעת כאוס-צועני הכי טובה בעולם

מאת יורם רון. 01-03-2011

תגיות: Gogol Bordello, יוג'ין הוץ'

 

"על כס המלוכה חייב לשבת מלך. כן, אומרים, אבל אין מלך - והרי לא יעלה על הדעת שאין מלך. אין מדינה יכולה להתקיים בלא מלך.
מלך יש ויש, אלא שהוא יושב לו אי-שם באלמוניות. ואפשר אף שהוא יושב במקומו דווקא, אלא שמיני נסיבות .... מאלצים אותו להסתתר....
... המלך הזה הוא אני. אכן, רק היום נודע לי הדבר".

(ניקולאי גוגול, "רשימותיו של מטורף", 1835).

"We got a Jewish song for you: Is there anybody going to listen to my story.... La La La La La La La"  
(יוג'ין הוץ', בארבי תל-אביב, 2011)

גוגול בורדלו נתנו אתמול (יום שני) הופעה מצוינת בבארבי בתל-אביב. אין לי מושג אם זה היה יותר טוב או פחות טוב מהפעם שעברה, כי לא הייתי, וגם לא אכפת לי, כי כשרואים אותם על הבמה מבינים שזו אחת הלהקות שנותנות את ההופעות הכי טובות בעולם היום. מהרגע שהם עלו לבמה ועד שירדו ממנה סופית, הבורדלוז לא הפסיקו לרגע את הרצף הארוך של הכאוס הצועני שלהם.

לגוגול המקורי, ניקולאי גוגול סופר רוסי ממוצא אוקראיני, לא היה שום קשר לרוח הצוענית. הוא העריץ את התרבות האוקראינית והרוסית והיתה לו משיכה אפלה לנצרות אפוקליפטית. אבל גם לו הייתה תאוות נדודים, וגם הוא הגיע לארץ-ישראל. זה היה ב-1848, באחד מטיולי המאנייה שלו, כשהיה בטוח שהשטן רודף אחריו. באותה תקופה הוא סיגל לעצמו אורח חיים סגפני כדי להציל את עצמו מעונש נצח שממתין לו בגהנום בגלל חטאיו. אך למרות תקוותיו שהביקור במקומות הקדושים יכפר על חטאי נפשו המתועבת, הטיול הזה רק ערער אותו יותר. זה רק העמיק את הטירוף הדתי שלו וקרב אותו אל מותו.

 

 

גורל צאצאיו הלא-חוקיים של הסופר הנודע הועיד אותם לחיי נדודים שמחים יותר. בשורת הג'יפסי-פאנק שגוגול בורדלו מפיצים היא היפוכם הגמור של לאומיות מוגדרת ודת. יוג'ין הוץ, מייסד ומנהיג הלהקה, הוא אוקראיני ורבע צועני, שנדד באירופה 7 שנים עם משפחתו בעקבות אסון צ'רנוביל עד שהגיע לעיירה בוורמונט ארה"ב. שם הוא התחיל להופיע, וכעבור שנים הקים את הגוגול בורדלו בניו-יורק. מבין אינסוף אמנים שפועלים היום בשדה החרוש של "ווריאציות על נושא אתני", הבורדלוז בולטים כבר יותר מעשור כאחד הדברים היותר אותנטיים שקורים בתחום, ובלי ספק גם בסצנת הרוק העולמית בכלל. כל הזדמנות לראות להקה כל-כך בולטת היא חד פעמית, גם אם זה כבר הביקור השלישי שלהם בארץ הקודש.

באחד מרגעי האופוריה הדיוניסית שלו, הוץ' התחיל למלמל את אותו משפט על שיר יהודי: "We got a Jewish song for you: Is there anybody going to listen to my story.... La La La La La La La"  וכל אחד מחברי הלהקה שר את השורה מהשיר של הביטלס בשפה שלו. הקהל השתולל והבורדלוז הרגישו בבית.

 

 

נביא הג'יפסי פאנק, יוג'ין הוץ נראה כאילו הוא מלך שנולד על במה, חי עליה ומוכן למות עליה. מה שבלט בהופעה אתמול הוא שהוץ' מנהיג את ההרכב לא רק כסולן אלא גם כרוח שעומדת במרכזה ומאפשרת גם לשאר ההרכב להתבטא. זה בלט במיוחד במקום שהוא נתן לפדרו אראזו, ה-MC האקוודורי של הלהקה שאתמול היה מנהיג בפני עצמו. אפשר לחלק מחמאות גם לקהל שהיה אתמול במיטבו ולא נח לרגע. הוץ' אהב את הקהל והודה לכולם בסוף ההופעה בצרור הברכות: "Thank you very much - ברוך השם יום-יום - obrigado".

אורן קפלן, הגיטריסט הישראלי והקבוע של הלהקה, הזמין את כולם לאפטר-פארטי ברוטשילד 12, אבל הוץ' אמר שאפשר להתחיל את האפטר-פרטי כבר עכשיו ושר את "אלכוהול" בתור צ'ופר. פאנק צועני צריך לצרוך חם ולייב. תעשו הכל כדי להיות שם. 

"מקרים שכאלה אכן קורים בעולם; לעתים רחוקות, אבל קורים."
(ניקולאי גוגול, "האף", 1836)

 

גוגול בורדלו בהופעה בבארבי תל-אביב, 28.2.2011

 

תגובות