מגזין

מוזיקת מחאה? בישראל?

בעוד שבכל העולם מתחוללות מהפכות, אנחנו נשארים בבית. נדב לשם מחפש תשובות עם אחרוני המוזיקאים המחאתים בארץ

מאת נדב לשם. 25-02-2011

תגיות: מחאה, הדג נחש, זאב טנא, יענקל'ה רוטבליט

לא יצאנו לרחובות בסוף. כולם מסביבנו עושים את המהפכה בלייב ובמדינת היהודים צופים בזה בטלוויזיה כמו עוד ריאלטי. אולי אנחנו לא יוצאים לרחוב כי אין לנו כוח לזה, כי אנחנו מפחדים להתאמץ, כי הקולקטיב זה כבר מזמן רק שם של להקה. יתכן כי למחאה בישראל של השנים האחרונות אין ביטוי כי אין לה קול. מוסיקת המחאה שבעבר הייתה לגיטמית במיינסטרים הישראלי הפכה לזרה ומנוכרת, כאשר אמן שבוחר לבעוט בממסד בשירים שלו יסבול מנידוי מסחרי וחוסר השמעות משווע. אמנים מוכשרים כגון זאב טנא ,שלקחו על עצמם את עול פתיחת עיניו ואוזניו של העם בעזרת אומנות, לא מקבלים הזדמנות לפנות לציבור רחב, וחבל.     

 

צילום: דויד וינוקורצילום: דויד וינוקור

 

"אולי המיינסטרים הישראלי צמא למשהו שיהיה מחאתי אבל גם רקיד"

עם זאת, ישנה להקה אחת, עם דגש על הווה, שעושה מחאה ולא נכנעת לקונפורמיות של המיינסטרים. למעשה הדג נחש עשו מחאה וקיבלו במה מהממסד כבר עם צאת אלבומם הראשון בשנת 2000, שמובארק עוד היה יושב לעשן נרגילה בכיכר א-תחריר עם החבר'ה מ"האחים המוסלמים".

שאנן סטריט, סולן הלהקה, לא היה בטוח למה אני מתכוון, כשאמרתי לו שלהקתו היא היחידה שעושה מחאה כיום במיינסטרים הישראלי. אני מזכיר לו את שנות ה-80 וה-90 של מאמי, קורין אלאל,  אביב גפן ועוד, ולבסוף הוא מתחבר להגדרה ואומר: "יכול להיות, לא חשבתי על זה אף פעם. מה שכן, אפשר להגיד שיש אומנים שמתעסקים בחומרים כאלה ויש אמנים שלא, תלוי מי אתה. אולי המיינסטרים הישראלי צמא למשהו שיהיה מחאתי אבל גם רקיד. אולי העגל רוצה לינוק ולא הפרה רוצה להניק. בסופו של דבר זה חלק ממי שאנחנו, לפתוח את העיניים ולא להתעלם. בתור להקה מותר לנו לעשות מה שבא לנו, תמיד, ובאמת יפה שבא לנו לדבר על מה שקורה".  

הדג נחש כלהקה לא נצמדים לסגנון מוסיקלי אחד אלא קופצים מז'אנר לז'אנר בלי להתחשב יותר מידי במה שהמיינסטרים רגיל לשמוע. לעניות דעתי, גם זאת סוג של מחאה, לפחות בסאב טקסט  הסוגתי. "לא חשבתי על זה , אבל מאוד חשוב לנו להיות חופשיים ומצב של העדר חופש הוא מצב פסול בעינינו. בישראל יש הרבה חוסר חופש וגם אומנות יכולה להיות שטנצית. יש בנו משהו שחייב לשמור את החופש שלו, אולי בערבוב הז'אנרים אין משהו מחאתי אבל זה כן נובע מהמקום של שאיפה לחופש."

 

זאב טנא בהופעה. צילום: יובל ארלזאב טנא בהופעה. צילום: יובל אראל

"חלק מתפקידי האומנות הוא להתנגד למחשבה המקובלת בחברה ולהציג מחשבה אחרת שמטרתה לשנות"

כך טוען זאב טנא, אומן שדבק במחאה כבר משנות ה-80 העליזות ולאחרונה הקריירה המוסיקלית שלו קיבלה תאוצה בעקבות שירו "ביירות" בסרט "ואלס עם באשיר". טנא, לדעתי הוא דוגמא לאומן שלמיינסטרים קשה לאהוב. המוסיקה שלו מחוספסת יותר משל הדג נחש ואצלו והסאב טקסט הוא הטקסט עצמו. טנא נמצא במקום הזה מבחירה, מתוך אמונה שצריך לעשות משהו וזאת הדרך לעשות אותה. 

"אני לא רואה את עצמי כשליח. לא הייתי עושה אומנות מחאתית אם לא הייתי מרגיש שיש חוסר בזה. יש מעין ואקום בנושא הזה בארץ ומישהו צריך לעשות את זה. פעם ראשונה עליתי על הבמה בגיל 40 עם המון עכבות ומודעות עצמית. אמרתי לעצמי שאם יש לך משהו להגיד אז עדיף שתגמגם אותו מאשר שתשתוק." 

כשאני שואל אותו אם לדעתו יש מקום למחאה במיינסטרים הישראלי הוא מייד יורה, כאילו חיכה לשאלה: "חייב להיות מקום, הרי המיינסטרים זה מה שמשמיעים ברדיו. רוב האנשים שעסוקים בבעיות קיום יום-יומיות לא מוצאים יותר מכמה רגעים ביום לתרבות. בכמה רגעים הפנויים האלה שיש לבן אדם צריך להעביר לו את המסר. הציבור כבר גידל עור של פיל אבל עמוק בפנים כל אחד רוצה להיפתח. כל אחד רוצה לצאת כנגד העולם שהממסד מכתיב לו ואת הכלים לחשוב הפוך מהעולם הזה".

 

                              

 

בעת עריכת הכתבה אני מביט במוסף "גלריה" של עיתון הארץ בשבוע שעבר (יום ה', 17.2) ומגלה שיענקל'ה רוטבליט מוציא אלבום חדש מלא בשירי מחאה. אני שואל עם עצמי ומניח שגם יענקל'ה עושה את זה, כמה תשומת לב תקשורתית יקבל האלבום הזה, שנכתב על ידי אחד מגדולי משוררי ארצנו. אני מניח שהתשובה לשאלה הזאת ברורה. המחאה כיום יצאה מהאופנה והפכה לנטל  למי שבחר באסקפיזם, למי שמעדיף לברוח לערוץ 20, שהרי זה כמעט כולנו. כולי תקווה שהמחאה תחזור לאופנה יום אחד ושהיום הזה קרוב.      

תגובות

 • Talking about an arab revolution

  http://www.youtube.com/watch?v=Qx7PR8sjRhs&feature=feedwll&list=WL

  Adi, 26-02-2011 10:37

 • מה עם הבילויים?? אחד המחאות אם לא ה...

  בליינית המהפכה, 26-02-2011 15:05

 • הבילויים עושים מוסיקת מחאה נכון

  אבל לצערנו או לשמחתנו הם רחוקים מלהיות במיינסטרים

  נדב לשם, 27-02-2011 11:07

 • מחאה

  מחאה=סדר חדש, לרוב גרוע יותר מקודמו.

  יאיר, 27-02-2011 19:01

 • like

  אחלה כתבה!!!

  צביקה, 01-03-2011 12:32

 • חבל שאין עוד רבים כאלה

  אחלה כתבה, עשית חסד לאומנות שאינה קיימת, אך קיימת ובועטת חזק ככל האפשר.... אחלה רעיונות יש לך... (בנימה מורתית) המשך כך.... :)

  עומר, 02-03-2011 09:37

 • תודה

  לכולם

  נדב, 06-03-2011 14:20