מגזין

חלקים בתנועה

הקולקטיב השיקו אלבום חדש בטעימה מגרה במיוחד שהשאירה טעם של עוד

מאת אסף בן-קרת. 20-02-2011

תגיות: השקה, Acollective

 

צילום: נעה מגרצילום: נעה מגר

אין שם הולם יותר מאשר "Onwards" כדי לתאר את השינוי שעבר על חברי הקולקטיב בשנתיים האחרונות. פירוש השם הוא תנועה, והלהקה הזו עברה כמה שינויים חשובים בשנים האחרונות, כולם באים לידי ביטוי באלבום החדש ובהופעה המקוצרת והמיוחדת לעיתונאים שראיתי בשבוע שעבר.

למי שעדיין לא מכיר, הקולקטיב היא להקה של שבעה נגנים, חברי ילדות שכבר שנים מנגנים יחד. יש להם שני סולנים רועי ריק ועידן רבינוביץ', מספר אלבומים, אי.פי'ם ופרויקטים שעשו יחדיו, וזכו לשמות שונים כמו ה- Medley Band של ריק או The Strange Folks של רבינוביץ' ואלבום נוסף תחת השם הקולקטיב. כל האלבומים הללו יצאו בפרק זמן מאוד קצר. בשנה שעברה הקולקטיב הופיעו המון, זכו כאן לקהל מעריצים נאמן, ואני בטוח כי אלו ורבים נוספים עוד יצטרפו למסע המופלא שלהם.

מאז התגוררו יחדיו בדירה לונדונית (7 אנשים בדירה אחת והם עדיין מנגנים יחד??) הספיקו להופיע גם בחו"ל, לצבור יותר ביטחון וקילומטראז', לשפר את היכולות המוזיקליות שלהם ולעבוד על האלבום הנוכחי עם כריס שואו, שזוקף לזכותו ברזומה את בוב דילן, ג'ף באקלי Wilco ואחרים. המוזיקה שלהם חוצה ז'אנרים וגבולות. היא לא נשמעת מקומית, אך גם ממש לא בריטית או אמריקאית. הוא מנגנים רוק, אבל מכניסים למשוואה גם בלוז, פולק, סול, ג'אז ואפילו קלידים ואלקטרוניקה. זה נשמע נהדר ועובד אדיר על הבמה. הם תמיד היו נגנים טובים, אך השינוי הניכר במוזיקה המהודקת שהם מנגנים נשמע כבר מקצועי יותר, ממוקד יותר והרבה יותר טוב מבעבר.

 

צילום: זיו שנהבצילום: זיו שנהב

ההופעה היתה קצרה, מעין טעימה ראשונית ללהקה שנמצאת עכשיו בשלב התפתחותי מצוין בקריירה שלה. יש בהם את התשוקה, התעוזה ובעיקר את התקשורת הבלתי מילולית מההיכרות הכל כך טובה האחד עם השני שגורמת למוזיקה להישמע טבעית ונינוחה, ועדיין עמוסה ומורכבת. הם מנגנים עם כל הכוח, נשמעים מלודיים מתמיד, בעלי יכולות אלתור טובות, כל אחד מודע למקומו, אך לכל אחד יש אפשרות יקרה מפז לשחק ולהשתעשע עם המוזיקה ולהוביל אותה למקומות טיפה פחות בטוחים אך יציבים באותה מידה. אך כפי שאמרתי, זו היתה טעימה בלבד.

בתאריך 10.3 תערוך הקולקטיב הופעת השקה מלאה בבארבי לאלבום החדש. יהיו יותר כלי נגינה, יהיו יותר שירים, יהיו יותר אורחים, תהיינה הפתעות והאלבום יהיה זמין לכולם. אני בטוח שעם כל התנופה האדירה שלהם כרגע, המוזיקה המשובחת, הקהל שלא מפסיק לפרגן ובעיקר המקצועיות והמחוייבות של הקולקטיב לאומנות שלהם, הם יפרצו בענק. אמן.

 

הקולקטיב, הופעת השקה לאלבום החדש Onwards. אוזן בר, 14.2

תגובות

  • "...שזוקף לזכותו ברזומה...", זה יופי של ניסוח.

    שאר המחמאות כאן דומות למה שהיה יוצא למיכל אמדורסקי מהפה, כששפטה באחת מתכניות הריאליטי: "יש לך פאשיין, יש לך פאוור - אבל אין לך ריינג'רס".

    אנטון שיגור, 20-02-2011 18:54