מגזין

צלילה פסיכדלית בין הענפים

ערב של רוק'נ'רול וג'אמים עם שירים חדשים, בטעם של פעם. TREE משיקים אלבום בכורה

מאת לירון זנגי. 23-01-2011

תגיות: פסיכדלי, Tree, השקה

 

צילום: יובל אראלצילום: יובל אראל

Tree הם ארבעה חברי ילדות, קיבוצניקים מאזור עמק חפר המנגנים ביחד כבר שנים. בן גולן – גיטרה ושירה, יאיר ורמוט – אורגן (המונד) ושירה, והאחים דור ונווה קורן – דור על הבס ושירה, ונווה על התופים. הלהקה, בהרכב הנוכחי התגבשה בסוף 2005 והשם Tree נבחר מאהבתם לטבע. הם התחילו כהרכב ג'אמים ועם הזמן התגבשו חומרים שהפכו לאלבום, אלבום בכורה אותו השיקו בזוג הופעות חגיגי בסוף השבוע האחרון במועדון האוזןבר.

המועדון היה מפוצץ עד אפס מקום בקהל מכל שכבות הגיל, על הבמה היו מפוזרים ענפים כתפאורה והלהקה, שעלתה באיחור ישראלי-אופנתי של שעה וחצי היתה לבושה בלבוש תקופתי של הסיקסטיז. הם פתחו בג'אם שנמשך כ-10 דקות, אבל לי זה הרגיש כמו שלוש. קרוב לבמה כבר התקבצו להם מעריצים ותיקים שהכירו את השירים ורקדו ריקודי סיקסטיז מסורתיים. אין ספק שהלהקה לקחה על עצמה אתגר לא קל, להשיק אלבום במקום כמו האוזןבר. המוזיקה שלהם דורשת המון מרחב, וסביר שצופים שעמדו מאחור לא הצליח לקבל את אותה חוויה ועוצמת סאונד כמו אלו שנצמדו לבמה.

אחרי קטעי הפתיחה החופשיים הם עברו לשירים מה-EP הקודם ולשירים מהאלבום החדש. ממש הצלחתי לדמיין אותם כותבים את המילים בחדר קטן בקיבוץ עם גיטרה אקוסטית, ספוגים בהמון השפעה מהסיקסטיז והסבנטיז, הניכרים בכל צליל ותנועה. לשמוע ולראות אותם היא חוויה של חזרה בזמן. הם נראו רגועים ושלווים, והיה יפה לראות את המשפחתיות והדינאמיקה שלהם. למרות שהם מנגנים ביחד כבר שנים עדיין היה אפשר להרגיש את הבתוליות ואת ההתרגשות באוויר, במיוחד באופן בו הם מסמנים אחד לשני דרך הנגינה מתי עוברים ולאן.

ההופעה התחלקה לשני חלקים לא מוגדרים. המסודר והמפוזר. החלק הראשון, שנמשך כשעה וחצי, המסודר, הרגיש מוגדר מראש והיה די זהה בהגשתו לאלבום, למעט קטעי הסולו שהתארכו מעט יותר אך עדיין שמרו על מסגרת. בחלק השני השירים כבר התפתחו לג'אמים ארוכים כדרכה הטבעית של הלהקה. החומרים נוגנו ברמה גבוהה והסאונד היה מעולה בזכות ציוד אנלוגי אמיתי ואיכותי, שתמיד ישמע הרבה יותר חם וחודר.

 

 

הייתה אנרגיה מדהימה באוויר. תופים מתפוצצים, גיטרות מפנקות, משטחי קלידים שמילאו את החללים הריקים ותפקידי בס שחזרו שוב ושוב כמו טרנס. היה מרגש ומלא עוצמה ויחד עם זאת, היו הרבה רגעים בהם מוסיקה נרגעה והזדחלה כדרך הפרוג. מצד אחד זו היתה הופעה לא שגרתית, ומצד שני תואמת את הז'אנר המקורי - מופע חי ובועט ולא אריזה מעוצבת. לעיתים נראה שחלק מהצופים בקהל איבד את הסבלנות והריכוז. כנראה בעידן של היום, כבר אין יותר מקום לקחת את הזמן ולתת לדברים להתפתח. שלוש שעות הופעה זה בהחלט מרשים. אני מניח שאם היא הייתה מתקיימת במקום פתוח, היה קל יותר להכיל את הכול. אבל במועדון תל-אביבי סגור זה מעט קשה להכיל הופעה באורך כזה.

מלבד מושגים כמו פסיכדליה, רוק מתקדם וכו' הייתי מתאר את ההופעה כחווית צלילה שלוקחת את הקהל דרך קטעי מוסיקה טעונים, שחייבים להתפוצץ ודרך הצלילה מפיקים את מירב ההנאה. תוסיפו לזה תפאורה, תאורה ולבוש והרי לכם מופע צלילתי מרהיב. ביציאה רכשתי את הדיסק ובספרון שבפנים קראתי את שמות המוזיקאים הנפלאים - ליד כל שם רשום את כלי הנגינה שלו ו'שירה'. רק אצל נווה קורן המתופף היה רשום: SPIRIT ולא 'שירה'. אי אפשר היה לנסח את זה טוב יותר!

 

Tree משיקים אלבום בכורה ומגיעים לקול הקמפוס לג'אם

 

תגובות

 • לגמרי

  הקהל שהיה מאחורה לא קיבל חוויה כמו אלה שרקדו מקדימה, זאת בדיוק הבעיה בקהל תל אביבי מקומי (רוב האנשים בהופעה) הם לא בדיוק מבינים שהמשמעות של רוק'נרול זה לרקוד, להשתולל וליהנות.

  צודק, 24-01-2011 09:51

 • רק חבל

  שהצלם לא צילם את כל מה שהיה מסביב, העלים, הבועות סבון ואנשים שרקדו

  ר, 24-01-2011 10:01

 • תגובה

  לר - הגעתי על מנת לצלם את הלהקה, לא את העלים...:-) לצודק - כן, אתה צודק, מבלי לפגוע באף אחד ישנה בעיה במקומות כמו האוזן, או הצימר, הם קטנים וכאשר יש מעל 20 איש נהיה דחוס ואכן אלה שמאחורי הראשונים לא ממש רואית את ההתרחשות, אבל זו הבעיה בסצנה התל אביבית הספציפית הזו, מדובר בקהל די קטן, אותם אנשים פחות או יותר ואלו שמגיעים אח"כ ולא מחוברים\קשורים להוויה נשארים מאחור עם שתי שורות של עורפים לפניהם, הלוואי והיה ניתן לעתיק מופעים כאלו למקומות גדולים או אצדיונים, אבל זה לא...

  יובל אראל, 24-01-2011 19:01

 • cCyMVtfddKbF

  EDZpBd <a href="http://kpleaqokdsgf.com/">kpleaqokdsgf</a>, [url=http://sauusawaykzt.com/]sauusawaykzt[/url], [link=http://vxouxjrbzmmi.com/]vxouxjrbzmmi[/link], http://shhemervrpqg.com/

  wfumzrpz, 30-01-2011 22:23